Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

Truskawiec dołącza do grona miast partnerskich Rzeszowa

Dodano:

fot. zdjęcie z facebookowego profilu: Rzeszów - stolica innowacji
fot. zdjęcie z facebookowego profilu: Rzeszów - stolica innowacji
RZESZÓW. Ukraińskie miasto Truskawiec zostało nowym miastem partnerskim stolicy innowacji. Umowę podpisano na Ukrainie. Truskawiec jest znanym na całym świecie ośrodkiem balneologicznym.

Na mocy podpisanej na Ukrainie, w dniu 11 grudnia 2019 roku umowy, do grona miast partnerskich Rzeszowa dołączył Truskawiec (Obwód Lwowski). Uroczyste porozumienie o współpracy zostało podpisane w Muzeum Michaiła Bilasa, przez mera Truskawca Andrij Kulczyński i zastępcę prezydenta Rzeszowa Stanisława Sienko.

Współpraca Rzeszowa z tak silnym ośrodkiem balneologicznym, znanym na całym świecie, pozwoli na wymianę doświadczeń w dziedzinie ochrony zdrowia, profilaktyki chorób oraz turystyce medycznej.

Zakład Wodolecznictwa w Szpitalu Miejskim w Rzeszowie będzie mógł korzystać z doświadczeń miasta Truskawiec w zakresie balneologii. Podpisanie umowy partnerskiej to również możliwość współpracy w dziedzinie edukacji, technologii, inwestycji, gospodarki, transportu i komunikacji, kultury, sportu czy turystyki.

Miasto Truskawiec to nowoczesny, znany na całym świecie kurort balneologiczny położony w ekologicznie czystym regionie u podnóża gór karpackich na wysokości 400 m nad poziomem morza. Truskawiec znajduje się w odległości 90 km na południe od Lwowa i około 200 km od Rzeszowa. Słynie z leczniczych wód mineralnych pochodzących z 14 źródeł, które posiadają wyjątkowe właściwości. Najbardziej znana jest woda lecznicza – Naftusia.

W Truskawcu znajduje się słynna Międzynarodowa Klinika Leczenia Regeneracyjnego, w której stosowany jest System Intensywnej Rehabilitacji Neurofizjologicznej - metoda doktora Volodymyra Kozyavkina, wysoko skuteczna technologia leczenia i rehabilitacji pacjentów z dziecięcym porażeniem mózgowym, osteochondrozą kręgosłupa oraz innymi organicznymi urazami układu nerwowego. Dodatkową opcją leczenia pacjentów jest delfinoterapia.
Reklama
W Truskawcu działa 14 uzdrowisk, 7 pensjonatów, 27 hoteli, 18 willi noclegowych, 10 ośrodków SPA, 14 dobrze wyposażonych laboratoriów. Truskawiec zawsze był popularnym kurortem dla polskich turystów a mieszkańcy Rzeszowa chętnie korzystają z możliwości leczenia w uzdrowiskach balneologicznych Truskawca.

W okresie dwudziestolecia międzywojennego, kiedy Truskawiec leżał w granicach Rzeczpospolitej Polskiej, trzykrotnie otrzymał złoty medal jako najlepsze polskie uzdrowisko. Odwiedzali je między innymi: Józef Piłsudski, Ignacy Daszyński, Stanisław Wojciechowski, Wincenty Witos, Władysław Raczkiewicz. W 2018 r. uzdrowisko odwiedziło 230 tys. turystów w tym, 25 tys. gości z Polski.

Co roku w Truskawcu odbywa się wiele prestiżowych wydarzeń: Forum Lokalnego Rozwoju, z udziałem przewodniczących parlamentów Ukrainy i Polski, Polsko-Ukraińskie Sympozjum „Zdrowie Publiczne i Rehabilitacja”, konkurs „Dziennikarz Medyczny Roku”, Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Korona Karpat”, Festiwal Kultury Polskiej, Wschodnioeuropejskie Forum Gościnności i Balneologii.

W Truskawcu zachowało się wiele zabytków polskiej kultury, takich jak: kościoły, pomniki, wille i nazwy ulic. Nasze miasta łączy nie tylko bogata historia, ale także rosnące wśród mieszkańców Polski zainteresowanie ekoturystyką i uzdrowiskami.

Źródło: Urząd Miasta w Rzeszowie
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Zderzenie dwóch samochodów i autobusu MPK na ul. Lwowskiej

RZESZÓW. Trzy pojazdy, w tym autobus komunikacji miejskiej, zderzyły się a ul. Lwowskiej w Rzeszowie. Jedna osoba trafiła do szpitala.

Rzeszów

1 lutego rusza kwalifikacja wojskowa. Obowiązek dotyczy 15 tys. osób na Podkarpaciu

PODKARPACIE / RZESZÓW. Od 1 lutego do 30 kwietnia 2024 r. na terenie województwa podkarpackiego odbywać się będzie kwalifikacja wojskowa. W Rzeszowie komisje lekarskie zaczną pracować od 26 lutego.

Rzeszów

Tak ma wyglądać nowa Hala Targowa i przestrzeń wokół niej [WIZUALIZACJE]

RZESZÓW. Koncepcja zakłada połączenie przestrzeni handlowej z miejscem spędzania wolnego czasu dla rodzin, przestrzenią dla kultury i rozrywki.

Rzeszów

Podrobiona odzież na bazarze przy ul. Dworaka

RZESZÓW. 31-letni obywatel Bułgarii sprzedawał podrobioną odzież znanych, światowych marek na targowisku przy ul. Dworaka w Rzeszowie. Mężczyźnie grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz wysoka grzywna.

Rzeszów

Od 1 lutego zmiana rozkładu jazdy kilku linii MPK

RZESZÓW. Od 1 lutego 2024 r. nastąpią zmiany w rozkładzie jazdy czterech linii komunikacji miejskiej - nr 8, 20, 52 i 57.

Rzeszów

Eskorta rodzącej kobiety do szpitala w Rzeszowie

RZESZÓW. Kierowca audi pędził ponad 150 km/h, w miejscu gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 100 km/h. Kiedy policjant pełniący służbę wspólnie z funkcjonariuszem ITD chcieli go zatrzymać, okazało się, że wiózł żonę,...

Rzeszów

Rzeszowskie Wody Polskie grają z WOŚP. Można wylicytować zwiedzanie zapory na Wisłoku

RZESZÓW. Rzeszowskie Wody Polskie to kolejna z wielu instytucji, które włączyły się w tegoroczną Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Wśród aukcji wspierających cel 32. Finału znalazła się m.in. możliwość zwiedzenia rzeszowskiej zapory na...

Rzeszów

Rekordowy finał WOŚP w Rzeszowie. Jeden wolontariusz zebrał 10 tys. zł

RZESZÓW. Wyjątkowo hojni byli w tym roku Rzeszowianie podczas 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Do kartonowych puszek wrzucili ponad 357 tys. zł. A to jeszcze nie jest ostateczna kwota. Do tego...

Reklama