Rzeszów - Sobota, 28.12.2024
Reklama

Musisz zrezygnować z wyjazdu na wakacje? Możesz odzyskać pieniądze!

Dodano:

Od dawna planujesz swój wymarzony wakacyjny wyjazd. Wycieczkę w biurze podróży opłaciłeś już wiele miesięcy temu i niecierpliwie odliczasz czas do urlopu. Pech sprawia jednak, że tuż przed nim dopada Cię choroba, która wyklucza jakąkolwiek podróż. Co teraz? Czy oprócz wakacji stracisz też pieniądze? Jeżeli wcześniej pomyślisz o ubezpieczeniu, nie będziesz musiał się tym przejmować!
 

Planowanie wakacyjnych wojaży z dużym wyprzedzeniem to często nie tyle możliwość, co obowiązek. W końcu wielu z nas musi z wyprzedzeniem zgłaszać urlopy, co sprawia, że perspektywiczne myślenie staje się koniecznością. Niestety, los bywa złośliwy i plany, które wyglądały idealnie np. w styczniu, w sierpniu mogą się nam kompletnie posypać, kosztując nie tylko sporo nerwów, ale i dużo pieniędzy. Na szczęście przynajmniej te ostatnie możesz odzyskać, w czym pomoże Ci ubezpieczenie od rezygnacji z podróży.


Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży – co to jest?


Wyjaśniając w najbardziej ogólny sposób, można powiedzieć, że ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży to rodzaj ochrony ubezpieczeniowej, która zadziała w momencie odwołania zaplanowanego wyjazdu z uwagi na nieprzewidziane okoliczności. Co to dokładnie oznacza?

Przede wszystkim, w zależności od polityki firmy ubezpieczeniowej polisa chroniąca w razie odwołania podróży może być albo osobnym produktem ubezpieczeniowym, albo dodatkiem do ubezpieczenia turystycznego. Warunki jej zakupu mogą więc być nieco inne w różnych towarzystwach. Wszędzie działa ona jednak na podobnych zasadach. Będzie można z niej skorzystać:

  • w razie całkowitej rezygnacji z zaplanowanej wycieczki,
  • w przypadku rezygnacji z zaplanowanych noclegów,
  • jeżeli będzie trzeba anulować bilety lotnicze.

Oczywiście to jeszcze nie wszystko. Obowiązują bowiem dodatkowe warunki, przez co nie w każdym przypadku będzie możliwość skorzystania z ubezpieczenia. Przykładowo, jeżeli zrezygnujesz z opłaconej wcześniej wycieczki, bo w tym samym terminie znajdziesz inną w korzystniejszej cenie, nie będziesz mógł liczyć na zwrot kosztów. Warunkiem działania ochrony jest to, żeby odwołanie podróży nastąpiło na skutek nagłej sytuacji, której nie dało się wcześniej przewidzieć. Może nią być m.in.:

  • śmierć bliskiej osoby,
  • nieszczęśliwy wypadek,
  • nagłe zachorowanie,
  • szkoda na mieniu (np. w wyniku przestępstwa),
  • utrata pracy,
  • kradzież dokumentów osobistych,
  • egzamin poprawkowy,
  • wezwanie do sądu.

Ogólnie rzecz biorąc, można więc uznać, że chodzi o zdarzenia losowe. Pamiętaj jednak, że każdy ubezpieczyciel może podchodzić do sprawy nieco inaczej, dlatego przed zakupem polisy należy zawsze sprawdzić jej warunki zapisane w OWU.


Kiedy kupić ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży?

Reklama
Oprócz wystąpienia zdarzenia losowego, które stanie na przeszkodzie zaplanowanej podróży, istnieje jeszcze drugi ważny warunek, od którego zależy, czy ubezpieczenie od rezygnacji z podróży zadziała. Jest to termin jego zakupu.

W przeciwieństwie do ubezpieczenia turystycznego (https://mubi.pl/ubezpieczenie-turystyczne/), które można nabyć w dowolnym momencie przed wyjazdem, a nawet w jego trakcie – oczywiście pamiętając o okresie karencji – ubezpieczenie kosztów rezygnacji ma ściśle ustalone terminy, w których należy je wykupić, aby zagwarantować sobie ochronę.

  1. Najpóźniej na 30 dni przed planowanym wyjazdem – jeżeli wycieczka została zakupiona wcześniej.
  2. W dniu rezerwacji wycieczki lub niedługo po nim – jeżeli wycieczka została wykupiona w terminie mniej niż 30 dni przed wyjazdem.

Skąd takie ograniczenie? Chodzi o ograniczenie możliwości oszukania ubezpieczyciela. W końcu im bliżej wycieczki, tym łatwiej przewidzieć pewne okoliczności, które mogą uniemożliwić podróż, co wykluczałoby wypełnienie warunku wystąpienia nieprzewidzianej sytuacji. Trzeba też pamiętać, że choć wskazane powyżej terminy są najczęściej występującymi, to ubezpieczyciele mogą je dowolnie zmieniać. Szczegóły znajdziesz w OWU.

