Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

Rozwód z orzeczeniem o winie - jak wygląda?

Dodano:

Sprawy rozwodowe nie są przyjemne. Zwłaszcza te z orzekaniem o winie. Często ciągną się miesiącami, nadszarpując nerwy obu stron. Ich rozstrzygnięcie wymaga bowiem przedstawienia wielu dowodów, przesłuchiwania świadków oraz małoletnich dzieci małżonków. Często jednak strony decydują się na takie rozwiązanie sprawy ze względu na obowiązek alimentacyjny na rzecz małżonka. Jak więc w praktyce wygląda rozwód z orzeczeniem o winie?


Kwestia alimentów


Osoba winna rozpadowi małżeństwa winna jest płacić drugiemu małżonkowi alimenty. I to właśnie ta korzyść przeważa w trakcie rozstrzygania spraw rozwodowych z orzeczeniem o winie. Warto jednak zaznaczyć, że są to jedynie alimenty na rzecz drugiej strony. Alimenty na dzieci oraz podział majątku następują standardowo, niezależnie od tego, czy rozwód był z orzeczeniem o winie czy za porozumieniem stron.
Jednocześnie alimenty otrzymuje osoba, która na skutek rozpadu małżeństwa:
  • będzie żyła w niedostatku;
  • utraci swój status życiowy i będzie on gorszy niż w trakcie trwania małżeństwa, nawet jeśli mamy do czynienia z wysoką stopą życiową.


Rozwód z orzeczeniem o winie - przygotowania


Pierwszym elementem każdej rozprawy rozwodowej jest pozew złożony do sądu. To jednak nie sam dokument uruchamia postępowanie rozwodowe, ale jego akceptacja przez sąd, która może trwać nawet do 3 miesięcy. Po akceptacji sąd wysyła do pozwanego odpis pozwu. Pozwany ma wówczas 14 dni na ustosunkowanie się do zawartych w nim zarzutów, liczonych od czasu odebrania pisma. W tym miejscu jednocześnie informuje się stronę o jej możliwościach, w tym czynnościach, które może ponieść w momencie, gdy nie zgadza się z dostarczonym pozwem. Strona pozwana ma prawo ustosunkowania się do niego w całości lub części.
W tym samym czasie sąd ustala termin pierwszej rozprawy i informuje o tym obu małżonków. W piśmie zawarty jest nie tylko termin, ale i konkretne miejsce, czyli adres sądu oraz numer sali sądowej. Często pierwsza rozprawa odbywa się dopiero kilka miesięcy od momentu określenia terminu przez sąd.


Pierwsza rozprawa w rozwodzie z orzeczeniem o winie


To zwykle początek batalii o wygraną. W przypadku rozwodu z orzeczeniem - https://kancelariaea.pl/rozwod-z-orzeczeniem-o-winie-czy-bez-orzekania-o-winie/ - o winie sprawa nie kończy się na jednej rozprawie, nie kończy się nawet na dwóch. Takie rozstrzygnięcia trwają miesiącami i wynika to z kilku istotnych czynników, w tym niemożności stawienia się świadków, stron czy sądu.
Przed wejściem na salę w przypadku pierwszej i każdej innej rozprawy strony i świadkowie czekają na protokolanta, który wywołuje strony wraz z numerem sprawy. Wówczas wszyscy wchodzą na salę i zajmują swoje miejsca. Standardowo przyjęło się, że powód zajmuje miejsce po prawej stronie, a pozwany po lewej. Jednocześnie warto wspomnieć, że w trakcie pierwszej rozprawy świadkowie nie są przesłuchiwani.
Reklama
W trakcie rozprawy sąd zadaje obu małżonkom pytania odnośnie ich małżeństwa. Pyta o przyczynę rozpadu pożycia, sposób wychowywania dzieci czy rodzinne konflikty. Zadaje również pytanie, czy małżonkowie widzą możliwość utrzymania swoje małżeństwa. Jeśli nie, przechodzi się do przedstawienia dowodów.


