Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

Trudne warunki na drogach. Policja apeluje "o rozwagę i zdrowy rozsądek"

Dodano:

fot. Podkarpacka Policja
fot. Podkarpacka Policja
PODKARPACIE. W związku z intensywnymi opadami śniegu, warunki na drogach są trudne. Policja apeluje „o rozwagę i zdrowy rozsądek” i przypomina kilka zasad, którymi warto kierować się podczas jazdy w okresie zimowym.

Wczoraj IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia dla większości powiatów województwa podkarpackiego w związku z prognozowanymi intensywnymi opadami śniegu. Alert obowiązuje od 6:00 rano, a w południowej części województwa, od godz. 3:00.

Jak zapowiadali synoptycy, biały puch pokryje niemal całe województwo. Spadnie od 10 co 15 cm śniegu.

Ponadto od godz. 14:00 w znacznej części regionu spodziewane są opady marznące powodujące gołoledź. Ostrzeżenie dotyczy powiatów: brzozowski, dębicki, jarosławski, kolbuszowski, leżajski, lubaczowski, łańcucki, mielecki, przemyski, Przemyśl, przeworski, ropczycko-sędziszowski, rzeszowski, Rzeszów i strzyżowski.

Panująca aura powoduje utrudnione warunki na drogach. Dlatego policjanci apelują „o rozwagę i rozsądek”. - Niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, może być nawet przyczyną tragedii - czytamy w komunikacie Podkarpackiej Policji. Policjanci przypominają, że „padający śnieg znacznie ogranicza widoczność, a zalegające na jezdniach błoto pośniegowe wydłuża drogę hamowania”. Są to warunki, w których łatwo wpaść w poślizg i stracić panowanie nad pojazdem, dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas wyprzedzania, wymijania i wielu innych manewrów na drodze.
Reklama
Policjanci przypominają również o włączaniu świateł oraz przestrzeganiu prędkości. Kierowcy powinni stosować zasadę „wolniej znaczy bezpieczniej”.

Policjanci zwracają się również z apelem do pieszych, aby nie wchodzili bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Śliskie jezdnie znacznie wydłużają drogę hamowania samochodu. Pomimo tego ,że piesi mają pierwszeństwo na przejściu, warto zastosować zasadę „ograniczonego zaufania”.

Piesi i rowerzyści powinni również zadbać o swoją widoczność. Mimo, że przepisy nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, warto jednak zaopatrzyć się w elementy garderoby, dzięki którym będziemy bardziej widoczni dla kierowców samochodów, np. kamizelkę breloczek czy opaskę. Jednocześnie policja przypomina, że „każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących”.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Siedem nowych karetek trafi na Podkarpacie

PODKARPACIE. Nowe ambulanse trafią do Fredropola, Nozdrzca, Komańczy, Ustrzyk Górnych, Polańczyka, Jarosławia, Jasła.

Podkarpacie

Poligon w Nowej Dębie będzie powiększony o 10 tys. ha

NOWA DĘBA. Poligon powiększy się o 10 tysięcy ha, dzięki czemu stanie się drugim pod względem wielkości poligonem w Polsce.

Podkarpacie

Niebezpieczne zderzenie dwóch pojazdów. Do szpitala trafiła kobieta z dziećmi w wieku 4 i 6 lat

PODKARPACIE. W wyniku zderzenia volkswagena z iveco do szpitala została przewieziona kobieta z dwójką dzieci, w wieku 4 i 6 lat.

Podkarpacie

Wmurowano akt erekcyjny pod budowę posterunku policji

ZAGÓRZ. 24 września br. odbyła się ceremonia podpisania dokumentu i wmurowania symbolicznej kapsuły pod nową siedzibę posterunku Policji w Zagórzu.

Podkarpacie

Polskie nazwy miast na znakach drogowych

PODKARPACIE. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury nazwy miast położonych w sąsiednich państwach będą podawane na znakach drogowych w języku polskim i w języku oryginalnym.

Podkarpacie

Trwa remont na zamku w Łańcucie. Prace odbywają się w Oranżerii i Ujeżdżalni [FOTO]

ŁAŃCUT. Muzeum-Zamek w Łańcucie realizuje dwa wielomilionowe projekty, dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Podkarpacie

Na Podkarpaciu spada liczba przechodni i porad lekarskich

PODKARPACIE. Na koniec 2018 roku w województwie podkarpackim funkcjonowało 1721 placówek ambulatoryjnej opieki zdrowotnej, w tym 1229 przychodni i 492 praktyki lekarskie.

Reklama