Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

Spada zużycie węgla kamiennego na Podkarpaciu. Wzrasta pobór gazu ziemnego i energii elektrycznej

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
PODKARPACIE. Na Podkarpaciu spadło zużycie węgla kamiennego. Wzrosło natomiast zużycie gazu ziemnego i energii elektrycznej. Największy spadek w zużyciu węgla kamiennego zanotowały przede wszystkim elektrownie i elektrociepłownie.

W 2018 roku na Podkarpaciu ogólne zużycie węgla kamiennego wyniosło 1,2 mln ton. Najwięcej węgla kamiennego zużył sektor drobnych odbiorców – 668 tys. ton, w tym gospodarstwa domowe – 563 tys. ton. Elektrownie i elektrociepłownie zużyły 260 tys. ton, a przemysł i budownictwo 95 tys. ton.

W 2018 roku zużycie węgla kamiennego na Podkarpaciu było o 42 tys. ton mniejsze niż w 2017 roku. Spadek zużycia wystąpił m.in. w elektrowniach i elektrociepłowniach (o 22 tys. ton), w sektorze drobnych odbiorców (o 10 tys. ton), w tym w gospodarstwach domowych o 8 tys. ton oraz w przemyśle i budownictwie (o 6 tys. ton). Pod względem wielkości zużycia węgla kamiennego Podkarpacie uplasowało się na 13. miejscu wśród województw.

Zużycie gazu ziemnego na Podkarpaciu w 2018 roku wyniosło 35,7 tys. TJ (teradżuli,1 teradżul to 1 miliard kilodżuli). Sektor drobnych odbiorców zużył 13,7 tys. TJ w tym gospodarstwa domowe 8,7 tys.TJ, elektrownie i elektrociepłownie 11,3 tys. TJ, przemysł i budownictwo 10,3 tys. TJ.
Reklama
W 2018 roku, w porównaniu z 2017 rokiem, zużycie gazu ziemnego na Podkarpaciu było o 1,5 tys. TJ większe. Więcej gazu ziemnego zużył m.in. przemysł i budownictwo (o 938 TJ) i sektor drobnych odbiorców (o 852 TJ). Mniej gazu natomiast zużyły elektrownie i elektrociepłownie (o 360 TJ).Gospodarstwa domowe, wchodzące w skład sektora drobnych odbiorców również zużyły w 2018 roku mniej gazu niż w 2017 roku (o 167 TJ). Podkarpacie zajęło 8. miejsce wśród województw pod względem zużycia gazu ziemnego

W 2018 roku w województwie podkarpackim zużyto 5,6 tys. GWh (gigawatogodzin, 1 GWh to 1 mln kilowatogodzin). Sektor drobnych odbiorców zużył 3,0 tys. GWh, w tym gospodarstwa domowe 1,2 tys. GWh, przemysł i budownictwo 2,3 tys. GWh.

W 2018 roku na Podkarpaciu ogólnie zużyto o 174 GWh więcej energii elektrycznej niż w 2017 roku. Przemysł i budownictwo zużyły o 127 GWh energii elektrycznej więcej w porównaniu z 2017 rokiem. Większe zużycie zanotował także m.in. sektor drobnych odbiorców (o 37 GWh) w tym gospodarstwa domowe o 4 GWh więcej. Pod względem zużycia energii elektrycznej województwo podkarpackie uplasowało się na 11. miejscu
 

Źródło: Urząd Statystyczny w Rzeszowie
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Siedem nowych karetek trafi na Podkarpacie

PODKARPACIE. Nowe ambulanse trafią do Fredropola, Nozdrzca, Komańczy, Ustrzyk Górnych, Polańczyka, Jarosławia, Jasła.

Podkarpacie

Poligon w Nowej Dębie będzie powiększony o 10 tys. ha

NOWA DĘBA. Poligon powiększy się o 10 tysięcy ha, dzięki czemu stanie się drugim pod względem wielkości poligonem w Polsce.

Podkarpacie

Niebezpieczne zderzenie dwóch pojazdów. Do szpitala trafiła kobieta z dziećmi w wieku 4 i 6 lat

PODKARPACIE. W wyniku zderzenia volkswagena z iveco do szpitala została przewieziona kobieta z dwójką dzieci, w wieku 4 i 6 lat.

Podkarpacie

Wmurowano akt erekcyjny pod budowę posterunku policji

ZAGÓRZ. 24 września br. odbyła się ceremonia podpisania dokumentu i wmurowania symbolicznej kapsuły pod nową siedzibę posterunku Policji w Zagórzu.

Podkarpacie

Polskie nazwy miast na znakach drogowych

PODKARPACIE. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury nazwy miast położonych w sąsiednich państwach będą podawane na znakach drogowych w języku polskim i w języku oryginalnym.

Podkarpacie

Trwa remont na zamku w Łańcucie. Prace odbywają się w Oranżerii i Ujeżdżalni [FOTO]

ŁAŃCUT. Muzeum-Zamek w Łańcucie realizuje dwa wielomilionowe projekty, dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Podkarpacie

Na Podkarpaciu spada liczba przechodni i porad lekarskich

PODKARPACIE. Na koniec 2018 roku w województwie podkarpackim funkcjonowało 1721 placówek ambulatoryjnej opieki zdrowotnej, w tym 1229 przychodni i 492 praktyki lekarskie.

Reklama