Rzeszów - Wtorek, 22.04.2025
Reklama

Szeregi podkarpackiej policji zasilił nowy wierzchowiec

Dodano:

fot. KWP Rzeszów
fot. KWP Rzeszów
RZESZÓW. Podkarpacka policja ma od niedawna nowego wierzchowca. Koń rasy wielkopolskiej o imieniu Owidiusz skończył 4 lata. Jest maści ciemnogniadej. Już wkrótce, po odpowiednim przeszkoleniu, wyruszy ze swoim opiekunem w patrol. Aktualnie w garnizonie podkarpackim służy sześć koni i sześciu jeźdźców.

W minionym tygodniu, dzięki Komendzie Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, szeregi podkarpackiej komendy zasilił nowy wierzchowiec. Owidiusz, to koń rasy wielkopolskiej pochodzenia trakeńskiego. Gdy tylko się zaadaptuje w nowym miejscu, rozpocznie szkolenie, po którym wyruszy ze swoim opiekunem w policyjny patrol.

Konie w Policji pełnią głównie rolę prewencyjną. Najczęściej wyjeżdżają na takie wydarzenia jak mecze, demonstracje czy różnego rodzaju przemarsze. Wykorzystywane są również do patrolowania lasów, parków oraz terenów przy jeziorach i rzekach, a w sezonie letnim patrole konne dbają o porządek podczas koncertów, festynów i innych imprez plenerowych.
Reklama
Koń, który ma pełnić służbę w Policji, musi przejść szkolenie, po ukończeniu którego osiągnie odpowiednie stopnie. Pierwszy stopień uzyskuje po półrocznym szkoleniu, uprawnia on konia do pełnienia służby w ruchu miejskim o małym natężeniu i zabezpieczeniu imprez o małym stopniu ryzyka. Dopiero rok później może przystąpić do atestu drugiego stopnia.

Po uzyskaniu pozytywnego wyniku, zwierzę może pełnić służbę podczas m.in. demonstracji i zgromadzeń publicznych. W czasie szkolenia zwierzęta oswajają się z nietypowymi sytuacjami, z którymi mogą mieć do czynienia podczas codziennej służby. Nie powinien nerwowo reagować na odgłosy wystrzałów, ujadanie psów czy głośne zachowania tłumu.

Obecnie w Ogniwie Konnym Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie jest 6 koni - Empres, Winston, Rewal, Gonzo, Kent i Owidiusz. Każdy koń ma swojego opiekuna, który na co dzień dba o jego zdrowie, wyszkolenie i przygotowuje konia do służby. W ogniwie konnym podkarpackiej policji służy 6 jeźdźców.

Źródło: Policja Podkarpacka
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Fundacja na rzecz osób z Zespołem Downa organizuje bieg charytatywny w Rzeszowie

RZESZÓW. Bieg rozpocznie się o godz. 15.00 w okolicy Lisiej Góry.

Rzeszów

Prezydent Rzeszowa z nagrodą Samorządowca Roku 2018

RZESZÓW. W dniach 5 i 6 marca br. w Poznaniu odbyło się doroczne Zgromadzenie Ogólne Związku Miast Polskich.

Rzeszów

Żużlowy pojedynek Reprezentacji Polski z drużyną Reszty Świata na Stadionie Miejskim już 22 kwietnia

RZESZÓW. 22 kwietnia Żużlowa Reprezentacja Polski otworzy swój sezon w Rzeszowie pojedynkiem z drużyną Reszty Świata. 

Rzeszów

Zainspiruj się na wiosnę. Targi Garden Expo w Rzeszowie już w marcu

G2A Arena po raz drugi organizuje Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu GARDEN EXPO. 

Rzeszów

Schematy linii na przystankach? Ratusz: tak, ale po wprowadzeniu wszystkich zmian w rozkładzie

RZESZÓW. „Schematy linii pojawią się na przystankach, kiedy wszystkie zmiany linii zostaną wprowadzone” – informuje Ratusz. 

Rzeszów

Kolejne zmiany lokalizacji przystanków w Rzeszowie

RZESZÓW. Zmiany zostaną wprowadzone na ul. Marszałkowskiej, Hetmańskiej oraz Dąbrowskiego.

Rzeszów

Podkarpackie samorządy otrzymają 77 mln zł, z czego 56 mln zł m.in. na odbudowę dróg i mostów

RZESZÓW. Promesy odebrali przedstawiciele 58 jednostek samorządu terytorialnego, w tym 46 gmin oraz 12 powiatów. 

Rzeszów

Do trzech razy sztuka? Związek Gmin bliski rozstrzygnięcia przetargu na dostarczenie 15 autobusów

RZESZÓW. Trwa trzeci przetarg na dostawę 15 autobusów dla Związku Gmin „Podkarpacka Komunikacja Samochodowa”

Reklama