Rzeszów - Czwartek, 03.04.2025
Reklama

Politechnika Rzeszowska wesprze startupy wykorzystujące technologie kosmiczne

Dodano:

fot. Politechnika Rzeszowska
fot. Politechnika Rzeszowska
RZESZÓW. Politechnika Rzeszowska została jednym z 12 partnerów Konsorcjum Regionalnego Rzeszów, które ma zajmować się wspieraniem startupów, wykorzystujących technologie kosmiczne. Liderem konsorcjum jest województwo podkarpackie.

W ramach projektu w Polsce powstanie Inkubator Biznesowy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA BIC Poland). Docelowo pod patronatem Agencji Rozwoju Przemysłu zostaną utworzone trzy konsorcja regionalne: konsorcjum regionalne Gdańsk-Kraków, konsorcjum regionalne Warszawa-Łódź-Wrocław oraz Konsorcjum Regionalne Rzeszów.  Porozumienie w tej sprawie podpisano w Warszawie.

W imieniu Politechniki Rzeszowskiej umowę partnerską podpisał rektor prof. dr hab. inż. Tadeusz Markowski. Władze województwa podkarpackiego reprezentowała Maria Kurowska, członek Zarządu Województwa.

W spotkaniu wzięli udział również: prof. dr hab. inż. Grzegorz Budzik, prorektor ds. nauki Politechniki Rzeszowskiej, dr hab. inż. Mariusz Oleksy, prof. PRz, prorektor ds. rozwoju i kontaktów z gospodarką oraz  prof. dr hab. inż. Romana Śliwa, kierownik Katedry Przeróbki Plastycznej Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa, przewodnicząca Rady Partnerów Centrum Zaawansowanych Technologii AERONET–Dolina Lotnicza.

Wicemarszałek Kurowska mówi, że województwo podkarpackie było inicjatorem pomysłu, aby w Polsce a jednocześnie w Rzeszowie powstał inkubator przedsiębiorczości kosmicznej. Dzięki temu Europejska Agencja Kosmiczna będzie miała możliwość inwestowania w naszym kraju. Tego typu inkubatory są już w państwach zachodnich, natomiast nie ma takich jednostek w państwach Europy Środkowo-Wschodniej.
Reklama
„Województwo podkarpackie nie będzie samo tworzyło inkubatora czy start-upów w dziedzinie technologii kosmicznej. Ważne jest, aby te start-upy zostały wsparte finansowo, merytorycznie jak i technicznie. Liczymy tu na wsparcie merytoryczne Politechniki Rzeszowskiej, która ma w tym obszarze odpowiednią kadrę, zasoby i potencjał” – wyjaśnia Maria Kurowska.

Prof. Romana Śliwa, przewodnicząca Rady Partnerów Centrum Zaawansowanych Technologii AERONET–Dolina Lotnicza mówi, że potencjał techniczny i kadrowy, który ma Politechnika Rzeszowska, w bardzo dużej mierze jest zorientowany na zaawansowane technologie, które są również z przeznaczeniem do aplikacji kosmicznych.

„Będziemy pomagać tym, którzy zechcą się zaangażować w rozwijanie nowych startupów. Wszystko zależy od tego, kto, w jakim zakresie i z jakim pomysłem wystartuje, a także czego będzie od nas potrzebował” – mówi prof.  Śliwa.

Prócz Politechniki Rzeszowskiej, partnerami Konsorcjum Regionalnego Rzeszów są: Mielecka Agencja Rozwoju Regionalnego, Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego, Uniwersytet Rzeszowski, Stowarzyszenie Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego "Dolina Lotnicza", Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu, PnP Systems, Wytwórnia Zespołów Kooperacyjnych w Mielcu,  SEGER Cutting Tools Ozga Mikuszewski, Olimp Laboratories, HugeTECH.
Źródło: Politechnika Rzeszowska
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Trwa rozbudowa ul. Granicznej w Rzeszowie. Od 10 marca zamknięty fragment drogi

RZESZÓW. Jak poinformował Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie, od poniedziałku 10 marca nieprzejezdny będzie fragment ul. Granicznej od ul. Cichej w kierunku al. Powstańców Warszawy.

Rzeszów

Kolejny rekordowy miesiąc w Jasionce. W lutym ponad 68 tys. pasażerów

RZESZÓW/JASIONKA. W ubiegłym miesiącu port lotniczy Rzeszów-Jasionka obsłużył ponad 68 tys. pasażerów. - To najlepszy luty w historii lotniska, wynik lepszy o 10 procent od dotychczasowego rekordu (62,3 tys.), osiągniętego w 2024...

Rzeszów

W Rzeszowie urodziło się 8. dziecko z in vitro. Konrad Fijołek: Nasz projekt uszczęśliwił wiele par

RZESZÓW. Już 8 dzieci urodziło się dzięki rzeszowskiemu programowi in vitro. Najmłodsze przyszło na świat w tym tygodniu.

Rzeszów

Wiadukt w Krasnem do remontu

KRASNE. Wybudowany w 2006 roku wiadukt na DK94 w Krasnem wymaga remontu. Przez te lata obiekt uległ znacznym uszkodzeniom. - Brak realizacji remontu oznaczałoby dalszą degradację obiektu i konieczność wprowadzenia ograniczeń w...

Rzeszów

Zieleń zamiast betonu na boiskach szkolnych w Rzeszowie

RZESZÓW. Zniknie beton ze starych boisk na terenie dziewięciu rzeszowskich szkół. Zamiast niego powstaną trawiaste nawierzchnie. Zamontowane zostaną nowe elementy wyposażenia. Pojawi się również sporo roślinności.

Rzeszów

Przyszedł na egzamin na prawo jazdy pod wpływem alkoholu. Egzaminator powiadomił policję

RZESZÓW. 35-letni mężczyzna przyszedł na egzamin praktyczny na prawo jazdy, będąc w stanie nietrzeźwości. Miał promil alkoholu w organizmie. Okazało się również, że w przeszłości mężczyzna stracił już uprawnienia do kierowania pojazdami...

Rzeszów

Na osiedlu Przybyszówka powstanie nowy plac zabaw

RZESZÓW. Kilka dużych urządzeń zabawowych, huśtawki, karuzela, bujaki, piaskownica oraz tyrolka - to część elementów, jakie pojawią się na nowym placu zabaw, który powstanie na osiedlu Przybyszówka.

Rzeszów

Zakończyło się betonowanie prawej jezdni estakady na Wisłokostradzie

RZESZÓW. 60 godzin nieprzerwanej pracy, dwie 30-osobowe brygady, 20 betonowozów, 2 pompy – tak wyglądał proces betonowania prawej jezdni estakady na budowie Wisłokostrady.

Reklama