Rzeszów - Wtorek, 01.04.2025
Reklama

Stowarzyszenie Zupełne Dobro pomoże bezdomnym i potrzebującym w Rzeszowie

Dodano:

fot. Adam Lampart / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Adam Lampart / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Miasto w drodze konkursu wybrało streetworkerów, którzy będą nieśli pomoc bezdomnym i potrzebującym w Rzeszowie do końca 2023 roku. To Stowarzyszenie Zupełne Dobro, które będzie realizowało to zadanie we współpracy z MOPS.

Już drugi rok z rzędu, Stowarzyszenie Zupełne Dobro będzie współpracowało z władzami miasta oraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej Głównym na rzecz pomocy osobom bezdomnym i potrzebującym. Zadaniem streetworkerów jest pomoc osobom dotkniętym kryzysem bezdomności. Mają oni stały kontakt osobami bezdomnymi przebywającymi na terenie miasta. Rozmawiają z nimi m.in. na temat skutków nadużywania alkoholu, jak również informują o miejscach, w których można uzyskać różnego rodzaju pomoc, np. otrzymać czyste ubrania czy zjeść ciepły posiłek.

W czwartek, wiceprezydent Krystyna Stachowska wręczyła stowarzyszeniu Zupełne Dobro umowę o współpracy na ten rok. 

-Bardzo dziękujemy wam za to, jak podchodzicie do tej pracy. Dzięki wam ludzie z godnością przychodzą po pomoc, nie muszą się już chować i wstydzić. Dziękujemy i prosimy o więcej - zwróciła się do członków Stowarzyszenia Zupełne Dobro Wiceprezydent Stachowska.
I podkreśliła, że praca streetworkera jest niezwykle ciężka, dlatego miasto stara się możliwie najbardziej wspierać takie działania. Na czym konkretnie polega streetworking?

- To spotykanie się z osobami doświadczającymi bezdomności w przestrzeni publicznej. Są to  np. ogródki działkowe, parki, dworzec. To oczywiście miejsca, które również zgłaszają nam mieszkańcy. Oprócz tego, w każdy poniedziałek rozdajemy potrzebującym ciepły posiłek na Placu Ofiar Getta - wymieniła Marzena Lutyńska, Prezes Stowarzyszenia Zupełne Dobro.
Dodała, że stowarzyszenie współpracuje również z ratownikiem medycznym i lekarzami, a także wynajmuje karetkę. Apeluje także do mieszkańców o zgłaszanie zauważonych przypadków do stowarzyszenia, choćby za pośrednictwem numeru 734 156 953.
Reklama

Od lutego do lipca 2022 roku, streeetworkerzy ze stowarzyszenia Zupełne Dobro poświęcili łącznie ponad 1150 godzin na pomoc potrzebującym. Członkowie stowarzyszenia byli w tym czasie w kontakcie z 54 osobami w znajdującymi się w sytuacji bezdomności ulicznej, tj. przebywającymi w rejonie Dworca PKP w Rzeszowie oraz oraz w niemieszkalnych miejscach na terenie miasta, takich jak np. ogródki działkowe czy pustostany. 30 osobom udzielono pomocy medycznej, niektórym wielokrotnie.

Oprócz streetworkingu, Stowarzyszenie Zupełne Dobro realizuje również kilka innych projektów, mających na celu wsparcie osób będących w kryzysie bezdomności, takich jak: Zupa na placu, Foodsharing i Magazyn Ciepła. Stworzyli również "Rzeszowski przewodnik po miejscach pomocy", zawierający zbiór informacji i miejsc, w których można uzyskać pomoc, m.in. dotyczące tego gdzie zjeść, gdzie spać lub gdzie się leczyć.  Publikacja zawiera również wskazówki dla tych, którzy chcą pomóc, ale nie wiedzą jak.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Zakończył jazdę na słupie. 44-letni mieszkaniec Rzeszowa był pijany

RZESZÓW. Blisko 2 promile wydmuchał 44-letni mieszkaniec Rzeszowa, który osobowym mercedesem wjechał w słup z kamerą monitoringu. Grozi mu wysoka grzywna i kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Rzeszów

Postęp prac na budowie nowego żłobka w Rzeszowie. Budynek już zadaszony [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Trwają prace przy budowie nowego żłobka przy ul. Jachowicza na osiedlu Drabinianka. Obiekt powstaje w sąsiedztwie szkoły i strefy wypoczynku Arkadia. Zakończyła się już budowa dachu, zamontowano okna i drzwi.

Rzeszów

Tak ostatecznie ma wyglądać nowoczesny biurowiec przy al. Cieplińskiego w Rzeszowie [WIZUALIZACJE]

RZESZÓW. Pracownia MWM Architekci opublikowała ostateczne wizualizacje nowoczesnego budynku Corner Point, który wybudowany zostanie przy al. Cieplińskiego.

Rzeszów

Trwa rozbudowa ul. Granicznej w Rzeszowie. Od 10 marca zamknięty fragment drogi

RZESZÓW. Jak poinformował Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie, od poniedziałku 10 marca nieprzejezdny będzie fragment ul. Granicznej od ul. Cichej w kierunku al. Powstańców Warszawy.

Rzeszów

Kolejny rekordowy miesiąc w Jasionce. W lutym ponad 68 tys. pasażerów

RZESZÓW/JASIONKA. W ubiegłym miesiącu port lotniczy Rzeszów-Jasionka obsłużył ponad 68 tys. pasażerów. - To najlepszy luty w historii lotniska, wynik lepszy o 10 procent od dotychczasowego rekordu (62,3 tys.), osiągniętego w 2024...

Rzeszów

W Rzeszowie urodziło się 8. dziecko z in vitro. Konrad Fijołek: Nasz projekt uszczęśliwił wiele par

RZESZÓW. Już 8 dzieci urodziło się dzięki rzeszowskiemu programowi in vitro. Najmłodsze przyszło na świat w tym tygodniu.

Rzeszów

Wiadukt w Krasnem do remontu

KRASNE. Wybudowany w 2006 roku wiadukt na DK94 w Krasnem wymaga remontu. Przez te lata obiekt uległ znacznym uszkodzeniom. - Brak realizacji remontu oznaczałoby dalszą degradację obiektu i konieczność wprowadzenia ograniczeń w...

Rzeszów

Zieleń zamiast betonu na boiskach szkolnych w Rzeszowie

RZESZÓW. Zniknie beton ze starych boisk na terenie dziewięciu rzeszowskich szkół. Zamiast niego powstaną trawiaste nawierzchnie. Zamontowane zostaną nowe elementy wyposażenia. Pojawi się również sporo roślinności.

Reklama