Co zrobić, żeby uzyskać zwrot kosztów za wycieczkę?

Ktoś może zapytać – ale po co mi właściwie ubezpieczenie, skoro mogę zwrócić się do biura podróży z prośbą o zwrot kosztów? Rzecz w tym, że możesz się wówczas nieprzyjemnie zaskoczyć. O ile bowiem podróżny może w dowolnej chwili przed rozpoczęciem wycieczki zrezygnować z udziału w niej, to organizator wciąż może żądać od niego opłaty. Dlaczego?

Trzeba pamiętać, że organizator imprezy turystycznej ponosi pewne niemożliwe do odzyskania koszty. Najczęściej zabezpiecza się więc na taki wypadek odpowiednim zapisem w umowie, który reguluje opłatę za odstąpienie od niej. Ale to nie wszystko. Nawet jeśli w umowie nie będzie właściwego punktu, biuro podróży nadal może domagać się uzasadnionej opłaty. Umożliwiają mu to przepisy Ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych.

W gruncie rzeczy ubezpieczenie od kosztów rezygnacji jest zatem jedynym sposobem na odzyskanie zainwestowanych w podróż środków. Jak to zrobić? Nic trudnego. Wystarczy skontaktować się z firmą ubezpieczeniową, np. za pomocą infolinii lub przez elektroniczny formularz zgłoszenia szkody na stronie internetowej. Jeżeli udokumentujesz zdarzenie, które uniemożliwiło Ci wyjazd, otrzymasz zwrot kosztów.

Artykuł sponsorowany


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Jak efektywnie zarządzać projektami graficznymi w firmie?

Poznaj skuteczne metody zarządzania projektami graficznymi. Dowiedz się, jak organizować pracę zespołu i radzić sobie z wyzwaniami w realizacji projektów.

Artykuł sponsorowany

Nie wiesz, kto do Ciebie dzwonił? Zobacz, jak to szybko sprawdzić!

Powiadomienia o nieodebranych połączeniach telefonicznych często generują mnóstwo pytań. Wątpliwości pojawiają się wtedy, kiedy konkrety numer nagminnie próbuje się z Tobą skontaktować. Nie udało Ci się odebrać połączenia i kompletnie nie wiesz,...

Artykuł sponsorowany

Karty kryptowalutowe – Czym są i dlaczego warto wybrać kartę Trustee Plus?

Karty kryptowalutowe rewolucjonizują sposób, w jaki korzystamy z cyfrowych aktywów w codziennym życiu. Pozwalają na płatności w kryptowalutach równie łatwo, jak w tradycyjnych walutach. W tym artykule wyjaśnimy, czym są karty kryptowalutowe,...

Artykuł sponsorowany

Wiatrówki PCP - zalety i wady, wybór odpowiedniego modelu

Wiatrówki PCP (Pre-Charged Pneumatic) to jeden z najpopularniejszych typów broni pneumatycznej, który zdobył uznanie zarówno wśród amatorów strzelectwa, jak i profesjonalistów. Dzięki zaawansowanej technologii, wiatrówki PCP oferują wyjątkową precyzję, moc oraz komfort...

Artykuł sponsorowany

Kredyt dla zadłużonych – co warto wiedzieć?

Osoby zmagające się z problemami finansowymi często poszukują rozwiązań, które pozwolą im na poprawę sytuacji. Jednym z nich może być kredyt dla zadłużonych. Jednak uzyskanie takiego finansowania w Polsce nie jest proste,...

Artykuł sponsorowany

Naczepy: główne rodzaje i ich zalety w transporcie towarów

Firmy transportowe, których główna działalność związana jest z przewozem towarów w Polsce, często potrzebują regularnego odnawiania floty, a dokładniej zakupu nowych naczep. Ponieważ istnieje tak wiele rodzajów naczep, zadanie nie jest łatwe.

Artykuł sponsorowany

5 seriali na długie zimowe wieczory!

Masz sporo wolnego czasu w trakcie długich zimowych wieczorów? Zaplanuj więc sobie oglądanie hitowych seriali. Sprawdź propozycję pięciu produkcji telewizyjnych, które warto poznać i zanurz się w świat rozrywki z ulubionymi bohaterami!

Artykuł sponsorowany

HUAWEI WATCH D2: Co sprawia, że jest przełomowym zegarkiem smartwatch?

HUAWEI WATCH D2 wyróżnia się na tle zatłoczonego rynku smartwatchy. Dzięki zaawansowanej technologii i eleganckiemu designowi oferuje coś naprawdę unikalnego. Ten zegarek smartwatch redefiniuje monitorowanie zdrowia, śledzenie aktywności i łączność, czyniąc go...

Reklama