Rzeszów - Sobota, 22.02.2025
Reklama

Willa Potockich na Ukrainie „w rękach” studentów Politechniki Rzeszowskiej

Dodano:

fot. Politechnika Rzeszowska / Wrzesław Żurawski
fot. Politechnika Rzeszowska / Wrzesław Żurawski
RZESZÓW. 10-osobowa grupa studentów architektury z Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej pojedzie we wrześniu na Ukrainę. Ich celem będzie zbadanie XIX-wiecznej willi Potockich, która  wchodzi w skład kompleksu zabytkowych budynków w Antoninach.

Willa Potockich znajduje się w Antoninach obok Żytomierza a cały kompleks składa się z kilkudziesięciu obiektów. Willa która zostanie poddana analizie to dawne kasyno urzędnicze z pomieszczeniami mieszkalnymi. W ramach podjętych prac zostanie dokonana inwentaryzacja elewacji, która jest najbardziej imponująca i badania materiałów wewnątrz budynku, m.in. tynków. Kompleks w Antoninach nie był jeszcze badany i nie posiada dokumentacji konserwatorskich.

„Studenci, którzy pojadą na Ukrainę studiują na różnych latach. Są pasjonatami, którzy chcą włączyć się do badań prowadzonych przez Katedrę Konserwacji Zabytków. Studenci będą badać budynek, który do drugiej wojny światowej należała do Potockich” – komentuje dr hab. inż. Marek Gosztyła, prof. PRz, Kierownik Katedry Konserwacji Zabytków.
Reklama
Inicjatorami akcji była strona ukraińska oraz Teresa i Wrzesław Żurawscy z Łańcuta. Wiele lat temu podjęli oni starania, aby w willi Potockich stworzyć instytucję muzealną, która miałaby promować dziedzictwo kulturowe. Obóz, w ramach którego odbędą się prace potrwa od 11 do 22 września. Ze studentami architektury pojadą mgr inż. arch. Agata Mikrut i dr inż. arch. Joanna Malczewska.

Będzie to pierwszy tego typu wyjazd na Ukrainę organizowany przez Politechnikę Rzeszowską. Wcześniej podobne wyjazdy organizowane były na terenie Polski. Studenci badali m.in. Twierdzę Przemyśl; byli też w Łętowni.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W ogrodzie kieszonkowym na os. Nowe Miasto montują ogromne urządzenie zabawowe

RZESZÓW. W nowopowstającym parku kieszonkowym na osiedlu Nowe Miasto, trwa montaż sporych rozmiarów urządzenia zabawowego, które transportowane było z zagranicy. To ostatni etap prac przewidzianych do realizacji w ramach tej zielonej inwestycji.

Rzeszów

W marcu rozpocznie się odbetonowywanie części Rzeszowa

RZESZÓW. W ramach odbetonowywania stolicy Podkarpacia, przebudowane zostaną cztery przestrzenie pomiędzy blokami mieszkalnymi. Powstanie też kilkadziesiąt ogrodów deszczowych, duży park kieszonkowy, a przy dziewięciu szkołach asfaltowe boiska zostaną zastąpione trawiastymi.

Rzeszów

Rusza bezpośrednie połączenie kolejowe Rzeszowa z Bieszczadami

RZESZÓW. W sobotę, 22 lutego z dworca kolejowego w Rzeszowie, wyruszy pierwszy, bezpośredni pociąg do Ustrzyk Dolnych.

Rzeszów

Zatrucie czadem w Budach Głogowskich. Cztery osoby, w tym troje dzieci w szpitalu

BUDY GŁOGOWSKIE. Troje dzieci i jedna osoba dorosła trafiły do szpitala z objawami zatrucia czadem. Strażacy apelują o regularne przeglądy urządzeń grzewczych i stosowanie czujników tlenku węgla.

Rzeszów

Pierwsze w tym roku spotkanie Prezydenta Rzeszowa z mieszkańcami

RZESZÓW. Wracają spotkania Prezydenta Rzeszowa z mieszkańcami. Pierwsze z nich odbędzie z przedstawicielami osiedli: Dąbrowskiego, Piastów i Grota Roweckiego.

Rzeszów

Tak będzie wyglądało Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki [WIZUALIZACJE]

RZESZÓW. Ratusz udostępnił wizualizacje nowego stadionu, który powstanie przy ul. Wyspiańskiego w Rzeszowie.

Rzeszów

Stadion na os. Budziwój w przebudowie. Są już fundamenty nowego budynku klubowego [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Trwa modernizacja stadionu Grunwald Budziwój. Ratusz zapewnia, że prace idą w dobrym tempie. - Gotowe są już m.in. fundamenty nowego budynku klubowego, rozpoczęło się murowanie ścian – informuje Artur Gernand z...

Reklama