Spotkanie rozpoczął podkarpacki komendant wojewódzki PSP st. bryg. Andrzej Babiec witając wszystkich uczestników oraz wprowadzając w treści prezentowane podczas narady. Szef podkarpackich strażaków przedstawił m. in. zagadnienia kadrowe, organizacyjne i finansowe.
W naradzie uczestniczyli: poseł na Sejm RP Zbigniew Chmielowiec, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, prezes Zarządu WFOŚiGW Adam Skiba, przedstawiciele związków zawodowych, komendanci miejscy i powiatowi wraz z dowódcami jednostek ratowniczo-gaśniczych PSP z Podkarpacia, kadra kierownicza KW PSP w Rzeszowie oraz księża kapelani.
Nowy sprzęt dla strażaków
Podsumowanie pracy podkarpackich strażaków był dobrym momentem, bywręczyć akty przekazania sprzętu kupionego w 2018 roku. W ubiegłym roku, za łączną kwotę pomad 19,5 mln zł, ze środków finansowych, które pochodziły z: budżetu wojewody podkarpackiego, rezerw celowych budżetu państwa, budżetu Województwa Podkarpackiego, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020, jednostek samorządu terytorialnego i innych źródeł, w tym WFOŚiGW w Rzeszowie, kupiono i przekazano do użytkowania jednostkom organizacyjnym PSP woj. podkarpackiego następujące pojazdy i sprzęt:
- średni samochód ratowniczo-gaśniczy z modułem proszkowym;
- średnie samochody ratowniczo-gaśnicze kategorii terenowej do gaszenia pożarów w trudno dostępnym terenie;
- średnie samochody ratownictwa technicznego z żurawiem;
- ciężkie samochody ratowniczo-gaśnicze ze zwiększonym potencjałem ratownictwa kolejowego;
- samochód specjalny pożarniczy z drabiną mechaniczną (SD-41);
- samochody specjalne z podnośnikiem hydraulicznym (SHD-23);
- przewoźną pompę do wody zanieczyszczonej dużej wydajności;
- traktor z osprzętem (chwytakiem do drewna);
- samochód specjalny do przewozu grup ratowniczych;
- samochód specjalny operacyjny;
- quady z przyczepą;
- przewoźne agregaty prądotwórcze o mocy 100 kVA,
- łódź ratowniczą 8 osobową z silnikiem zaburtowym na przyczepie;
- 84 szt. sprzętu specjalistycznego.
W 2018 roku podkarpaccy strażacy wyjeżdżali do ponad 23 tysięcy zdarzeń. Dwie trzecie z nich to tak zwane miejscowe zagrożenia, czyli interwencje niezwiązane z ogniem.
W zdarzeniach, do których wzywano strażaków zginęło 217 osób. Pożary pochłonęły 13 ofiar. Pozostałe ofiary śmiertelne to głównie ofiary wypadków drogowych, utonięć i śmiertelnego zatrucia czadem. Pomocy udzielono ponad trzem tysiącom siedmiuset rannym.
Jedna trzecia interwencji to pożary – wśród nich ogromny odsetek stanowią pożary traw, nieużytków rolnych i obszarów leśnych oraz pożary w domach, mieszkaniach i zabudowaniach gospodarczych. Główna ich przyczyna to nieostrożność, nieprawidłowa obsługa urządzeń grzewczych lub niesprawnie działające urządzenia grzewcze. W przypadku pożarów traw głównymi przyczynami są podpalenia, nieostrożność w posługiwaniu się ogniem, czy wręcz bezmyślność lub lenistwo.
Ponad 16 tysięcy interwencji, to tak zwane miejscowe zagrożenia. Telefony na numery 998 to nie tylko zgłoszenia wypadków i pożarów. To także alarmy fałszywe, których zanotowano ponad 1000.
Komentarze
Zaloguj się aby móc dodać komentarz