Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

Willa Potockich na Ukrainie „w rękach” studentów Politechniki Rzeszowskiej

Dodano:

fot. Politechnika Rzeszowska / Wrzesław Żurawski
fot. Politechnika Rzeszowska / Wrzesław Żurawski
RZESZÓW. 10-osobowa grupa studentów architektury z Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej pojedzie we wrześniu na Ukrainę. Ich celem będzie zbadanie XIX-wiecznej willi Potockich, która  wchodzi w skład kompleksu zabytkowych budynków w Antoninach.

Willa Potockich znajduje się w Antoninach obok Żytomierza a cały kompleks składa się z kilkudziesięciu obiektów. Willa która zostanie poddana analizie to dawne kasyno urzędnicze z pomieszczeniami mieszkalnymi. W ramach podjętych prac zostanie dokonana inwentaryzacja elewacji, która jest najbardziej imponująca i badania materiałów wewnątrz budynku, m.in. tynków. Kompleks w Antoninach nie był jeszcze badany i nie posiada dokumentacji konserwatorskich.

„Studenci, którzy pojadą na Ukrainę studiują na różnych latach. Są pasjonatami, którzy chcą włączyć się do badań prowadzonych przez Katedrę Konserwacji Zabytków. Studenci będą badać budynek, który do drugiej wojny światowej należała do Potockich” – komentuje dr hab. inż. Marek Gosztyła, prof. PRz, Kierownik Katedry Konserwacji Zabytków.
Reklama
Inicjatorami akcji była strona ukraińska oraz Teresa i Wrzesław Żurawscy z Łańcuta. Wiele lat temu podjęli oni starania, aby w willi Potockich stworzyć instytucję muzealną, która miałaby promować dziedzictwo kulturowe. Obóz, w ramach którego odbędą się prace potrwa od 11 do 22 września. Ze studentami architektury pojadą mgr inż. arch. Agata Mikrut i dr inż. arch. Joanna Malczewska.

Będzie to pierwszy tego typu wyjazd na Ukrainę organizowany przez Politechnikę Rzeszowską. Wcześniej podobne wyjazdy organizowane były na terenie Polski. Studenci badali m.in. Twierdzę Przemyśl; byli też w Łętowni.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Gęste mgły na Podkarpaciu. IMGW wydał ostrzeżenie

PODKARPACIE. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia, dotyczące gęstych mgieł i szadzi na terenie województwa podkarpackiego.

Rzeszów

„Dzikie życie w wielkim mieście”. Ruszył wspólny zielony projekt Rzeszowa i Łucka

RZESZÓW. Podczas wtorkowej konferencji prasowej w rzeszowskim ratuszu, przekazano szczegóły dotyczące projektu pn. „Dzikie życie w wielkim mieście: ochrona i promocja dzikiej przyrody i różnorodności biologicznej w Łucku i Rzeszowie”.

Rzeszów

ZOBACZ. Na os. Pobitno powstaje jeden z największych parków kieszonkowych

RZESZÓW. Urządzenia do ćwiczeń dla dzieci, scena plenerowa i plac zabaw – to część elementów, które pojawią się w jednym z największych tegorocznych parków kieszonkowych w Rzeszowie.

Rzeszów

Dodatkowe połączenie z Jasionki do stolicy Włoch

RZESZÓW/JASIONKA. Od 29 października samoloty Wizz Air latają trzy razy w tygodniu z podrzeszowskiej Jasionki do Rzymu.

Rzeszów

Kwesta albertyńska na rzeszowskich cmentarzach

RZESZÓW. W dniach 1 i 2 listopada odbędzie się coroczna kwesta Rzeszowskiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w Rzeszowie. Środki zebrane do puszek przekazane zostaną na realizowane przez organizację działania wspierające...

Rzeszów

Włamanie do baru w centrum Rzeszowa. Złodziej zatrzymany na gorącym uczynku

RZESZÓW. Podejrzany 24-latek przyznał się do winy i poddał się dobrowolnej karze.

Rzeszów

Nowa siedziba Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 1 w Rzeszowie oraz PCPR

RZESZÓW. Poradnia Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 1 w Rzeszowie oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie funkcjonują już w nowym miejscu.

Rzeszów

Przyjechał do przychodni na podwójnym gazie. Miał ponad 2 promile i był agresywny

RZESZÓW. 33-letni mieszkaniec Rzeszowa za swoje zachowanie odpowie przed sądem.

Reklama