Rzeszów - Piątek, 11.04.2025
Reklama

Politechnika Rzeszowska rozpoczyna współprace z uczelnią w Hamburgu

Dodano:

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
RZESZÓW. Politechnika Rzeszowska podpisała porozumienie o  współpracy z Helmut Schmidt University (Uniwersytet Federalnych Sił Zbrojnych) w Hamburgu w zakresie współpracy dydaktycznej, naukowej i rozwojowej.  

Podpisana umowa zakłada m.in. rozwój wspólnych projektów badawczych, organizowanie wspólnych działań akademickich i naukowych, takich jak kursy, konferencje, seminaria, sympozja lub wykłady czy wymianę pracowników oraz studentów studiów licencjackich i magisterskich.

Z ramienia Politechniki Rzeszowskiej porozumienie będzie realizować Katedra Elektrotechniki i Podstaw Informatyki Wydziału Elektrotechniki i Informatyki, natomiast ze strony Uniwersytetu w Hamburgu Katedra Maszyn i Układów Napędowych.

Prof. Lesław Gołębiowski z Katedry Elektrotechniki i Podstaw Informatyki PRz, koordynator projektu wyjaśnia, że wspólne badania będą dotyczyć aktualnych zagadnień i innowacyjnych rozwiązań, szczególnie w dziedzinie zasilania elektrycznego, elektromobilności i specjalnej techniki napędowej. Badania obejmą też nowoczesne metody techniki wysokich napięć i zabezpieczeń przepięciowych i piorunowych w zakresie ochrony maszyn.
Reklama
„Nacisk zostanie położony na maszyny elektryczne o wysokim stopniu wykorzystania i specjalnych wymaganiach dotyczących ich niezawodności i dostępności. Szczególnym zainteresowaniem cieszyć się będą maszyny axialne oraz zastosowania nadprzewodnictwa w elektrotechnice” – mówi prof. Gołębiowski.

W ramach podpisanej umowy zostały zaproponowane następujące zakresy badań: dynamika napędów elektrycznych w sieci, numeryczne metody obliczanie pola magnetycznego, mobilność elektryczna, energia odnawialna/energia wiatrowa, modelowanie napędów elektrycznych, turbogeneratory, systemy ochrony elektrowni przed przepięciami i piorunami oraz innowacyjne układy napędowe i maszyny specjalne.

„Mamy nadzieję być aktywnymi uczestnikami w rozwiązywaniu tych zagadnień. W trakcie współpracy będziemy dzielić się wynikami badań i wspólnie je publikować, co przyspieszy nasz rozwój naukowy” – dodaje prof. Gołębiowski. 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Makabryczne odkrycie w mieszkaniu przy ul. Miłej w Rzeszowie. Znaleziono ciała dwóch osób

RZESZÓW. W jednym z mieszkań przy ul. Miłej w Rzeszowie ujawniono zwłoki 27-letniej kobiety oraz 28-letniego mężczyzny. Rzeszowska prokuratura prowadzi działania, mające na celu wyjaśnić okoliczności śmierci tych osób.

Rzeszów

Trwa rewitalizacja parku na Słocinie w ramach projektu „Parki miejskie mają znaczenie” [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. W parku im. W. Szafera, prowadzone są prace rewitalizacyjne w ramach wspólnego projektu Rzeszowa i Iwano-Frankiwska pn. „Parki miejskie mają znaczenie – Nowe podejście do zarządzania zielenią miejską…”. Na ten cel...

Rzeszów

Z Rzeszowa do Gdańska w 75 minut. LOT wraca z bezpośrednim połączeniem

RZESZÓW. W czerwcu, Polskie Linie Lotnicze LOT ponownie uruchomią bezpośrednie połączenie z podrzeszowskiego lotniska do Gdańska. Lot trwa zaledwie 75-minut. Dzięki temu, szybko i komfortowo można dostać się nad polskie morze, a...

Rzeszów

Cała branża ślubna w jednym miejscu. W niedzielę Targi Ślubne w hali Podpromie

RZESZÓW. W niedzielę, 2 lutego w Rzeszowie odbędzie się XXII edycja Podkarpackich Targów Ślubnych. To doskonała okazja dla narzeczonych by zapoznać się z ofertą firm z branży ślubnej w jednym miejscu.

Rzeszów

Kradł rowery na terenie Rzeszowa. Jest już w rękach policji

RZESZÓW. 18-letni mieszkaniec Rzeszowa został zatrzymany w sprawie kradzieży kilku rowerów. Młody mężczyzna przyznał się do winy. Usłyszał już pierwsze zarzuty.

Rzeszów

Postępują prace przy rozbudowie rzeszowskiego „Elektronika” [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Trwa rozbudowa Zespołu Szkół Elektronicznych w Rzeszowie. Ratusz informuje, że roboty prowadzone są bardzo sprawnie. Nie wykluczone, że inwestycja będzie gotowa wczesnej niż zakładano.

Rzeszów

Nowość na lotnisku w Jasionce. Technologia usprawniająca punktualność

RZESZÓW/JASIONKA. Na lotnisku w Jasionce wdrożono system Digital ATC Clearance (DCL), w celu poprawy punktualności przed sezonem Lato 2025. Rzeszów jest jednym z pięciu miast w Polsce, w których zastosowano tę technologię.

Reklama