Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

Spółka z Rzeszowa stworzyła poł czołg, pół drona. W planach stworzenie pierwszego latającego auta

Dodano:

fot. B-Technology
fot. B-Technology
RZESZÓW. Założona przez konstruktora Witolda Mielniczka, podkarpacka firma B-Technology Sp. z o.o., uruchomiła masową produkcję innowacyjnego drona Xerall X-TANKCOPTER. Produkt prezentowany był podczas spotkania premiera Morawieckiego z Caseyem Neistatem. X-TANKCOPTER można już nabyć w ramach kampanii crowdfundingowej.

X-TANKCOPTER to pierwszy na świecie latający czołg, który świetnie radzi sobie zarówno na ziemi, jak i w powietrzu. Produkt został zaprojektowany w Polsce w oparciu o opatentowany układ napędu, który umożliwił efektywne połączenie obu systemów lokomocji – jazdy i lotu.

Dron wyglądem przypomina czołg. Potrafi szybko jeździć, driftować, zwinnie pokonywać napotkane przeszkody oraz eksplorować trudno dostępne przestrzenie. W bardzo wymagającym terenie może wzbić się w powietrze, nagrać film w wysokiej rozdzielczości oraz zrobić zdjęcie.

X-TANKCOPTER wyposażony jest w kamerę HD i większość funkcji, które posiadają komercyjne drony czołowych producentów. Waży zaledwie 125 g, dlatego też nie wymaga posiadania specjalnej licencji.

Produkt można już nabyć w ramach kampanii crowdfundingowej na platformie Indiegogo.



Proces twórczy

Pomysłodawca tego projektu, Witold Mielniczek, jest absolwentem brytyjskiego uniwersytetu Middlesex, gdzie studiował robotykę i wzornictwo przemysłowe, uzyskując najlepszy wynik na roku. Z sukcesem uczestniczył w wielu międzynarodowych konkursach z zakresu robotyki i bezzałogowych systemów powietrznych, zwyciężając m.in. UAV Forge organizowanym przez DARPA. Już w trakcie studiów w Anglii zaprojektował „latający samochód”, drona, który zagrał w filmie „Niezniszczalni 3” u boku Sylvestra Stallone’a.
Reklama
Projekt drona „latającego samochodu” także odniósł sukces na platformie Kickstarter, gdzie udało się zebrać ponad 120 tys. funtów i sprzedać klientom z całego świata ponad 500 modeli.

Po tym sukcesie Witold Mielniczek zdecydował się wrócić do kraju i tutaj rozwijać kolejne projekty. W 2016 r. w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym w Jasionce k/Rzeszowa założył spółkę B-Technology, w której tworzy drony wielozadaniowe Xerall All-Terrains Drones. W tym samy roku w spółkę zainwestował prywatny fundusz inwestycyjny Nanovision.vc.

Przyszłość spółki

Spółka ma bardzo ambitne plany, a obecność w dolinie lotniczej dodatkowo zobowiązuje, stąd oprócz dronów planuje także budowę pierwszego polskiego latającego auta, umożliwiającego podróżowanie przynajmniej jednej osobie. Aktualnie trwają bardzo zaawansowane rozmowy z inwestorem branżowym, start projektu planowany jest jeszcze w 2019 roku.

Natomiast jesienią br. do sprzedaży trafi kolejny produkt tj. nowa wersji drona – „latającego samochodu”. Xerall CarCopter przeznaczony będzie dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Na wszystkie dotychczasowe wynalazki spółka uzyskała międzynarodową ochronę patentową, która obowiązuje już w niemal 80 proc. krajów świata, w tym na kluczowych rynkach tj. w USA, Europie, Rosji, jak również w Chinach.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Radni Rzeszowa za okresową wypożyczalnią pojazdów elektrycznych. Będą także samochody?

RZESZÓW. Radni PiS przygotowali projekt uchwały mówiący o uruchomieniu całorocznej wypożyczalni rowerów miejskich.

Rzeszów

Ścieżka rowerowa przy ul. Lubelskiej zabrana bezprawnie? Znamy stanowisko Urzędu Marszałkowskiego

RZESZÓW. Urząd Marszałkowski utrzymuje, że działał zgodnie z udzielonym pozwoleniem.

Rzeszów

Jest Koncepcja Programowa S19 na odcinku Rzeszów-Babica. Powstanie pierwszy tunel na Podkarpaciu

RZESZÓW. Przetarg w formule „projektuj-buduj” ma ruszyć w III kwartale br.

Rzeszów

Tereny przy ul. Żywicznej i Borowej pod zabudowę. Radni PiS chcieli zbudować tam aquapark

RZESZÓW. Projekt uchwały dotyczył sprzedaży siedmiu działek w rejonie ul. Borowej i Żywicznej o łącznej powierzchni 3,4 ha.

Rzeszów

O przeznaczeniu niewypłaconych pensji nauczycieli zadecydują dyrektorzy rzeszowskich szkół

RZESZÓW. Czynny udział w strajku nauczycieli bierze 45 z 88 rzeszowskich szkół. 

Rzeszów

Od 29 do 30 kwietnia objazdy dwóch linii komunikacji miejskiej

RZESZÓW. Utrudnienia potrwają od godz. 20.00 do 04.00.

Reklama