Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

Już 201 przypadków zatrucia pokarmowego w Sanoku

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
SANOK. W sanockim szpitalu notuje się coraz więcej przypadków zarażeń pałeczkami salmonelli. Wśród chorych jest bardzo duża liczba dzieci. Wszystko zaczęło się od przedszkolnej stołówki.

U 201 osób, w tym 167 dzieci oraz 34 pracowników przedszkola, którzy zgłosili się do sanockiego szpitala stwierdzono zatrucie pokarmowe. Obecnie badania potwierdziły zakażenie pałeczką Salmonella Enteritidis u 81 osób, w tym u 40 dzieci oraz  41 osób z personelu. Jeszcze 31 października podawano informacje o wykryciu pałeczki salmonelli u 65 chorych, w tym u 40 dzieci oraz u 25 osób z personelu. Czworo dzieci nadal jest hospitalizowanych.

Cała sytuacja rozpoczęła się w Samorządowym Przedszkolu Nr 3 w Sanoku oraz Oddziale przy ul. Kochanowskiego 2, to właśnie tam doszło do zbiorowego zatrucia pokarmowego. Według ustaleń WSSE do zatrucia pałeczkami salmonelli doszło 23 października. Badania próbek żywnościowych wskazały jej obecność w sałatce jarzynowej, surówce z marchwi i jabłka oraz kawie inka z mlekiem.

W dalszym ciągu prowadzone są działania związane  z  dochodzeniem  epidemiologicznym  w ognisku. Decyzją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Sanoku nadal wstrzymana jest działalność przedszkola. W sprawie głos zabrał również Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, który w piśmie do  Tomasza Matuszewskiego (burmistrza Sanoka) apeluje do rodziców o sprawdzanie objawów u swoich dzieci.

„Powrót rodzeństwa dzieci zdrowych do placówek oświatowo-wychowawczych możliwy jest w przypadku objawów chorobowych dla zatrucia pokarmowego. Informuje, że objawy chorobowe mogą wystąpić do dziesięciu dni licząc od dnia zakażenia. Rodzicom mającym jakiekolwiek wątpliwości co do stanu zdrowia swoich dzieci poleca się aby nie wysyłać ich do placówek oświatowych do czasu otrzymania wyników badań mikrobiologicznych rodzeństwa uczęszczającego do Samorządowego Przedszkola Publicznego Nr 3 w Sanoku” – czytamy w piśmie podpisanym przez Marte Zaczek, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Sanoku.
Reklama
Jak można się zarazić pałeczkami salmonelli?

Pałeczki salmonelli to drobnoustroje, które w Polsce są najczęstszym powodem bakteryjnych zakażeń układu pokarmowego. Salmonella to rodzaj bakterii Gram-ujemnych. Dzieli się je na dwa podstawowe gatunki, z których Salmonella enterica jest gatunkiem odpowiedzialnym za choroby ludzi i zwierząt. Do zakażenia dochodzi głównie drogą pokarmową, w następstwie spożywania wody lub produktów zanieczyszczonych pałeczkami. Bakterie te dostają się do żywności, np. przez brudne lub rzadko i niedokładnie myte ręce, brak rozdziału produktów spożywczych surowych i poddanych już obróbce termicznej.

Najczęściej jednak przyczyną zachorowań jest spożywanie potraw przygotowanych na bazie jaj nie poddanych obróbce termicznej (krem, majonez) lub ogrzewanych krótko w temperaturze nie zapewniającej zniszczeniu drobnoustrojów. Zatrucie często powodują też zimne dania mięsne, drobiowe, sałatki garmażeryjne. Do zakażenia salmonellą może również dochodzić wskutek nieprawidłowego przechowywania żywności.
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Spowodował kolizję, wyszedł kupić alkohol, a policji tłumaczył że pił po zdarzeniu

NISKO. Policjanci zatrzymali  prawo jazdy i pobrali krew do badań na zawartość alkoholu.

Podkarpacie

Na S19 Sokołów Młp. - Jasionka powstanie druga jezdnia

Firma Mosty Katowice zajmie się zajmie się wykonaniem koncepcji dobudowy drugiej jezdni 19 na odcinku od Jasionki do Sokołowa Małopolskiego – Północ. Koszt inwestycji to blisko 3 mln zł.

Podkarpacie

Zablokowana Wisłostrada przy Tarnobrzegu. W wypadku zginęło dziecko

TARNOBRZEG. Do wypadku doszło około godz. 11.30 w Tarnobrzegu na Wisłostradzie.

Podkarpacie

Grupa Orlen rozpocznie poszukiwania gazu na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Uruchomienie produkcji gazu planowane jest na koniec 2020 roku.

Podkarpacie

Policzono zwierzynę w poł.-wsch. Polsce. Mamy 40,5 tys. saren, 551 żubrów i 1,8 tys. dzików

PODKARPACIE. W południowo-wschodniej Polsce bytuje m.in. blisko 14 tys. jeleni, 40,5 tys. saren oraz ponad 500 łosi.

Podkarpacie

31-latek chciał sobie dorobić sprzedając narkotyki. Wpadł podczas kontroli

DĘBICA. Przesłuchany w charakterze podejrzanego Maciej S. przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu.

Podkarpacie

13 mln zł na drogi trafiło w ręce samorządowców z Podkarpackich gmin

PODKARPACIE. Pieniądze zostana przeznaczone na budowę i modernizację dróg dojazdowych, zakup sprzętu do pomiaru gruntów oraz odkrzaczanie gruntów rolnych.   

Reklama