Rzeszów - Niedziela, 20.04.2025
Reklama

Nowy kierunek studiów na Politechnice Rzeszowskiej

Dodano:

fot. Politechnika Rzeszowska
fot. Politechnika Rzeszowska
RZESZÓW. Od nowego roku akademickiego na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej zostaną uruchomione studia inżynierskie na kierunku elektromobilność.
 
Studia na kierunku elektromobilność to studia inżynierskie, których program kształcenia trwa 3,5 roku (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera). Studia można podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym). Program studiów na tym kierunku przewiduje zagadnienia z zakresu: napędów elektrycznych, efektywnego przetwarzania energii w układach energoelektronicznych, sterownia i regulacji w pojazdach elektrycznych, metody sztucznej inteligencji w pojazdach autonomicznych, zasady dystrybucji energii do zasilania pojazdów, w tym stacje ładowania. Dominującą formą zajęć są projekty i ćwiczenia praktyczne.

Po ukończeniu studiów na kierunku elektromobilność absolwenci potrafią: projektować i konstruować elektryczne układy napędowe, projektować układy energoelektroniczne do efektywnego przetwarzania energii, wykorzystywać i eksploatować układy magazynowania energii elektrycznej, projektować systemy sterowania w pojazdach elektrycznych, projektować instalacje i systemy zasilania w pojazdach, posługiwać się językiem obcym na poziomie B2, pracować w zespole i realizować powierzone zadania zgodnie z wyznaczonym harmonogramem.

Kierunek elektromobilność zajmuje się problematyką pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Daje wiedzę i umiejętności w zakresie projektowania energoelektronicznych przekształtników trakcyjnych i przekształtników dla stacji ładowania. Absolwenci potrafią dobierać i projektować napędy elektryczne. Znają rodzaje i charakterystyki magazynów energii, w tym ich właściwości fizykochemiczne. Mają wiedzę na temat funkcjonowania pokładowych systemów elektronicznych, mikroprocesorowych układów sterowania. Posiadają podstawową wiedzę i umiejętności pozwalające wykorzystywać narzędzia informatyczne w elektromobilności, znają problemy bezpieczeństwa w funkcjonowaniu systemów informatycznych.
Reklama
Absolwenci kierunku elektromobilność są przygotowani do uczestniczenia w ważnej obecnie gałęzi przemysłu związanego z produkcją pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Mogą odbywać praktyki, a następnie podejmować zatrudnienie: w przedsiębiorstwach serwisu i eksploatacji pojazdów elektrycznych oraz infrastruktury dla elektromobilności, firmach testujących lub montujących baterie elektryczne (inżynierowie testów odpowiadający za testy końcowe baterii elektrycznych, tj. modułów i ogniw akumulatora samochodu elektrycznego i audyty baterii), biurach konstrukcyjnych i projektowych zajmujących się układami napędu elektrycznego, przedsiębiorstwach odpowiedzialnych za dystrybucję, handel sprzętem i aparaturą elektryczną i energoelektroniczną, firmach projektujących układy i systemy zasilania dla pojazdów elektrycznych; firmach związanych z produkcją i montażem baterii elektrycznych, w instytucjach zajmujących się m.in. systemami do rozliczeń usług ładowania samochodów czy rezerwacji miejsc na stacjach ładowania.

 
Źródło: Informacja prasowa
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Pozwolenie na budowę PCLA jest już prawomocne

RZESZÓW. Budowa Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki może ruszać pełną parą. 16 kwietnia 2025 oficjalnie uzyskano prawomocne zamienne pozwolenie na budowę obiektu.

Rzeszów

Turniej Amp Futbol na Stadionie Miejskim

RZESZÓW. Po inauguracyjnej rundzie w Poznaniu drugim przystankiem PZU Amp Futbol Ekstraklasy 2025 będzie Rzeszów. I choć Stal była już organizatorem trzech turniejów, dopiero teraz ugości wszystkich naprawdę u siebie - na...

Rzeszów

Szkoła przy ul. Orzeszkowej będzie rozbudowana. Powstanie m.in. hala sportowa

RZESZÓW. We wtorek w rzeszowskim ratuszu podpisano umowę na rozbudowę i modernizację IX Liceum Ogólnokształcące. Zadanie wykona wyłoniona w przetargu firma Adamietz sp. z o.o. Wartość inwestycji to prawie 28 mln zł.

Rzeszów

Meleksy podwiozą odwiedzających na groby bliskich na cmentarzu Wilkowyja

RZESZÓW. Z myślą, przede wszystkim o osobach starszych, po cmentarzu komunalnym Wilkowyja będą „kursowały” bezpłatne meleksy, które podwiozą odwiedzających bliżej grobów swoich bliskich. Na razie tylko testowo i tylko w jeden dzień.

Rzeszów

Jak będą czynne Punkty Obsługi Mieszkańców w okresie świątecznym?

RZESZÓW. Jeśli zamierzacie w okresie świątecznym załatwiać jakieś sprawy urzędowe w Punktach Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Rzeszowa, znajdujących się w galeriach handlowych, sprawdźcie jak będą działać.

Rzeszów

Innowacyjny sprzęt do badań genetycznych w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc

RZESZÓW. Na wyposażeniu Klinicznego Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie pojawił się innowacyjny sprzęt do badań genetycznych.

Rzeszów

Budowa Wisłokostrady idzie pełną parą

RZESZÓW. Prace przy realizacji jednej z największych inwestycji drogowych ostatnich lat w Rzeszowie idą pełną parą. Nie wykluczone, że budowę Wisłokostrady uda się zakończyć jeszcze w tym roku.

Reklama