5 czerwca 2018 roku na spotkaniu z dziennikarzami poseł i ówczesny kandydat na prezydenta miasta Rzeszowa Wojciech Buczak wraz z Małgorzatą Wajdą dyrektorką RZGW „Wody Polskie” w Rzeszowie mówili o przekazaniu 49 mln na odmulenie zalewu rzeszowskiego na całej długości.
Wydarzenia z 2018 roku
W sierpniu ubiegłego roku Ratusz informował o tym, że Wody Polskie chcą odmulić ¼ część, czyli ok. 1,1 km. 4 października rzeszowskie władze podczas konferencji prasowej przedstawiły pismo Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie - Wojciecha Wdowika, który wniósł sprzeciw w stosunku do planowanych działań związanych z odmuleniem rzeszowskiego zalewu i zaznaczył, że aby rozpocząć inwestycje Wody Polskie muszą uzyskać decyzję o warunkach prowadzenia działań.
Na pierwszy rzut oka sprawa nie wygląda jasno i klarownie, jednak jak przekonywał w 2018 roku Krzysztof Gwizdak, kierownik Zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Ekologicznej: „Doszło do pewnego niezrozumienia procedury. Wystąpiliśmy do RDOŚ w Rzeszowie o wyrażenie zgody na rozpoczęcie robót. Jeżeli w ciągu 30 dni dyrektor nie wyraziłby sprzeciwu, to od razu moglibyśmy tak wejść z robotami”.
W praktyce wiąże się to z tym, że prace, które mogłyby się rozpocząć z dnia na dzień nie uwzględniałyby wytycznych związanych z ochroną środowiska na obszarze Natura 2000. Wody Polskie stwierdziły, że wszystko idzie zgodnie z planem i termin zakończenia nie ulega zmianie.
Podpisanie umowy z wykonawcą
W dniu 11 lipca br. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie dokonał wyboru oferty na realizację projektu „Odtworzenie pierwotnej pojemności zbiornika przystopniowego Rzeszów na rzece Wisłok", które obejmować będzie dwa zadania: opracowanie dokumentacji projektowej i wykonanie robót budowlanych.
Wyłonionym w drodze postępowania przetargowego wykonawcą robót zostało konsorcjum firm: EFB Partner Jerzy Kruczyński z Serocka oraz Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodnego S.A. z Warszawy.
Zgodnie ze złożoną ofertą wartość tego przedsięwzięcia, realizowanego w formule „zaprojektuj i wybuduj” wyniesie 48.711.999,96 zł, z czego 85% pochodzić będzie ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko - na podstawie umowy zawartej w dniu 25-05-2018 r. przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie
W najbliższych dniach nastąpi podpisanie umowy między Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Rzeszowie a konsorcjum wyżej wymienionych firm. Zgodnie z przyjętymi założeniami, rozpoczęcie prac przygotowawczych zaplanowane jest na miesiąc wrzesień, natomiast roboty związane z wydobywaniem osadów dennych, realizowane będą od października br.
Komentarze
Zaloguj się aby móc dodać komentarz