Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

75 rocznica utworzenia Muzeum–Zamku w Łańcucie

Dodano:

fot. Muzeum–Zamku w Łańcucie
fot. Muzeum–Zamku w Łańcucie
ŁAŃCUT. Podczas obchodów 75. rocznicy utworzenia Muzeum–Zamku w Łańcucie wręczono medale, wysłuchano kameralnego koncertu oraz otwarto nową wystawę zatytułowaną „Łańcuciana ze zbiorów Fundacji Trzy Trąby i Fundacji im. Feliksa hr. Sobańskiego.

W trakcie trwania uroczystości z okazji 75. rocznicy Muzeum-Zamek w Łańcucie otrzymało Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Również Dyrektor Muzeum-Zamku w Łańcucie Wit Karol Wojtowicz został uhonorowany Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, natomiast zastępca dyrektora Muzeum-Zamku w Łańcucie Grażyna Ulma otrzymała Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Uczestnicy wydarzenia zapoznali się z bogatą historią rezydencji oraz wysłuchali uroczystego kameralnego koncertu w wykonaniu Piotra Lasockiego (skrzypce oraz słowo o muzyce), Tomasza Strahla (wiolonczela), Marty Gębskiej (skrzypce), Agnieszki Przemyk-Bryły (fortepian), Grzegorz Skrobiński (fortepian).

W ramach inauguracji obchodów 75-lecia utworzenia łańcuckiego Muzeum miało miejsce otwarcie wystawy „Łańcuciana ze zbiorów Fundacji Trzy Trąby i Fundacji im. Feliksa hr. Sobańskiego”, na której zgromadzono część historycznych dzieł ze zbiorów rezydencji Potockich, ewakuowanych z Łańcuta w 1944 r.

Kolekcja w postaci obiektów sztuki oraz rodowego łańcuckiego archiwum w 1944 r. trafiła do Wiednia i Księstwa Liechtenstein. Następnie dzieła ewakuowane przez IV ordynata Alfreda Antoniego Potockiego znalazły się we Francji, później w Peru, we Włoszech i w Hiszpanii, gdzie  zostały zakupione do zbiorów Fundacji Trzy Trąby i Fundacji im. Feliksa hr. Sobańskiego.
Reklama
Wraz z jednym portretem i kilkoma miniaturami łańcuckimi zakupionymi wcześniej w Paryżu przez Macieja Radziwiłła, zaprezentowane zostaną na wystawie w Muzeum-Zamku w Łańcucie. Pośród wystawionych na niej obiektów z historycznych łańcuckich zbiorów Potockich znajdują się przede wszystkim portrety rodzinne właścicieli Łańcuta – Potockich, Radziwiłłów, Castellanów, Rzewuskich i Czartoryskich.

Publiczność będzie mogła również obejrzeć łańcuckie portrety i pamiątki królewskie. Są to cztery wizerunki polskich władców – stanowiące do siebie pendant Henryka III Walezego i Stefana I Batorego, także stanowiące parę, wizerunki Jana III Sobieskiego oraz żony tegoż królowej Marii Kazimiery a także nożyczki, jakie należały do królowej Francji Marii Leszczyńskiej, kuzynki Potockich. Niezwykłą królewską, łańcucką „pamiątką” jest obraz Św. Rodzina ze św. Janem Chrzcicielem, związany z wiedeńską wyprawą Jana III.

Wystawie towarzyszy katalog pióra Aldony Cholewianki-Kruszyńskiej, kuratora wystawy. Jest on kolejnym, piątym już tomem Biblioteki dawnej Ordynacji Łańcuckiej nakładem, której Muzeum-Zamek w Łańcucie ogłasza publikacje omawiające zbiory oraz dzieje rezydencji i ordynacji łańcuckiej. Katalog poprzedzają wstępy Wita K. Wojtowicza, Dyrektora Muzeum-Zamek w Łańcucie oraz Macieja Radziwiłła z Fundacji Trzy Trąby. Wydanie tego najnowszego tomu noszącego ten sam tytuł co wystawa Łańcuciana ze zbiorów Fundacji Trzy Trąby i Fundacji im. Feliksa hr. Sobańskiego sfinansowała Fundacja Książąt Czartoryskich.

Źródło: Muzeum–Zamku w Łańcucie
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Upały wracają na Podkarpacie, nawet 35 stopni. IMGW wydał ostrzeżenia

PODKARPACIE. Od środy (20.07) do soboty (23.07) w naszym regionie prognozowane są temperatury maks. od 29 stopni do 34 stopni Celsjusza w dzień, miejscami nawet 35 stopni.

Podkarpacie

Obwodnica Narola oddana do użytku

PODKARPACIE. W poniedziałek, 18 lipca 2022 r. oficjalnie oddano do użytku obwodnicę Narola. Drogę wybudowała firma Strabag. Inwestycja o wartości ponad 26 mln zł  dofinansowana była ze środków unijnych.

Podkarpacie

Dwie osoby zginęły w dwóch wypadkach na Podkarpaciu

PODKARPACIE. 65-letnia kobieta oraz 35-letni mężczyzna to ofiary dwóch tragicznych wypadków, do których doszło w piątek w województwie podkarpackim.

Podkarpacie

Otwarcie parku tematycznego w nowym ośrodku turystycznym w Solinie

PODKARPACIE. Dla turystów przygotowano szereg atrakcji.

Podkarpacie

Nowy konsultant wojewódzki w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży

PODKARPACIE. Została nim lek. med. Małgorzata Pruchnik-Surówka.

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. Nowy raport Ministerstwa Zdrowia

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 206 zakażeń koronawirusem w województwie podkarpackim w ciągu ostatniego tygodnia. W wyniku chorób współistniejących wraz z Covid-19 zmarła jedna osoba.

Podkarpacie

Samorząd województwa kupił nowoczesne szynobusy

PODKARPACIE. Firma NEWAG S.A. z Nowego Sącza wyprodukuje i dostarczy 12 nowoczesnych szynobusów. Pociągi będą obsługiwały m.in. połączenia w ramach Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej. Nowy tabor będzie zarówno elektryczny, jak i hybrydowy.

Podkarpacie

Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości poszukują wolontariuszy na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Poszukiwanych jest blisko 500 wolontariuszy Paczki i 110 Akademii.

Reklama