Rzeszów - Środa, 30.10.2024
Reklama

Tak ma wyglądać nowa Hala Targowa i przestrzeń wokół niej [WIZUALIZACJE]

Dodano:

Wizualizacja: EY Parthenon
Wizualizacja: EY Parthenon
RZESZÓW. Miasto szykuje dużą inwestycję w centrum Rzeszowa. Chodzi o zapowiadaną od dawana przebudowę wysłużonej Hali Targowej oraz zagospodarowanie na nowo dużego terenu w jej sąsiedztwie. Koncepcja zakłada połączenie przestrzeni handlowej z miejscem spędzania wolnego czasu dla rodzin, przestrzenią dla kultury i rozrywki.

Podczas wczorajszej konferencji prasowej w Urzędzie Miasta Rzeszowa, firma Ernst & Young przedstawiła projekt rewitalizacji Hali Targowej oraz zagospodarowania 16 hektarów terenu wokół niej. Jego autorką jest architekt Aleksandra Wasilkowska, a sama Halę Targową zaprojektował prof. Stanisław Kuś.

Koncepcja zakłada nowoczesne podejście do przestrzeni połączone z szacunkiem do tradycji i historii. Nowa przestrzeń w centrum miasta, ma spełniać jednocześnie kilka funkcji: handlową, wypoczynkowo-rekreacyjną oraz kulturalno-rozrywkową. W jej otoczeniu mają powstać również budynki mieszkalne.

- Planowaliśmy zmiany ale potrzebowaliśmy zainteresowania i pieniędzy. Pieniądze przyszły ze strony Europejskiego Banku Inwestycyjnego, otrzymaliśmy znaczący grant i bardzo dobry zespół pod auspicjami firmy Ernst & Young przygotował projekt - powiedział Konrad Fijołek, Prezydent Rzeszowa.

- Po raz pierwszy miasto w tak kompleksowo podeszło do inwestycji. Od analizy miejsca,  wartości, funkcji, jakie ma pełnić, poprzez diagnozę, badania społeczne, analizy ekonomiczne, jak również te związane z miejscem i handlem. Wszystko po to aby stworzyć nowoczesny projekt rewitalizacji tego fragmentu miasta, ale i oparty na historii. Z miejscem dla różnych grup mieszkańców i przede wszystkim na przestrzeń dla handlu - informuje Marzena Kłeczek-Krawiec, rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Rzeszowa.

Nowa koncepcja tej miejskiej przestrzeni, zakłada nie tylko rewitalizację samej hali targowej,  ale także placu Jutrzenka i terenów wokół nich. Ten 16-hektarowy obszar ma mieć przede wszystkim więcej zielni. Otoczony przestrzeniami publicznymi i placem zabaw Plac Wolności ma być parkiem z małą architekturą. Budynki, które powstaną w pobliżu, mają nawiązywać do wyglądu hali targowej i wizualnie wpisać się w już istniejące.
Reklama
- Łuki nawiązujące do sklepień łupinowych eksperymentalnej koncepcji prof. Kusia powtórzone są w budynkach wyznaczających przestrzeń pomiędzy halą targową a akademikiem. Ul. 8 Marca będzie miała swoją kontynuację w Jutrzence. Jeśli chodzi o funkcje w budynku Jutrzenki, będą to funkcje kulturalne i społeczne. W części niższej, naszą propozycją jest przeniesienie wszystkiego co łączy się z potrzebami rodziców i dzieci oraz seniorów, powstanie też nowa przestrzeń do prezentacji sztuki współczesnej. A jeśli chodzi o przestrzeń, założyliśmy redukcję ruchu samochodowego. Parking zostanie przeniesiony pod ziemię – mówiła o swoim projekcie architekt Aleksandra Wasilkowska.

Jak poinformował prezydent Rzeszowa podczas wczorajszej konferencji, kolejne kroki w kierunku realizacji inwestycji, to:
  • przygotowanie odpowiednich dokumentów do modernizacji hali i otoczenia
  • stworzenie planu zagospodarowania przestrzennego dla całego tego terenu
  • poszukiwanie partnerów do realizacji projektu
- Miasto chce sfinansować halę targową i jej okolice, Jutrzenkę w jakiejś mierze , natomiast części związane z budownictwem mieszkaniowym chcielibyśmy, żeby można je było zrealizować w partnerstwie z podmiotami prywatnymi, które tego typu działalnością się zajmują – mówi Konrad Fijołek.

W najbliższym nowa koncepcja Hali Targowej i jej otoczenia zostanie przedstawiona handlowcom i mieszkańcom miasta.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Na cmentarzach w Rzeszowie pojawiły się półki na znicze

RZESZÓW. Na czterech rzeszowskich cmentarzach stanęły regały z napisem „Znicze do wykorzystania”. Dzięki nim, używane lampiony mogą otrzymać drugie życie.

Rzeszów

Na osiedlu Biała powstaje ogród kieszonkowy [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Trwa budowa czterech nowych ogrodów kieszonkowych w Rzeszowie. Jeden z nich powstaje w rejonie placu zabaw i terenu rekreacyjnego przy ul. Karola Wojtyły na osiedlu Biała. Pojawią się w nim m.in....

Rzeszów

Kolejne kontrole taksówek na aplikację w Rzeszowie

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci sprawdzili 28 taksówek świadczących usługi przewozowe „na aplikację”. Ujawniono 8 wykroczeń.

Rzeszów

Inauguracja IX edycji cyklu wykładów pn. „Wielkie pytania w nauce”

RZESZÓW. Wykład dr hab. prof. Katarzyny Kłosińskiej oraz prof. dr hab. Ryszarda Koziołka zainauguruje IX edycji cyklu wykładów pn. „Wielkie pytania w nauce”, organizowanych przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Rzeszów

Udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami w rzeszowskim MOPS

RZESZÓW. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rzeszowie wprowadził w swoich placówkach kilka nowości, które mają pomóc osobom z niepełnosprawnościami w załatwieniu swoich spraw.

Rzeszów

Blisko 14 mln zł będzie kosztować modernizacja budynku III LO w Rzeszowie. Szkoła wejdzie „na zupełnie inny poziom”

RZESZÓW. - Musimy przenieść historyczny budynek w XXI wiek, żeby zapewnić młodzieży odpowiednie warunki kształcenia – mówił o modernizacji budynku III LO, Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, podczas podpisania umową z wykonawca inwestycji.

Rzeszów

Przysięga terytorialsów w Rzeszowie. Defilada, pokaz sprzętu i utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. W najbliższą sobotę ochotnicy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej złożą przysięgę przed Urzędem Wojewódzkim.

Rzeszów

Oko na Miasto. Ostatni w tym sezonie spacer miejski z przewodnikiem

„Pobitno - wieś, miejsce bitwy, rzeszowskie osiedle” – pod takim tytułem odbędzie się ostatnia w tym roku przechadzka po Rzeszowie z przewodnikiem. Po wschodniej części miasta oprowadzał będzie Adam Napiórkowski.

Reklama