Rzeszów - Poniedziałek, 21.10.2024
Reklama

W marcu br. ma ruszyć przetarg na odmulenie rzeszowskiego zalewu

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Ponownie o odmuleniu rzeszowskiego zalewu zaczęło być głośno podczas ubiegłorocznych wyborów na prezydenta Rzeszowa. Dziś wiemy, że Wody Polskie planują rozpocząć przetarg w marcu br.

5 czerwca na spotkaniu z dziennikarzami poseł i kandydat na prezydenta miasta Rzeszowa Wojciech Buczak wraz z Małgorzatą Wajdą dyrektorką RZGW „Wody Polskie” w Rzeszowie mówili o przekazaniu 49 mln na odmulenie zalewu rzeszowskiego na całej długości.

Ubiegłoroczne zamieszanie

W sierpniu Ratusz informował o tym, że Wody Polskie chcą odmulić ¼ część, czyli ok. 1,1 km. Przypomnijmy, że 49 mln zł przeznaczone na odmulenie nie są w pełni środkami krajowymi. 42 mln zł pochodzi ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

4 października rzeszowskie władze podczas konferencji prasowej przedstawili pismo Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie - Wojciecha Wdowika, który wniósł sprzeciw w stosunku do planowanych działań związanych z odmuleniem rzeszowskiego zalewu i zaznaczył, że aby rozpocząć inwestycje Wody Polskie muszą uzyskać decyzję o warunkach prowadzenia działań.

Na pierwszy rzut oka sprawa nie wygląda jasno i klarownie, jednak jak przekonuje Krzysztof Gwizdak, kierownik Zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Ekologicznej: „Doszło do pewnego niezrozumienia procedury. Wystąpiliśmy do RDOŚ w Rzeszowie o wyrażenie zgody na rozpoczęcie robót. Jeżeli w ciągu 30 dni dyrektor nie wyraziłby sprzeciwu, to od razu moglibyśmy tak wejść z robotami”.

W praktyce wiąże się to z tym, że prace, które mogłyby się rozpocząć z dnia na dzień nie uwzględniałyby wytycznych związanych z ochroną środowiska na obszarze Natura 2000. Wody Polskie stwierdzają, że wszystko idzie zgodnie z planem i termin zakończenia (III kwartał 2022 r.) nie ulega zmianie.
Reklama
Teraźniejszość

Wody Polskie informują, że przedsięwzięcie znajduje się obecnie w fazie przygotowania do realizacji: W ubiegłym roku wykonano m.in. pomiary batymetryczne dna, które pozwoliły na stwierdzenie jakie ilości materiału do wydobycia zalega w poszczególnych partiach zbiornika.

Równolegle przed Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Rzeszowie toczy się postępowanie administracyjne o wydanie decyzji o warunkach prowadzenia działań dla pierwszego etapu tego zadania - tj. zlokalizowanego poza obszarem NATURA2000.

„Postępowanie przetargowe w formule „zaprojektuj i wybuduj” zostanie ogłoszone jeszcze w marcu bieżącego roku – na podstawie opracowywanego Programu Funkcjonalno-Użytkowego. W tej chwili planowane koszty odmulenia zalewu zostają niemienione. Wartość przedsięwzięcia zostanie urealniona po przeprowadzeniu postępowania przetargowego i wyłonienia wykonawcy robót” – wyjaśnia Krzysztof Gwizdak z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

Przypomnijmy, że w dokumentacji uwzględniono termin w jakim dopuszczalne jest prowadzenie prac związanych z odmuleniem rzeszowskiego zalewu. Termin rozpoczyna się 15 października i trwa do 28 lutego (podobny termin obowiązuje do 2022 roku), zatem jest nadzieja, że jeszcze w tym roku mieszkańcy doczekają się rozpoczęcia inwestycji, o ile znajdzie się odpowiedni wykonawca.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Ruszył przetarg na odbiór śmieci w 2020 i 2021 roku

RZESZÓW. Oferty wykonawców poznamy najwcześniej po 27 sierpnia br.

Rzeszów

Areszt za usiłowanie zabójstwa ojca. Do zdarzenia doszło podczas awantury

RZESZÓW. Do zdarzenia doszło w sobotę po południu.

Rzeszów

Tymczasowe zmiany w obsłudze klientów w placówkach ZUS i COT

RZESZÓW. Prace rozpoczną się od 2 sierpnia od godziny 14.00.

Rzeszów

Remont stacji Rzeszów Główny. Rozpoczęto przygotowania do budowy przejścia z windami

RZESZÓW. Na stacji Rzeszów Główny przejście pod torami zastąpi kładkę. Będą także windy na perony.

Rzeszów

Rada Ministrów przeciwko poszerzeniu Rzeszowa. Ratusz zapowiada walkę do końca

RZESZÓW. Rada Ministrów podzieliła negatywną opinie wojewody podkarpackiego i Komisji Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Rzeszów

75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Co zaplanował Rzeszów?

RZESZÓW. Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17:00. Było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.

Rzeszów

Wybrano listę projektów Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego 2020 r.

RZESZÓW. Głosowanie odbędzie się od 30 sierpnia do 20 września br.

Reklama