Rzeszów - Środa, 02.04.2025
Reklama

Nowy kierunek studiów na Politechnice Rzeszowskiej

Dodano:

fot. Politechnika Rzeszowska
fot. Politechnika Rzeszowska
RZESZÓW. Od nowego roku akademickiego na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej zostaną uruchomione studia inżynierskie na kierunku elektromobilność.
 
Studia na kierunku elektromobilność to studia inżynierskie, których program kształcenia trwa 3,5 roku (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera). Studia można podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym). Program studiów na tym kierunku przewiduje zagadnienia z zakresu: napędów elektrycznych, efektywnego przetwarzania energii w układach energoelektronicznych, sterownia i regulacji w pojazdach elektrycznych, metody sztucznej inteligencji w pojazdach autonomicznych, zasady dystrybucji energii do zasilania pojazdów, w tym stacje ładowania. Dominującą formą zajęć są projekty i ćwiczenia praktyczne.

Po ukończeniu studiów na kierunku elektromobilność absolwenci potrafią: projektować i konstruować elektryczne układy napędowe, projektować układy energoelektroniczne do efektywnego przetwarzania energii, wykorzystywać i eksploatować układy magazynowania energii elektrycznej, projektować systemy sterowania w pojazdach elektrycznych, projektować instalacje i systemy zasilania w pojazdach, posługiwać się językiem obcym na poziomie B2, pracować w zespole i realizować powierzone zadania zgodnie z wyznaczonym harmonogramem.

Kierunek elektromobilność zajmuje się problematyką pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Daje wiedzę i umiejętności w zakresie projektowania energoelektronicznych przekształtników trakcyjnych i przekształtników dla stacji ładowania. Absolwenci potrafią dobierać i projektować napędy elektryczne. Znają rodzaje i charakterystyki magazynów energii, w tym ich właściwości fizykochemiczne. Mają wiedzę na temat funkcjonowania pokładowych systemów elektronicznych, mikroprocesorowych układów sterowania. Posiadają podstawową wiedzę i umiejętności pozwalające wykorzystywać narzędzia informatyczne w elektromobilności, znają problemy bezpieczeństwa w funkcjonowaniu systemów informatycznych.
Reklama
Absolwenci kierunku elektromobilność są przygotowani do uczestniczenia w ważnej obecnie gałęzi przemysłu związanego z produkcją pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Mogą odbywać praktyki, a następnie podejmować zatrudnienie: w przedsiębiorstwach serwisu i eksploatacji pojazdów elektrycznych oraz infrastruktury dla elektromobilności, firmach testujących lub montujących baterie elektryczne (inżynierowie testów odpowiadający za testy końcowe baterii elektrycznych, tj. modułów i ogniw akumulatora samochodu elektrycznego i audyty baterii), biurach konstrukcyjnych i projektowych zajmujących się układami napędu elektrycznego, przedsiębiorstwach odpowiedzialnych za dystrybucję, handel sprzętem i aparaturą elektryczną i energoelektroniczną, firmach projektujących układy i systemy zasilania dla pojazdów elektrycznych; firmach związanych z produkcją i montażem baterii elektrycznych, w instytucjach zajmujących się m.in. systemami do rozliczeń usług ładowania samochodów czy rezerwacji miejsc na stacjach ładowania.

 
Źródło: Informacja prasowa
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Kolejny odcinek ul. Załęskiej zostanie rozbudowany

RZESZÓW. Ratusz poinformował o planach rozbudowy kolejnego odcinka ul. Załęskiej na osiedlu Załęże. Dziś podpisano umowę z wykonawcą dokumentacji projektowej.

Rzeszów

Od dziś nowy rozkład jazdy autobusów MPK

RZESZÓW. Od 1 kwietnia 2025 roku obowiązuje nowy rozkład jazdy autobusów komunikacji miejskiej w Rzeszowie. Zmiany i korekty dotyczą kilkudziesięciu linii: 0A, 0B, 1, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11,...

Rzeszów

Rekordowa liczba projektów zgłoszonych do RBO 2026

RZESZÓW. Rekordową liczbę 186 projektów zgłosili mieszkańcy do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2026 rok (w ubiegłym roku było to 156 projektów). Składanie wniosków zakończyło się 31 marca.

Rzeszów

100 tys. zł na stypendia dla artystów w Rzeszowie. Rusza nabór wniosków

RZESZÓW. 100 tys. zł – taką kwotę miasto zamierza przeznaczyć w tym roku na stypendia dla artystów. 1 kwietnia rozpoczyna się nabór wniosków do nowego programu.

Rzeszów

Wiemy, kto przebuduje stadion na osiedlu Przybyszówka

RZESZÓW. Zarząd Zieleni Miejskiej w Rzeszowie wybrał firmę, która zajmie się przebudową boiska przy ul. Stadionowej na osiedlu Przybyszówka. Powstaną tam m.in. zadaszone trybuny oraz piłkochwyty.

Rzeszów

Jarmark Wielkanocny w nowej lokalizacji [PROGRAM]

RZESZÓW. Nie na rzeszowskim Rynku, a na terenie przy fontannie multimedialnej odbędzie tegoroczny Jarmark Wielkanocny. Zobaczcie, jak prezentuje się niezwykle bogaty program wydarzenia.

Rzeszów

1 kwietnia startuje sezon ogródkowy na rzeszowskim Rynku. Ostatnie przygotowania [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. We wtorek, 1 kwietnia rozpocznie się sezon ogródkowy na rzeszowskim Rynku. Ogródki pozostaną tam do końca października.

Rzeszów

W centrum Rzeszowa powstała łąka krokusowa [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. W samym centrum Rzeszowa powstał krokusowy dywan utworzony z tysięcy kwiatów. Projekt powstała w ramach programu „Zielony Fundusz dla Rzeszowa”.

Reklama