Rzeszów - Piątek, 11.04.2025
Reklama

W parku na ul. Rycerskiej wstrzymano pracę. Rodzina Jędrzejowiczów chce odzyskać majątek

Dodano:

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
RZESZÓW. Rodzina Jędrzejowiczów wystąpiła do Ratusza z prośbą o wstrzymanie prac remontowanych na terenie parku przy ul. Rycerskiej

Rodzina Jędrzejewiczów złożyła  w 2002 roku u wojewody podkarpackiego wniosek o zwrot majątku przy ul. Rycerskiej. Wiemy na pewno, że wniosek dotyczy terenów, na których znajduje się park oraz Pałac. Wnioskodawca wniosku zmarł, jednak do Ratusza trafiło pismo o wstrzymanie prac na terenie parku.

Teren objęty wnioskiem

Do Ratusza wpłynęło pismo, skierowane przez rodzinę Jędrzejowiczów, o wstrzymanie prac polegających na remoncie parku. Prośbę zaakceptowano: „nie będziemy wydawać pieniędzy, kiedy sprawa się toczy” – wyjaśnia Tadeusz Ferenc, prezydent miasta Rzeszowa.

„[Jędrzejowicze – przyp. red.] złożyli wniosek u wojewody o odzyskanie swojego majątku. Ten majątek to ponad 100 ha na terenie miasta. Nie wymieniono konkretnych działek” – mówi Grzegorz Tarnowski, dyrektor Biura Gospodarki Mieniem Miasta Rzeszowa.

Należy również jasno zaznaczyć, że wniosek został złożony w 2002 roku i od tego czasu żaden inny wniosek do Urzędu Wojewódzkiego nie trafił.

W związku z nieścisłościami odnośnie wyszczególnienia działek, Ratusz zwrócił się w tej sprawie do wojewody, gdyż aktualnie na terenie parku planowana jest budowa basenów solankowych.

Odebranie majątku

Majątek rodziny Jędrzejowiczów został im odebrany w związku z dekretem Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 06.09.1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej: „Chcą dowodzić przed skarbem państwa, że cześć tego majątku została nieprawidłowo przejęta” – dodaje Tarnowski.
Reklama
„Wnioskiem z dnia 25.02.2002 r. Jan Grzegorz Mier-Jędrzejowicz zwrócił się do  Wojewody Podkarpackiego o wydanie decyzji stwierdzającej, że majątek ziemski Staromieście m. in. w części stanowiącej zespół pałacowo-parkowy, nie  podpadał pod działanie przepisu art. 2 ust. 1 lit. e dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 6.09.1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej (Dz. U. z 1945 r., Nr 3, poz.13)” - informuje Małgorzata Waksmundzka-Szarek, rzecznik prasowy wojewody.

Wiemy dodatkowo, że w związku z informacją o śmierci ówczesnego wnioskodawcy, wojewoda podkarpacki zobligowany był zawiesić prowadzone postępowanie, do czasu przedłożenia dokumentów potwierdzających następstwo prawne po zmarłym wnioskodawcy. Ten stan trwa do dnia dzisiejszego.

Kto zdecyduje?

„Decyzja administracyjna stwierdzająca, iż nieruchomość nie podpadała pod działanie Dekretu PKWN o przeprowadzeniu reformy rolnej, skutkuje możliwością podjęcia przez byłych właścicieli bądź ich spadkobierców dalszych działań prawnych w celu odzyskania nieruchomości w naturze (np. powództwa o uzgodnienie treści księgi wieczystej, powództwa o wydanie nieruchomości) bądź w celu uzyskania na drodze sądowej ewentualnego odszkodowania od Skarbu Państwa” – dodaje rzecznik wojewody.`

Jeżeli do Urzędu Wojewódzkiego wpłynie nowy wniosek, zawierający dokumenty potwierdzające następstwo prawne po zmarłym wnioskodawcy, to wojewoda podkarpacki zdecyduje o przyszłości terenów przy ul. Rycerskiej. Na dzień dzisiejszy nowy wniosek do Urzędu nie wpłynął.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

1 marca rusza nowa linia MPK

RZESZÓW. 1 marca 2025 r. uruchomiona zostanie nowa linia autobusowa nr 60. Na razie na okres próbny.

Rzeszów

W ogrodzie kieszonkowym na os. Nowe Miasto montują ogromne urządzenie zabawowe

RZESZÓW. W nowopowstającym parku kieszonkowym na osiedlu Nowe Miasto, trwa montaż sporych rozmiarów urządzenia zabawowego, które transportowane było z zagranicy. To ostatni etap prac przewidzianych do realizacji w ramach tej zielonej inwestycji.

Rzeszów

W marcu rozpocznie się odbetonowywanie części Rzeszowa

RZESZÓW. W ramach odbetonowywania stolicy Podkarpacia, przebudowane zostaną cztery przestrzenie pomiędzy blokami mieszkalnymi. Powstanie też kilkadziesiąt ogrodów deszczowych, duży park kieszonkowy, a przy dziewięciu szkołach asfaltowe boiska zostaną zastąpione trawiastymi.

Rzeszów

Rusza bezpośrednie połączenie kolejowe Rzeszowa z Bieszczadami

RZESZÓW. W sobotę, 22 lutego z dworca kolejowego w Rzeszowie, wyruszy pierwszy, bezpośredni pociąg do Ustrzyk Dolnych.

Rzeszów

Zatrucie czadem w Budach Głogowskich. Cztery osoby, w tym troje dzieci w szpitalu

BUDY GŁOGOWSKIE. Troje dzieci i jedna osoba dorosła trafiły do szpitala z objawami zatrucia czadem. Strażacy apelują o regularne przeglądy urządzeń grzewczych i stosowanie czujników tlenku węgla.

Rzeszów

Pierwsze w tym roku spotkanie Prezydenta Rzeszowa z mieszkańcami

RZESZÓW. Wracają spotkania Prezydenta Rzeszowa z mieszkańcami. Pierwsze z nich odbędzie z przedstawicielami osiedli: Dąbrowskiego, Piastów i Grota Roweckiego.

Rzeszów

Tak będzie wyglądało Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki [WIZUALIZACJE]

RZESZÓW. Ratusz udostępnił wizualizacje nowego stadionu, który powstanie przy ul. Wyspiańskiego w Rzeszowie.

Reklama