Rzeszów - Środa, 22.01.2025
Reklama

Kolejne przypadki telazjozy u bieszczadzkich żubrów. Lekarz weterynarii: „Będziemy rekomendować eliminację osobników”

Dodano:

fot. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie
fot. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie
PODKARPACIE. W sierpniu stwierdzono kolejne przypadki telazjozy - groźnej choroby u żubrów powodowanej przez nicienie. Pasożyty żyjące w gałce ocznej przeżuwaczy powodują u nich ślepotę, zaburzenia ruchu i w konsekwencji śmierć.

W 2012 roku doliczono się 256 dzikich żubrów, w 2013 r. - 270, w 2014 r. - 303, zaś na koniec roku ubiegłego na wolności było prawie 500 osobników. Od roku 2011 w bieszczadzkich nadleśnictwach prowadzony jest monitoring stad z wykorzystaniem m.in. fotopułapek. Tylko w latach 2011–2017 w zachodniej subpopulacji żubrów bieszczadzkich stwierdzono 37 przypadków śmiertelności, z czego na pewno 10 przypisać można było rozmaitego rodzaju jednostkom chorobowym lub patologiom. Niestety, w wielu przypadkach stan znajdowanego truchła uniemożliwiał stwierdzenie przyczyny śmierci.

Już w lipcu informowano o kolejnym problemie związanym z populacją żubrów. Niepokojące fakty przedstawił  Stanisław Kaczor, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Sanoku, który mówił o wzroście przypadków telazjozy u bieszczadzkich żubrów. To choroba wywoływana przez nicienie żerujące w gałce ocznej przeżuwaczy, przysparzająca wielu cierpień, a w konsekwencji doprowadzająca do śmierci zwierząt. Z uwagi na to, że ma charakter zakaźny, komisja rekomenduje eliminację osobników zarażonych, jak też osobników osłabionych, szczególnie podatnych również na inne patogeny chorobotwórcze.

„Nicienie z rodzaju Thelazia powodują ciężkie choroby oczu przeżuwaczy zarówno domowych, jak i dzikich, przy czym u zwierząt żyjących na wolności nie ma praktycznie żadnych możliwości leczenia. Niewielkie nicienie o długości od 6 do 21 mm żyją w przewodach łzowych, w worku spojówkowym, pod trzecią powieką i na rogówce oka u bydła i  żubrów. To choroba przysparzająca wielu cierpień, a w konsekwencji mogąca doprowadzać do śmierci zwierząt” - mówi doktor Stanisław Kaczor, powiatowy lekarz weterynarii w Sanoku.
Reklama
Pierwszy przypadek telazjozy u bieszczadzkich żubrów stwierdzono w 2012 roku. W 2013 roku została wyeliminowany i wówczas okazało się, że był trapiony przez nicienie telazjozy. Od tego czasu stwierdzono tę chorobę u kilkunastu padłych osobników.

„Monitoring, jaki prowadzimy wśród stad daje dziś bardzo niepokojący obraz, bo osobników zainfekowanych przybywa, zwłaszcza wśród żubrów starszych, ale są też przypadki u młodzieży. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że w czasie jesiennego zbijania się w większe stada, kolejne żubry będą zarażane. Z uwagi na to, że choroba jest przenoszona przez owady, jest silnie inwazyjna. Będziemy rekomendować eliminację osobników zarażonych, jak też osobników osłabionych, szczególnie podatnych również na inne patogeny chorobotwórcze” - mówi doktor Stanisław Kaczor.

Według ostatniej inwentaryzacji z marca tego roku w Bieszczadach żyje ponad 550 żubrów w stanie dzikim, skupionych w dwóch większych subpopulacjach: wschodniej i zachodniej. Telazjoza stwierdzana była u żubrów żyjących na terenie Nadleśnictwa Baligród i Komańcza, a więc w zachodniej części Bieszczadów.
 

Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Mieszkaniec Podkarpacia groził śmiercią Jurkowi Owsiakowi. Został aresztowany

PODKARPACIE. 38-letek z Odrzykonia (pow. krośnieński) usłyszał zarzuty w związku z groźbami jakie kierował do szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Mężczyzna w sieci nawoływał m.in. do pozbawienia życia Jurka Owsiaka. Podejrzany trafił...

Podkarpacie

Uwaga! Ślisko na drogach i chodnikach. IMGW wydało ostrzeżenie

PODKARPACIE. Od wczoraj w województwie podkarpackim obowiązuje drugi stopień zagrożenia w związku z prognozowanymi opadami marznącymi.

Podkarpacie

Wjechała do rowu, uciekła, a potem zgłosiła kradzież auta. Okazało się, że była pijana

PODKARPACIE. 31-latka kierująca toyotą, zakończyła jazdę w rowie. Następnie kobieta wydostała się z pojazdu i oddaliła się z miejsca zdarzenia. Po chwili zgłosiła, że jej pojazd został skradziony z posesji, na której...

Podkarpacie

ZOBACZ. Wnętrza tunelu na S19 w Babicy okiem drona

PODKARPACIE. Karpatka wydrążyła już ponad 400 metrów tunelu na odcinku drogi ekspresowej S19 Rzeszów Południe – Babica. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad opublikowała filmik z wnętrza powstającej budowli.

Podkarpacie

Nowy konsultant wojewódzki w dziedzinie endokrynologii i diabetologii dziecięcej

PODKARPACIE. Wojewoda Podkarpacki Teresa Kubas-Hul, powołała na 5-letnią kadencję nowego konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie endokrynologii i diabetologii dziecięcej. Został nim profesor Artur Mazur.

Podkarpacie

Czołowe zderzenie volkswagena z audi w pow. rzeszowskim. 3 osoby w szpitalu

ULANICA. Policjanci z rzeszowskiej ekipy wypadkowej pracowali na miejscu wypadku, do którego doszło dziś rano w miejscowości Ulanica w powiecie rzeszowskim. Czołowo zderzyły się dwa samochody osobowe. Trzy osoby trafiły do szpitala.

Podkarpacie

Zderzenie osobówki z pociągiem na niestrzeżonym przejeździe

PODKARPACIE. O dużym szczęściu może mówić 45-latka kierująca osobową toyotą. Kobieta wjechała na niestrzeżony przejazd kolejowy i zderzyła się z jadącym pociągiem. Na szczęście, nie odniosła poważniejszych obrażeń.

Podkarpacie

Gdzie na narty w ten weekend na Podkarpaciu? Sprawdź, które stoki są czynne

PODKARPACIE. Spragnieni białego szaleństwa? Śpieszymy z dobrą nowiną. Większość wyciągów narciarskich w województwie podkarpackim już rozpoczęła sezon albo ruszy w najbliższym czasie. Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna opublikowała listę czynnych stoków. Zobacz, gdzie...

Reklama