Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

Wiemy jaka firma zajmie się odmuleniem rzeszowskiego zalewu

Dodano:

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
RZESZÓW. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie dokonał wyboru wykonawcy odpowiedzialnego za odmulenie rzeszowskiego zalewu.

5 czerwca 2018 roku na spotkaniu z dziennikarzami poseł i ówczesny kandydat na prezydenta miasta Rzeszowa Wojciech Buczak wraz z Małgorzatą Wajdą dyrektorką RZGW „Wody Polskie” w Rzeszowie mówili o przekazaniu 49 mln na odmulenie zalewu rzeszowskiego na całej długości.

Wydarzenia z 2018 roku

W sierpniu ubiegłego roku Ratusz informował o tym, że Wody Polskie chcą odmulić ¼ część, czyli ok. 1,1 km.  4 października rzeszowskie władze podczas konferencji prasowej przedstawiły pismo Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie - Wojciecha Wdowika, który wniósł sprzeciw w stosunku do planowanych działań związanych z odmuleniem rzeszowskiego zalewu i zaznaczył, że aby rozpocząć inwestycje Wody Polskie muszą uzyskać decyzję o warunkach prowadzenia działań.

Na pierwszy rzut oka sprawa nie wygląda jasno i klarownie, jednak jak przekonywał w 2018 roku Krzysztof Gwizdak, kierownik Zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Ekologicznej: „Doszło do pewnego niezrozumienia procedury. Wystąpiliśmy do RDOŚ w Rzeszowie o wyrażenie zgody na rozpoczęcie robót. Jeżeli w ciągu 30 dni dyrektor nie wyraziłby sprzeciwu, to od razu moglibyśmy tak wejść z robotami”.

W praktyce wiąże się to z tym, że prace, które mogłyby się rozpocząć z dnia na dzień nie uwzględniałyby wytycznych związanych z ochroną środowiska na obszarze Natura 2000. Wody Polskie stwierdziły, że wszystko idzie zgodnie z planem i termin zakończenia nie ulega zmianie.
Reklama
Przypomnijmy, że w dokumentacji przetargowej uwzględniono termin w jakim dopuszczalne jest prowadzenie prac związanych z odmuleniem rzeszowskiego zalewu. Termin rozpoczyna się 15 października i trwa do 28 lutego (podobny termin obowiązuje do 2022 roku).

Podpisanie umowy z wykonawcą

W dniu 11 lipca br. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie dokonał wyboru oferty na realizację projektu „Odtworzenie pierwotnej pojemności zbiornika przystopniowego Rzeszów na rzece Wisłok",  które obejmować będzie dwa zadania: opracowanie dokumentacji projektowej i wykonanie robót budowlanych.

Wyłonionym w drodze postępowania przetargowego wykonawcą robót zostało konsorcjum firm: EFB Partner Jerzy Kruczyński z Serocka oraz Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodnego S.A. z Warszawy.

Zgodnie ze złożoną ofertą wartość tego przedsięwzięcia, realizowanego w formule „zaprojektuj i wybuduj” wyniesie 48.711.999,96 zł, z czego 85% pochodzić będzie ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko - na podstawie umowy zawartej w dniu 25-05-2018 r. przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie

W najbliższych dniach nastąpi podpisanie umowy między Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Rzeszowie a konsorcjum wyżej wymienionych firm.  Zgodnie z przyjętymi założeniami, rozpoczęcie prac przygotowawczych zaplanowane jest na miesiąc wrzesień, natomiast roboty związane z wydobywaniem osadów dennych, realizowane będą od października br.
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Dzisiaj Asseco Resovia Rzeszów zagra o 7. miejsce w PlusLidze

RZESZÓW. W tym sezonie zespół z Rzeszowa już dwuktornie musiał uznac wyższość GKS-u.

Rzeszów

Nie cztery, a trzy skrzyżowania zmodernizuje Ratusz. Mają być gotowe do końca roku

RZESZÓW. Miasto rozstrzygnęło przetarg na przebudowę trzech dużych rzeszowskich skrzyżowań.

Rzeszów

Przy ul. Lubelskiej znikła część ścieżki rowerowej. Czy doszło do samowoli budowlanej?

RZESZÓW. Stowarzyszenie Rowery.Rzeszow.pl skierowało w tej sprawie pismo do Miejskiego Zarządu Dróg z prośbą o wyjaśnienie sprawy.

Rzeszów

Już w sobotę „Godzina dla Ziemi WWF”. Urząd Miasta Rzeszowa dołącza do akcji

RZESZÓW. Znamy listę budynków, które będą uczestniczyć w akcji „Godzina dla Ziemi WWF”.

Rzeszów

Wzrośnie liczba lotów z Rzeszowa do Monachium. Pierwsze samoloty wystartują już 31 marca

RZESZÓW. Od 31 marca samoloty z Podkarpacia do stolicy Bawarii będą odlatywać o godzinie 06:15 i 13:20 każdego dnia.

Rzeszów

Do końca sierpnia powstanie prawoskręt z ul. Słowackiego na ul. Szopena

RZESZÓW. Inwestycja kosztować będzie Ratusz ok. 674 tys. zł.

Reklama