Dowody, a rozwód z orzeczeniem o winie


W przypadku rozwodu z orzeczeniem o winie konieczne jest wskazanie twardych dowodów pokazujących winę drugiego małżonka. Nie mogą to być po prostu słowa. Na wszystko co mówimy, musimy mieć dowód w postaci materialnej. Dla sądu istotne jest również to, co znajduje się w złożonym pozwie. Obie strony muszą umieć odnieść się do wskazanych w nim zarzutów.
Wszystkie dowody pokazane w sądzie powinny występować w dwóch wersjach - oryginalne i kopii dla drugiej strony. Mogą nimi być nagrane rozmowy telefoniczne wraz z transkrypcją, wydrukowane wiadomości SMS, wiadomości mailowe czy rozmowy odbyte w mediach społecznościowych. Kluczowe znaczenie dla sprawy mają również zeznania świadków. Jednak w niektórych przypadkach mogą one zostać uznane za niewiarygodne.


Rozwód z orzeczeniem o winie - podsumowanie


Sprawy rozwodowe z orzeczeniem o winie trwają nawet kilkanaście miesięcy. Warto więc dobrze zastanowić się, czy faktycznie gotowi jesteśmy na taki obrót sprawy. Czasem lepszym rozwiązaniem dla obu stron będzie klasyczne porozumienie, które trwa znacznie krócej i pozwala obu małżonkom rozpocząć szybko nowe życie.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Czarnogóra - bałkańska perła

Nie bez powodu Czarnogóra bywa określana „ukrytym skarbem Adriatyku” lub „bałkańską perłą”. 

Artykuł sponsorowany

Jak zarobić na kryptowalutach?

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się czy wskoczyć do zwariowanego świata kryptowalut to prawdopodobnie zastanawiałeś się również, czy nie jest już za późno.

Artykuł sponsorowany

Sprzedaż na rynkach krajowych i zagranicznych - Ryzyka w transakcjach handlowych

Decyzja o wyjściu na rynki zagraniczne – to milowy krok w funkcjonowaniu każdego przedsiębiorstwa i wielkie wyzwanie dla właścicieli i kierowników. Warto się do tego kroku dobrze przygotować, by uniknąć błędów i...

Artykuł sponsorowany

Czym się kierować podczas zakupu nowego biurka gamingowego?

Kochasz spędzać czas wolny na fascynujących rozgrywkach? Z pasją oddajesz się szaleńczym wyścigom, wspinaczkom i pokonywaniu najsilniejszych przeciwników? Doskonale rozumiemy Twoją pasję, bo jest ona też częścią naszego świata. Czy wiesz, czym...

Artykuł sponsorowany

Najtańszy kredyt gotówkowy - jak go wybrać?

Duża ilość ofert kredytów na rynku może przyprawić osoby poszukujące odpowiedniego rozwiązania o ból głowy.

Artykuł sponsorowany

Kupowanie sprzętu online tak by wyjść na tym dobrze

W obecnym czasie znacznie odczuwalny jest wzrost sprzedaży internetowej, zarówno branży spożywczej, tekstylnej, kosmetycznej, jak i branży elektronicznej oraz sprzętu AGD. Szacuje się, że rynek ten będzie rósł w tempie dwucyfrowym w...

Artykuł sponsorowany

Kredyt gotówkowy - najważniejsze informacje

Każdy ma czasami sytuacje w życiu, kiedy potrzebuje dodatkowej gotówki na niespodziewane wydatki lub przeciwnie, na zaplanowane, większe przedsięwzięcie finansowe, jak na przykład remont, zakup samochodu lub wymarzone wakacje. Rozwiązaniem w takiej...

Artykuł sponsorowany

Jakich dekoracji użyć do ocieplenia wnętrza? Dekoracje na ścianę i na meble

Dlaczego jedne wnętrza jawią się jako ciepłe i przytulne, a drugie przeciwnie – zimne i surowe? Kluczem do sukcesu są dekoracyjne dodatki. Zobacz, jak je dobrać, by stworzyć w domu ciepły klimat.

Reklama