Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

"Tropiciele Kultury" - nowy, filmowy projekt Podkarpackiego Stowarzyszenia dla Aktywnych Rodzin

Dodano:

fot. PSAR
fot. PSAR
PODKARPACIE. Już wkrótce w sieci zadebiutuje nowy projekt stworzony przez Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin. Tym razem będzie to seria filmików z udziałem dzieci, która ma „odczarować” wizyty w muzeach i pokazać je z innej perspektywy.

Wielu starszym osobom muzeum kojarzy się pewnie z kapciami, ciszą, powagą i hasłem „Nie dotykać!”. Czy zatem dzieci mogą się w nim dobrze bawić? Monika Marković z Podkarpackiego Stowarzyszenia dla Aktywnych Rodzin (PSAR) uważa, że tak. Ze swoimi współpracownikami podjęła próbę odczarowania wizyt w takich placówkach. Stowarzyszenie planuje to osiągnąć pokazując muzea, skanseny czy teatry z innej perspektywy.

PSAR przygotowuje serię ośmiu filmów pod wspólnym tytułem „Tropiciele Kultury”. Głównymi aktorami i po części scenarzystami filmów są dzieci. To one same, z wrodzoną swojemu wiekowi ciekawością, pokazują, co jest istotne i interesujące dla nich i ich rówieśników.

Pierwszy z filmów nagrano na zamku w Baranowie Sandomierskim. Dzieci przebierały się w historyczne stroje, słuchały, ile kółeczek musiał  połączyć ze sobą płatnerz, żeby powstała kolczuga i dowiadywały, kto wychodzi nocą z kominka w jednej z komnat. Kolejne produkcje pozwolą wirtualnie odwiedzić między innymi zamek w Krasiczynie, Muzeum Polskiego Radia w czy organizację podtrzymującą tradycje lasowiackie.
Reklama
Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin to organizacja, która od ponad sześciu lat promuje kulturę całego regionu podkarpackiego. Na koncie mają m.in. książki, kolorowanki, puzzle i grę planszową z serii „Podkarpackie wędrówki” oraz książeczki dla dzieci o przygodach Maćka Kamińskiego, który dzięki wehikułowi czasu poznaje przeszłość Rzeszowa.

Rezultaty ich wcześniejszych projektów dostępne są na platformie Gdziecko.pl i w serwisie YouTube (kanał gdziecko.pl). Często korzystali z nich nauczyciele w dobie nauczania zdalnego. Jak mówi Monika Marković: „To wszystko, po to, by dzieci przesiąkały kulturą, by korzystanie z niej weszło im w krew. Niech poznają różnorodność świata, niech się inspirują i pobudzają swoją kreatywność. Dzięki temu lepiej zrozumieją samych siebie i swoje możliwości”.

Filmy „Tropiciele Kultury” już wkrótce opublikowane zostaną w Sieci, na stronach zarządzanych przez PSAR.
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Siedem nowych karetek trafi na Podkarpacie

PODKARPACIE. Nowe ambulanse trafią do Fredropola, Nozdrzca, Komańczy, Ustrzyk Górnych, Polańczyka, Jarosławia, Jasła.

Podkarpacie

Poligon w Nowej Dębie będzie powiększony o 10 tys. ha

NOWA DĘBA. Poligon powiększy się o 10 tysięcy ha, dzięki czemu stanie się drugim pod względem wielkości poligonem w Polsce.

Podkarpacie

Niebezpieczne zderzenie dwóch pojazdów. Do szpitala trafiła kobieta z dziećmi w wieku 4 i 6 lat

PODKARPACIE. W wyniku zderzenia volkswagena z iveco do szpitala została przewieziona kobieta z dwójką dzieci, w wieku 4 i 6 lat.

Podkarpacie

Wmurowano akt erekcyjny pod budowę posterunku policji

ZAGÓRZ. 24 września br. odbyła się ceremonia podpisania dokumentu i wmurowania symbolicznej kapsuły pod nową siedzibę posterunku Policji w Zagórzu.

Podkarpacie

Polskie nazwy miast na znakach drogowych

PODKARPACIE. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury nazwy miast położonych w sąsiednich państwach będą podawane na znakach drogowych w języku polskim i w języku oryginalnym.

Podkarpacie

Trwa remont na zamku w Łańcucie. Prace odbywają się w Oranżerii i Ujeżdżalni [FOTO]

ŁAŃCUT. Muzeum-Zamek w Łańcucie realizuje dwa wielomilionowe projekty, dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Podkarpacie

Na Podkarpaciu spada liczba przechodni i porad lekarskich

PODKARPACIE. Na koniec 2018 roku w województwie podkarpackim funkcjonowało 1721 placówek ambulatoryjnej opieki zdrowotnej, w tym 1229 przychodni i 492 praktyki lekarskie.

Reklama