Rzeszów - Czwartek, 19.09.2024
Reklama

Prezydent Rzeszowa i radni reagują na wczorajszy incydent w Sejmie z udziałem Grzegorza Brauna

Dodano:

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. Prezydent Miasta Rzeszowa Konrad Fijołek i przedstawiciele wszystkich klubów Rady Miasta Rzeszowa wydali wspólne oświadczenie w związku z incydentem z udziałem posła Grzegorza Brauna (Konfederacja Korony Polskiej), do jakiego doszło wczoraj w Sejmie.

Wczoraj w godzinach wieczornych poseł Konfederacji Grzegorz Braun, przy użyciu gaśnicy proszkowej zgasił zapalone w Sejmie świece z okazji dorocznego święta żydowskiego Chanuka. Po tym incydencie, Grzegorz Braun został wykluczony z obrad, a marszałek zapowiedział skierowanie przeciwko niemu wniosku do prokuratury o zakłócanie porządku religijnego.

W związku z wtorkowym incydentem, Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek i przedstawiciele wszystkich klubów Rady Miasta Rzeszowa wydali wspólne oświadczenie, w którym kategorycznie potępili zachowanie Grzegorza Brauna. „To haniebne i niedopuszczalne zachowanie człowieka, który do Sejmu dostał się głosami mieszkańców Podkarpacia, w tym rzeszowian, a historię naszego miasta potraktował cynicznie i bezrefleksyjnie”.

Poniżej publikujemy oświadczenie w całości:

My, przedstawiciele wszystkich klubów radnych Rady Miasta Rzeszowa oraz Prezydent Miasta Rzeszowa wraz całą administracją samorządową miasta, kategorycznie potępiamy wczorajsze zachowanie w Sejmie, posła Grzegorza Brauna. To haniebne i niedopuszczalne zachowanie człowieka, który do Sejmu dostał się głosami mieszkańców Podkarpacia, w tym rzeszowian, a historię naszego miasta potraktował cynicznie i bezrefleksyjnie.

My, rzeszowianie szanujemy symbole religijne.  Zarówno katolickie jak i innych wyznań. Potępiamy wszelkie zachowania antysemickie i rasistowskie dlatego oczekujemy, że organy państwa przeprowadzą niezbędne postępowanie wyjaśniające i w razie stwierdzenia naruszenia prawa, wyciągną daleko idące konsekwencje z pozbawieniem mandatu poselskiego włącznie.
Reklama
Grzegorz Braun najwyraźniej nie zna historii naszego miasta, w którym przed II Wojną Światową mieszkańcy narodowości żydowskiej stanowili ok. 1/3 ludności. Wszyscy oni a także przedstawiciele wielu innych narodów i religii wspólnymi siłami pracowali na rzecz Rzeszowa i w zgodzie go rozwijali. Ówczesna Rada Miasta składała się z radnych polskich i żydowskich, a kiedy burmistrzem Rzeszowa był Roman Krogulski, wspólnie z nim, miastem zarządzał wiceburmistrz pochodzenia żydowskiego - Wilhelm Hochfeld.

Dzisiaj zarówno Prezydent jak i Rada Miasta Rzeszowa jesteśmy ich następcami i kontynuujemy ich dzieło, starając się pamiętać o zasługach społeczności żydowskiej tamtego czasu. Do niej należeli w szczególności przodkowie Freda Zinnemanna światowej sławy reżysera, którego w tych dniach upamiętnialiśmy tablicą wbudowaną na ścianie budynku, w którym się urodził.

 Rzeszów to miasto tolerancyjne i przyjazne, otwarte i pełne empatii, co społeczność naszego miasta szczególnie pokazała po rozpoczęciu wojny na Ukrainie. Dlatego tak nas zabolał brak szacunku dla uczuć religijnych i pamięci społeczności żydowskiej zademonstrowany przez parlamentarzystę, którego do służby desygnowała społeczność naszego regionu.
 
Prezydent Miasta Rzeszowa oraz Rada Miasta Rzeszowa.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Otoczenie pomnika Jana Kochanowskiego w nowej aranżacji [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Zakończyły się prace przy nowej aranżacji otoczenia pomnika Jana Kochanowskiego na osiedlu 1000-lecia w Rzeszowie. Inwestycję zrealizowano w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Rzeszów

Po wakacjach wystartuje Rzeszowska Karta Mieszkańca. Jakie korzyści dla posiadaczy karty?

RZESZÓW. Rzeszowska Karta Mieszkańca to nowy miejski program, który ma zachęcić mieszkańców m.in. do aktywnego wypoczynku i korzystania z atrakcji miasta, zarówno rekreacyjnych jak i kulturalnych. Dzięki karcie mieszkańcy będą mogli korzystać...

Zielona Arkadia

Na osiedlu Drabinianka powstała nowa strefa wypoczynku i rekreacji [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. W ciągu kilku najbliższych dni oficjalnie zakończy się budowa nowej strefy wypoczynku i rekreacji na osiedli Drabinianka w Rzeszowie. Obecnie na terenie inwestycji trwają prace porządkowe.

Rzeszów

Postępują prace przy budowie ul. Parkowej w Rzeszowie [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Trwa realizacja drugiego etapu budowy ul. Parkowej na rzeszowskim osiedlu Miłocin.

Rzeszów

Nowy cennik parkingu Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego

RZESZÓW. W połowie lipca zmieni się cennik opłat za parkowanie na parkingu Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego. „Chcemy obniżyć opłaty, aby w ten sposób zachęcić kierowców do parkowania na RCK – mówi Łukasz Dziągwa,...

Rzeszów

Nowa hala sportowa I LO jest już gotowa [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. W piątek zakończyły się odbiory tej wartej ponad 12 mln zł inwestycji.

Rzeszów

Od września rusza nowe połączenie z Jasionki

RZESZÓW/JASIONKA. Mediolan to drugi włoski kierunek z podrzeszowskiego lotniska. Nowe połączenie startuje 10 września. Trasę będzie obsługiwał niskokosztowy Wizz Air.

Rzeszów

Rozbudowa ul. Welca na ukończeniu

RZESZÓW. Dobiegają końca roboty przy budowie ul. Welca na osiedlu Staromieście w Rzeszowie. Inwestycję o wartości ponad 4 mln zł realizuje firma Eurovia. Prace mają zakończyć się pod koniec lipca br.

Reklama