Rzeszów - Czwartek, 03.04.2025
Reklama

Mieszkańcy protestują ws. wodnego placu zabaw. Prezydent Rzeszowa: zróbcie konsultacje

Dodano:

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. Prezydent zaproponował mieszkańcom osiedla przeprowadzenie konsultacji społecznych. Ich wynik zadecyduje o przyszłości inwestycji. Ratusz w przypadku negatywnej oceny, poszuka nowego miejsca dla wodnego placu zabaw. 

Miało być efektownie, dla mieszkańców i bez problemów. Okazuje się, że przynajmniej dwa z wcześniejszych argumentów pozostaną naruszone. Wszystko przez wzgląd na petycję jaką mieszkańcy wystosowali do Ratusza. Utrzymują w niej, że nie chcą wodnego placu zabaw w proponowanej przez miasto lokalizacji na os. Kotuli.

„Historia wodnego placu zabaw rozpoczęła się mniej więcej dwa lata temu, kiedy to Rada Osiedla wystosowała prośbę do prezydenta, aby właśnie taki park wodny mógł powstać. Prezydent oczywiście zgodził się na to” – wyjaśnia Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa.

Jak powiedziano tak zrobiono i koncepcje przygotowano. Po nagłośnieniu tematu przez media, mieszkańcy osiedla zmienili zdanie i rozpoczęli zbieranie podpisów pod petycje. Tomasz Czarnota, jeden z inicjatorów akcji stwierdza: „Nie jesteśmy przeciwko tej inwestycji, jednak wnioskujemy o zmianę jej lokalizacji”.

Prezydent postanowił porozmawiać z mieszkańcami osiedla i temat wyjaśnić. Póki co skończyło się na tym, że Rada Osiedla przeprowadzi konsultacje społeczne, których wynik zadecyduje o losie inwestycji. Wiadomo również, że w przypadku odrzucenia inwestycji, Ratusz znajdzie dla niej inne miejsce na terenie Rzeszowa.

„Po dyskusji prezydent zaproponował, aby odbyły się konsultacje społeczne i ich wynik zadecyduje czy inwestycja tam powstanie. Jeżeli nie tam, to znajdziemy inne miejsce” – dodaje Maciej Chłodnicki.

Szczegóły techniczne koncepcji wodnego placu zabaw
Reklama
Na placu znajdzie się zaplecze sanitarno-techniczne wyposażone w dwie umywalki, dwa prysznice, dwie miski ustępowe oraz cztery przebieralnie. Będzie taras widokowy ze schodami o amfiteatralnej formie, podest drewniany, kompleks siedzisk pod tarasem oraz punkt gastronomiczny. Przestrzeń zostanie podzielona na dwie strefy. Strefę główną stanowi przestrzeń przeznaczona dla dzieci starszych i połączona jest ze strefą dla najmłodszych, miejscem spotkań oraz szezlongiem.

Miejsce przeznaczone dla najmłodszych znajdzie się w południowej części zagospodarowania i otoczone będzie pochylnią. Strefa ma być oddalona od ciągów pieszych, a dostęp do niej będzie ograniczonymi naturalnymi barierami. Dodatkowo dla opiekunów będą zacienione miejsca otoczone zielenią. Będzie też monitoring oraz iluminacje nocne. Cała inwestycja będzie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

„Szacowany koszt inwestycji to około 4 mln zł” – wyjaśniała Agnieszka Siwak-Krzywonos z biura prasowego Miasta Rzeszów. Dodajmy, że punkt gastronomiczny w parku ma być otwarty cały rok. W parku miałaby się znaleźć m.in. niecka wstęgi strumienia, niecka brodzikowa oraz urządzenia do wypuszczania pionowych strumieni wodnych.

Schody wejściowe od ulicy Bieleckiem znajdą się na północnym krańcu działki. Ogólnie inwestycja powstanie pomiędzy ul. Bielecką i Odrzykońską. Park będzie połączony z istniejącymi chodnikami. Punkt gastronomiczny jaki znajdzie się w obrębie planowanej inwestycji będzie dostępny cały rok, natomiast przewidywany czas użytkowania urządzeń wodnych wyznaczono od maja do września.



Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Trwa rozbudowa ul. Granicznej w Rzeszowie. Od 10 marca zamknięty fragment drogi

RZESZÓW. Jak poinformował Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie, od poniedziałku 10 marca nieprzejezdny będzie fragment ul. Granicznej od ul. Cichej w kierunku al. Powstańców Warszawy.

Rzeszów

Kolejny rekordowy miesiąc w Jasionce. W lutym ponad 68 tys. pasażerów

RZESZÓW/JASIONKA. W ubiegłym miesiącu port lotniczy Rzeszów-Jasionka obsłużył ponad 68 tys. pasażerów. - To najlepszy luty w historii lotniska, wynik lepszy o 10 procent od dotychczasowego rekordu (62,3 tys.), osiągniętego w 2024...

Rzeszów

W Rzeszowie urodziło się 8. dziecko z in vitro. Konrad Fijołek: Nasz projekt uszczęśliwił wiele par

RZESZÓW. Już 8 dzieci urodziło się dzięki rzeszowskiemu programowi in vitro. Najmłodsze przyszło na świat w tym tygodniu.

Rzeszów

Wiadukt w Krasnem do remontu

KRASNE. Wybudowany w 2006 roku wiadukt na DK94 w Krasnem wymaga remontu. Przez te lata obiekt uległ znacznym uszkodzeniom. - Brak realizacji remontu oznaczałoby dalszą degradację obiektu i konieczność wprowadzenia ograniczeń w...

Rzeszów

Zieleń zamiast betonu na boiskach szkolnych w Rzeszowie

RZESZÓW. Zniknie beton ze starych boisk na terenie dziewięciu rzeszowskich szkół. Zamiast niego powstaną trawiaste nawierzchnie. Zamontowane zostaną nowe elementy wyposażenia. Pojawi się również sporo roślinności.

Rzeszów

Przyszedł na egzamin na prawo jazdy pod wpływem alkoholu. Egzaminator powiadomił policję

RZESZÓW. 35-letni mężczyzna przyszedł na egzamin praktyczny na prawo jazdy, będąc w stanie nietrzeźwości. Miał promil alkoholu w organizmie. Okazało się również, że w przeszłości mężczyzna stracił już uprawnienia do kierowania pojazdami...

Rzeszów

Na osiedlu Przybyszówka powstanie nowy plac zabaw

RZESZÓW. Kilka dużych urządzeń zabawowych, huśtawki, karuzela, bujaki, piaskownica oraz tyrolka - to część elementów, jakie pojawią się na nowym placu zabaw, który powstanie na osiedlu Przybyszówka.

Rzeszów

Zakończyło się betonowanie prawej jezdni estakady na Wisłokostradzie

RZESZÓW. 60 godzin nieprzerwanej pracy, dwie 30-osobowe brygady, 20 betonowozów, 2 pompy – tak wyglądał proces betonowania prawej jezdni estakady na budowie Wisłokostrady.

Reklama