Rzeszów - Wtorek, 26.11.2024
Reklama

W parku na ul. Rycerskiej wstrzymano pracę. Rodzina Jędrzejowiczów chce odzyskać majątek

Dodano:

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
RZESZÓW. Rodzina Jędrzejowiczów wystąpiła do Ratusza z prośbą o wstrzymanie prac remontowanych na terenie parku przy ul. Rycerskiej

Rodzina Jędrzejewiczów złożyła  w 2002 roku u wojewody podkarpackiego wniosek o zwrot majątku przy ul. Rycerskiej. Wiemy na pewno, że wniosek dotyczy terenów, na których znajduje się park oraz Pałac. Wnioskodawca wniosku zmarł, jednak do Ratusza trafiło pismo o wstrzymanie prac na terenie parku.

Teren objęty wnioskiem

Do Ratusza wpłynęło pismo, skierowane przez rodzinę Jędrzejowiczów, o wstrzymanie prac polegających na remoncie parku. Prośbę zaakceptowano: „nie będziemy wydawać pieniędzy, kiedy sprawa się toczy” – wyjaśnia Tadeusz Ferenc, prezydent miasta Rzeszowa.

„[Jędrzejowicze – przyp. red.] złożyli wniosek u wojewody o odzyskanie swojego majątku. Ten majątek to ponad 100 ha na terenie miasta. Nie wymieniono konkretnych działek” – mówi Grzegorz Tarnowski, dyrektor Biura Gospodarki Mieniem Miasta Rzeszowa.

Należy również jasno zaznaczyć, że wniosek został złożony w 2002 roku i od tego czasu żaden inny wniosek do Urzędu Wojewódzkiego nie trafił.

W związku z nieścisłościami odnośnie wyszczególnienia działek, Ratusz zwrócił się w tej sprawie do wojewody, gdyż aktualnie na terenie parku planowana jest budowa basenów solankowych.

Odebranie majątku

Majątek rodziny Jędrzejowiczów został im odebrany w związku z dekretem Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 06.09.1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej: „Chcą dowodzić przed skarbem państwa, że cześć tego majątku została nieprawidłowo przejęta” – dodaje Tarnowski.
Reklama
„Wnioskiem z dnia 25.02.2002 r. Jan Grzegorz Mier-Jędrzejowicz zwrócił się do  Wojewody Podkarpackiego o wydanie decyzji stwierdzającej, że majątek ziemski Staromieście m. in. w części stanowiącej zespół pałacowo-parkowy, nie  podpadał pod działanie przepisu art. 2 ust. 1 lit. e dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 6.09.1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej (Dz. U. z 1945 r., Nr 3, poz.13)” - informuje Małgorzata Waksmundzka-Szarek, rzecznik prasowy wojewody.

Wiemy dodatkowo, że w związku z informacją o śmierci ówczesnego wnioskodawcy, wojewoda podkarpacki zobligowany był zawiesić prowadzone postępowanie, do czasu przedłożenia dokumentów potwierdzających następstwo prawne po zmarłym wnioskodawcy. Ten stan trwa do dnia dzisiejszego.

Kto zdecyduje?

„Decyzja administracyjna stwierdzająca, iż nieruchomość nie podpadała pod działanie Dekretu PKWN o przeprowadzeniu reformy rolnej, skutkuje możliwością podjęcia przez byłych właścicieli bądź ich spadkobierców dalszych działań prawnych w celu odzyskania nieruchomości w naturze (np. powództwa o uzgodnienie treści księgi wieczystej, powództwa o wydanie nieruchomości) bądź w celu uzyskania na drodze sądowej ewentualnego odszkodowania od Skarbu Państwa” – dodaje rzecznik wojewody.`

Jeżeli do Urzędu Wojewódzkiego wpłynie nowy wniosek, zawierający dokumenty potwierdzające następstwo prawne po zmarłym wnioskodawcy, to wojewoda podkarpacki zdecyduje o przyszłości terenów przy ul. Rycerskiej. Na dzień dzisiejszy nowy wniosek do Urzędu nie wpłynął.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rewitalizacja parku na osiedlu Słocina. Jest umowa na dofinansowanie inwestycji

RZESZÓW. Dziś w ratuszu podpisano umowę dotyczącą dofinansowania projektu pn. "Parki miejskie mają znaczenie - nowe podejście do zarządzania zielenią miejską w Iwano-Frankiwsku i Rzeszowie". 2,5 mln zł z dotacji przeznaczone zostanie...

Rzeszów

Postęp prac na budowie drogi, która połączy dwa rzeszowskie osiedla [ZDJĘCIA]

Realizowany obecnie I etap obejmuje przedłużenie odcinka ul. Wołyńskiej o długości ok. 0,5 km oraz budowę ul. Słoneczny Stok o długości ok. 0,3 km.

Rzeszów

Niewybuch przed budynkiem Filharmonii Podkarpackiej

RZESZÓW. Niebezpiecznym znaleziskiem zajęli się rzeszowscy saperzy.

Rzeszów

Maroko, Egipt, Grecja… Gdzie jeszcze polecimy z Jasionki w lecie 2025 r.? Znamy plany czarterowe lotniska

RZESZÓW/JASIONKA. Port lotniczy Rzeszów-Jasionka przedstawił plany lotów czarterowych na przyszły sezon letni. W ofercie dwie nowości: Marokański Agadir i grecka Chania. Łącznie do wyboru będzie 16 kierunków, do 8 krajów.

Rzeszów

Mieszkanka Rzeszowa oszukana na blisko 100 tys. zł

RZESZÓW. Oszczędności w wysokości prawie 100 tys. zł straciła 53-letnia mieszkanka Rzeszowa. Kobieta została oszukana metodą „na pracownika banku”.

Rzeszów

Piknik Rodzinny dla Serca na rzeszowskich Bulwarach

RZESZÓW. Konsultacje medyczne, bezpłatne badania i atrakcje dla całych rodzin – tak w skrócie zapowiada się kolejna edycja Pikniku Rodzinnego dla Serca organizowanego w ramach Dnia Serca w Rzeszowie.

Rzeszów

Rozpoczęło się głosowanie na projekty w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego 2025

RZESZÓW. 24 września 2024 r. rozpoczęło się głosowanie na projekty zgłoszone do realizacji w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2025 r. Głosowanie potrwa do 13 października.

Rzeszów

Od 1 października zmiany w rzeszowskiej komunikacji miejskiej

RZESZÓW. Od najbliższego wtorku nastąpią zmiany w kursowaniu autobusów czterech linii MPK. Ponadto drobnej zmianie ulegną również granice stref A i B.

Reklama