Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

W Rzeszowie powstaje UrbanLab. Zajmą się innowacjami odpowiadającymi na potrzeby mieszkańców

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
RZESZÓW. UrbanLab zajmie się inicjatywami, które realnie magą wpłynąć na komfort życia mieszkańców. W pierwszej kolejności komunikacja. Uroczyste otwarcie siedziby możliwe jest pod koniec wakacji.

Rzeszów będzie drugim miastem w Polsce (pierwszy powstał w Gdyni) z innowacyjnym projektem UrbanLab, którego głównym celem jest wprowadzenie rozwiązań podoszących jakości życia w mieście. Choć póki co rzeszowska wersja Laboratorium Innowacji Społecznych jest na etapie wdrażania, to jednak udało nam się zdobyć kilka informacji o praktycznym charakterze projektu.

W pierwszej kolejności komunikacja

Inicjatywa została wsparta ok. 3 mln dofinansowaniem ze środków Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju i trwać ma maksymalnie 3 lata. Autorem rzeszowskiej wersji projektu jest Konrad Fijołek, wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa oraz lider ruchu miejskiego Rzeszów Smart City. Głównym obszarem działań UrbanLab będzie dyskusja o innowacyjnych rozwiązaniach i ich wdrażanie.

„Główną ideą będzie poszukiwanie nowoczesnych sposobów na opracowanie innowacji służących do rozwiązywania problemów miejskich. Szukamy rozwiązań na granicy współpracy z administracją, sferą naukową miasta i administracjami pozarządowymi miasta” – wyjaśnia Konrad Fijołek.

Podobny projekt jest aktualnie realizowany w Gdyni. Laboratorium Innowacji Społecznych w nadbałtyckim mieście opiera się na tych samych podstawach w zakresie celów projektu, jednak wdrażane rozwiązania nie będą tożsame. Przede wszystkim ze względu na to, że potrzeby mieszkańców to rzecz względna i zależna od wielu - nazwijmy to - „mikro czynników”.

Próżno póki co pytać o szczegółowe projekty, wiemy czym w pierwszej kolejności zajmie się UrbanLab: „Na pewno w pierwszym roku funkcjonowania szczególnie uwzględniane będą wszystkie te pomysły dotyczące transportu w mieście. W kolejnych latach będziemy pracować nad rozwiązaniami w obszarze smart citizen, czyli jakości życia w mieście, czystości powietrza, środowiska, zieleni miejskiej itd.” – dodaje Konrad Fijołek.

Zbieranie danych, dyskusja i startupy

Rzeczą niezbędną przy współtworzeniu projektu ProtoLab będą trzy czynniki: dane, dyskusja oraz proces wdrożenia. Wiemy, że Urząd Miasta dysponuje dość bogatą bazą niewrażliwych danych, które mogłyby pomóc przy projektach związanych m.in. z komunikacją.
Reklama
„Jednym z celów będzie zbieranie niewrażliwych danych, po to np. żeby osoby mogły na zasadzie danych tworzyć różne aplikacje mobilne” – wyjaśnia Zbigniew Rudnicki z zespołu ds. innowacji, który również jest zaangażowany w projekt. Co więcej: „chcemy nawiązani kontakt ze szkołami średnimi, z ludźmi którzy chcą szukać biznesu w nowościach, w nowych projektach” – dodaje Rudnicki.

Kluczowym elementem będzie także dyskusja, w związku z czym: „będzie też UrbanCafe, w którym będziemy się spotykać, dyskutować i wypracowywać rozwiązania. Będzie można przyjść i swoją akcję przeprowadzić. To coś czego jeszcze w Polsce nie ma” – mówi Konrad Fijołek. Autor rzeszowskiej wersji projektu dodaje również, że rozwiązania będą wprowadzane m.in. za pośrednictwem startupów.

Współpraca z ProtoLab

Jak wiemy od dłuższego czasu na terenie stolicy województwa podkarpackiego działa również ProtoLab, tj. Podkarpackie Centrum Innowacji zajmujące się wspieranie Podkarpackich projektów badawczo-rozwojowych w dziedzinie technologii.

ProtoLab oferuje swoim interesantom m.in. dostęp do laboratorium i aparatury badawczej oraz zespołami badawczymi, które zajmują się oceną danego projektu naukowego. Konrad Fijołek w rozmowie nie wyklucza również współpracy z tą instytucją. Wszystko zapewne zależeć będzie od charakteru proponowanego projektu.

Na sam koniec dodajmy, że aktualnie trwa poszukiwanie miejsca, w którym znajdzie się UrbanLab, a sam projekt rozpocznie funkcjonowanie już wkrótce: „Chcielibyśmy wakacje poświęcić na przygotowanie siedziby, a w końcowej części wakacji dokonać już uroczystego otwarcia i zabierać się do pracy, bo zadań jest mnóstwo”.

Aktualnie miasto prowadzi rekrutacje na stanowiska w projekcie. Poszukują animatora projektu, koordynatora oraz specjalisty ds. otwartych danych.



Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Na przejściu dla pieszych przy C.H. Nowy Świat będzie sygnalizacja świetlna

RZESZÓW. Sygnalizacja powinna funkcjonować do połowy lipca.

Rzeszów

Kolejny kontrowersyjny projekt uchwały Ratusza. Chodzi o zamknięcie wszystkich sklepów po północy

RZESZÓW. Wg. projektu uchwały sklepy mają być otwierane i zamykane codziennie w godzinach od 5.00 do 24.00.

Rzeszów

Trwa zbiórka pieniędzy dla rzeszowskiego alpinisty. Doznał wgłębnego złamania czaszki

RZESZÓW. Lekarze musieli mu usunąć fragment czaski, teraz 37-latek czeka na replastykę czaszki. Potrzeba 50 tys. zł.

Rzeszów

Mieszkańcy gminy Głogów Młp. nie zgadzają się na przyłączenie Pogwizdowa Nowego do Rzeszowa

RZESZÓW. Za włączeniem sołectwa do Rzeszowa opowiedziało się 26 (4%) mieszkańców, przeciw 571 (95%).

Rzeszów

Rzeszów z wyróżnieniami za oświetlenie dróg i terenów publicznych

RZESZÓW. Konkurs organizowany jest przez Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego.

Rzeszów

W lipcu remont wiaduktu nad ul. Batorego. ZTM czeka na propozycje objazdów dla autobusów

RZESZÓW. Na czas prowadzonych prac ulica ta będzie całkowicie wyłączona z ruchu.

Rzeszów

Od 1 kwietnia nowa, pilotażowa linia autobusowa na Zalesiu

RZESZÓW. Połączenie jest odpowiedzią na propozycję Rady Osiedla Zalesie.

Rzeszów

Pożar w Auchan w Krasnem. Ewakuowano 400 osób, jedna osoba z obrażeniami

RZESZÓW. Na miejsce pożaru skierowano pięć zastępów straży pożarnej.

Reklama