Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

Przed czym uchroni nas polisa mieszkaniowa?

Dodano:

Polisa mieszkaniowa to ubezpieczenie dobrowolne, wybierane w sytuacji, gdy właściciel nieruchomości jest zainteresowany tym, by zapewnić sobie alternatywę w razie nieszczęśliwego zdarzenia. Gdy dojdzie do częściowego lub całkowitego zniszczenia nieruchomości, polisa jest świetnym źródłem sfinansowania napraw.
 
Tego rodzaju ochrona jest bardzo korzystna i przydatna. Pozwala uchronić się przed finansowymi skutkami różnorodnych nieszczęśliwych zdarzeń, na które tak naprawdę ubezpieczony właściciel nie ma wpływu.  Podobnie wygląda sprawa jeżeli chodzi o ubezpieczenie domu w budowie (www.ubezpieczeniemieszkania.pl). Podobny jest tu zakres ryzyk, jak również funkcjonowanie całej ochrony ubezpieczeniowej.
 
Zakres ochrony ubezpieczeniowej
 
Zakres ochrony ubezpieczeniowej to z jednej strony przedmioty, które są objęte ubezpieczeniem, a z drugiej strony ryzyka, które bierze na siebie firma ubezpieczeniowa.
 
Przedmioty objęte ochroną można podzielić zasadniczo na dwie grupy. Pierwsza z nich, która objęta jest ochroną podstawową, to mury i stałe elementy. Natomiast druga grupa, to ogólnie mówiąc ruchomości domowe. Można je ubezpieczyć w ramach różnorodnych rozszerzeń. Ruchomości dzielą się też na mniejsze podgrupy. Ma to głównie znaczenie w celu ustalenia odpowiedniej wysokości sumy ubezpieczenia dla poszczególnych grup.
 
Jeżeli zaś chodzi o ryzyka ubezpieczeniowe, to najogólniej mówiąc, są to różnorodne zdarzenia losowe lub spowodowane przez osoby trzecie, które powodują, że nieruchomość ulega zniszczeniu.
 
Ryzyka ubezpieczeniowe spowodowane przez działanie sił natury
 
Ryzyka ubezpieczeniowe, które spowodowane są przez działanie sił natury, to wszystkie te, do których powstania nie przyłożyła ręki żadna osoba trzecia. Dzielą się one na ryzyka podstawowe, za które firma ponosi odpowiedzialność w ramach ochrony podstawowej, oraz ryzyka dodatkowe.
 
Zasadniczo, w ramach ryzyk podstawowych znaleźć można pożar, zalanie i od kilku do kulkunastu innych zdarzeń losowych. Niektóre firmy dołączają tu również przepięcie. Nie jest to jednak standardowo ujęte w ochronie podstawowej.
 
Reklama
Ryzyka dodatkowe to wszystkie te, które można dodatkowo ująć w ochronie ubezpieczeniowej. One również dzielą się na dwie grupy:
  • ryzyka nazwane;
  • ryzyka nienazwane.
 
Decydując się na ubezpieczenie w ramach ryzyk nazwanych, ubezpieczony może wybrać, jaki zakres ochrony go interesuje. I tak znajdują się tutaj następujące zdarzenia (poza pożarem i zalaniem):
  • przepięcie;
  • zalanie wodami opadowymi;
  • zalanie wodami gruntowymi;
  • zalanie przez wody występujące z naturalnych granic (powódź);
  • uderzenie pioruna;
  • intensywne opady deszczu;
  • wichury i silne wiatry.
 
Przeglądając dowolne ubezpieczenie mieszkania online na www.ubezpieczeniemieszkania.pl można zauważyć, że lista nie zawsze jest tak bogata. Dzieje się tak dlatego, że każda firma ubezpieczeniowa indywidualnie decyduje, jakie zdarzenia chce objąć swoją odpowiedzialnością.
 
Decydując się natomiast na ubezpieczenie na wypadek ryzyk nienazwanych, zyskuje się zdecydowanie większą, szerszą ochronę. Jest to tak zwana formuła All Risk, która działa zawsze, gdy do zdarzenia dojdzie bez winy samego ubezpieczonego. W ramach ubezpieczenia na wypadek ryzyk nienazwanych, każde nieszczęśliwe zdarzenie skutkuje wypłatą odszkodowania, chyba że ubezpieczyciel wykaże, że była to ewidentna wina ubezpieczonego.
 
Ryzyka związane z działaniem osób trzecich
 
Jest też grupa ryzyk, które wiążą się z działaniem osób trzecich. Tu gama zdarzeń jest znacznie mniejsza. Działania te muszą być spowodowane przez osoby, które nie zamieszkują razem z ubezpieczonym w jednym gospodarstwie domowym. W przeciwnym razie, firma ubezpieczeniowa odmówi wypłaty odszkodowania.
 
Zniszczenia muszą być więc wyrządzone przez osoby całkowicie niespokrewnione i niezwiązane z ubezpieczonym.
 
W ramach ryzyk, które objęte są ochroną ubezpieczeniową, a zależne są od działania osób trzecich, firmy ubezpieczeniowe wymieniają najczęściej:
 
  • kradzież z włamaniem;
  • dewastację;
  • wandalizm.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Wolne rodniki, a proces starzenia się skóry

Starzenie się skóry to proces postępujący, który stanowi nieodłączny element starzenia całego organizmu i rozpoczyna się już między 25. a 30. rokiem życia. Jego przebieg jest indywidualny – zależy od wielu czynników...

Artykuł sponsorowany

Jak stworzyć biznesową stronę internetową w Rzeszowie która sprzedaje?

Tworzenie stron internetowych typu biznesowego dla lokalnych przedsiębiorców powinno być odpowiednio dopasowane do potrzeb docelowej grupy odbiorców oraz wskazywać na kierunkowość biznesu lokalnego w Rzeszowie.

Artykuł sponsorowany

Jakie zdjęcia do kalendarza wybrać?

Zastanawiasz się nad tym, jakiego rodzaju zdjęcia umieścić w fotokalendarzu? Czym się kierować podczas tworzenia projektu? Sprawdź nasze propozycje koncepcji i wybierz tę, która będzie najbliższa Twojemu sercu.

Artykuł sponsorowany

Bożonarodzeniowe jarmarki w Europie, które powinieneś odwiedzić

Lekki mróz, blask tysięcy światełek i zapach grzanego wina w powietrzu przeplatający się z dźwiękami kolęd. Tradycja bożonarodzeniowych jarmarków już na dobre wpisała się w krajobraz wielu większych i mniejszych europejskich miast. 

Artykuł sponsorowany

Catering dietetyczny z dostawą do domu - jakie ma zalety?

Catering dietetyczny z dostawą do domu od TimCatering ma szerokie grono zwolenników. Okazuje się, że usługi tego typu dawniej kojarzyły nam się z luksusem. Teraz bez wątpienia są dostępne dla każdego i...

Artykuł sponsorowany

Mandat za brak opon zimowych - czy w Polsce jest obowiązek zmiany opon na zimowe?

Prawie 90% polskich kierowców deklaruje, że sezonowo zmienia opony. To dobry znak. Można stwierdzić, że wielu Polaków ma świadomość, jak ważną rolę odgrywa odpowiednie ogumienie w samochodzie.

Artykuł sponsorowany

Czym są książki Young Adult?

Young adult to gatunek literacki skierowany głównie do młodzieży i młodych dorosłych. Książki skupiają się przede wszystkim na przeżyciach typowych dla nastolatków, ale nie tylko.

Reklama