Rzeszów - Środa, 02.04.2025
Reklama

Obowiązkowe szczepienie jednym z kryteriów rekrutacji do żłobków i przedszkoli w Rzeszowie?

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
RZESZÓW. Jedna z rzeszowskich radnych chce fakt zaszczepienia dziecka uczynić jako jedno z kluczowych kryteriów w rekrutacji do placówek miejskich. Ratusz nie dostrzega takiej potrzeby.

Od marca rozpoczynają się postępowania rekrutacyjne do szkół podstawowych i przedszkoli, które prowadzi Gmina Miasto Rzeszów. Dodatkowo w stolicy województwa podkarpackiego funkcjonuje 9 żłobków miejskich, które codziennie mogą przyjąć 1289 maluchów.

Dotychczas przy rekrutacji do ww. placówek najwięcej punktów (20 pkt) przyznaje się rodzicom bądź prawnym opiekunom, którzy obydwoje jako miejsce zamieszkania wskazali Rzeszów. 15 punktów otrzymuje kandydat jeżeli jedynie jedno z rodziców wskazał stolice innowacji jako miejsce zamieszkania. Poza tym są inne kryteria, mówiące m.in. o tym czy rodzeństwo kandydata również uczęszcza do danego przedszkola lub żłobka.

Ogólnie mamy sześć głównych kryteriów naboru. O dodanie kolejnego wnioskowała radna Danuta Solarz: „W związku ze zmniejszająca się wyszczepialnością, od kilku lat część samorządów wprowadza jako jedno z kryteriów przyjmowania dzieci do samorządowych żłobków i przedszkoli, złożenie przez rodziców oświadczenia potwierdzającego, że dziecko zostało poddane obowiązkowym szczepieniom ochronnym”  - czytamy w interpelacji.
Reklama
W dalszej części pisma radna zwraca się z zapytaniem do władz miasta Rzeszowa, czy w najbliższym czasie planowane jest uwzględnienia pierwszeństwa przy naborze dla zaszczepionych dzieci. Zgodnie z opublikowanym 28 stycznia 2020 r. raportem GUS-u – w 2018 r. w miejskich placówkach ochrony zdrowia karty uodpornienia posiadało 98,3% dzieci w trzecim roku życia.

Ratusz, powołując się na badania Głównego Urzędu Statystycznego, na dzień dzisiejszy takiej potrzeby nie dostrzega: „Ponieważ tendencję w tym obszarze na terenie Rzeszowa są korzystniejsze od krajowych, stawia to pod znakiem zapytania zasadność modyfikacji dotychczasowych reguł rekrutacji” – odpowiada zastępca prezydenta, Stanisław Sienko.
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Zakończył jazdę na słupie. 44-letni mieszkaniec Rzeszowa był pijany

RZESZÓW. Blisko 2 promile wydmuchał 44-letni mieszkaniec Rzeszowa, który osobowym mercedesem wjechał w słup z kamerą monitoringu. Grozi mu wysoka grzywna i kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Rzeszów

Postęp prac na budowie nowego żłobka w Rzeszowie. Budynek już zadaszony [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Trwają prace przy budowie nowego żłobka przy ul. Jachowicza na osiedlu Drabinianka. Obiekt powstaje w sąsiedztwie szkoły i strefy wypoczynku Arkadia. Zakończyła się już budowa dachu, zamontowano okna i drzwi.

Rzeszów

Tak ostatecznie ma wyglądać nowoczesny biurowiec przy al. Cieplińskiego w Rzeszowie [WIZUALIZACJE]

RZESZÓW. Pracownia MWM Architekci opublikowała ostateczne wizualizacje nowoczesnego budynku Corner Point, który wybudowany zostanie przy al. Cieplińskiego.

Rzeszów

Trwa rozbudowa ul. Granicznej w Rzeszowie. Od 10 marca zamknięty fragment drogi

RZESZÓW. Jak poinformował Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie, od poniedziałku 10 marca nieprzejezdny będzie fragment ul. Granicznej od ul. Cichej w kierunku al. Powstańców Warszawy.

Rzeszów

Kolejny rekordowy miesiąc w Jasionce. W lutym ponad 68 tys. pasażerów

RZESZÓW/JASIONKA. W ubiegłym miesiącu port lotniczy Rzeszów-Jasionka obsłużył ponad 68 tys. pasażerów. - To najlepszy luty w historii lotniska, wynik lepszy o 10 procent od dotychczasowego rekordu (62,3 tys.), osiągniętego w 2024...

Rzeszów

W Rzeszowie urodziło się 8. dziecko z in vitro. Konrad Fijołek: Nasz projekt uszczęśliwił wiele par

RZESZÓW. Już 8 dzieci urodziło się dzięki rzeszowskiemu programowi in vitro. Najmłodsze przyszło na świat w tym tygodniu.

Rzeszów

Wiadukt w Krasnem do remontu

KRASNE. Wybudowany w 2006 roku wiadukt na DK94 w Krasnem wymaga remontu. Przez te lata obiekt uległ znacznym uszkodzeniom. - Brak realizacji remontu oznaczałoby dalszą degradację obiektu i konieczność wprowadzenia ograniczeń w...

Rzeszów

Zieleń zamiast betonu na boiskach szkolnych w Rzeszowie

RZESZÓW. Zniknie beton ze starych boisk na terenie dziewięciu rzeszowskich szkół. Zamiast niego powstaną trawiaste nawierzchnie. Zamontowane zostaną nowe elementy wyposażenia. Pojawi się również sporo roślinności.

Reklama