Rzeszów - Wtorek, 26.11.2024
Reklama

2022 rokiem Ignacego Łukasiewicza

Dodano:

fot. Politechnika Rzeszowska
fot. Politechnika Rzeszowska
Sejm podjął uchwałę w sprawie ustanowienia 2022 rokiem Ignacego Łukasiewicza. Na przyszły rok przypada 200. rocznica urodzin oraz 140. rocznica śmierci pochodzącego z Podkarpacia naukowca. Działania w kierunku organizacji obchodów roku Ignacego Łukasiewicza zainicjowała Politechnika Rzeszowska.

Ignacy Łukasiewicz to wybitny farmaceuta i przedsiębiorca, pionier przemysłu naftowego w Europie, chemik i fizyk, a także działacz polskiego podziemia niepodległościowego. Politechnika Rzeszowska, której patronem jest naukowiec, zainicjowała działania w kierunku organizacji obchodów roku Ignacego Łukasiewicza, która właśnie zakończyła się sukcesem.

Jak możemy przeczytać w uchwale podjętej 29 października, "Sejm RP szczególnie ze względu na wielkie i niezwykłe zasługi Ignacego Łuksiewicza dla przemysłu i gospodarki Polski, a także jego zaangażowanie w walkę o niepodległość Ojczyzny oraz dbałość o pracowników, ustanawia rok 2022 Rokiem Ignacego Łukasiewicza”.

Ponadto senat w swojej uchwale pozytywnie zaopiniował i poparł wniosek o zwrócenie się do prezydenta i Kapituły Orderu Orła Białego o odznaczenie pośmiertnie Ignacego Łukasiewicza najwyższym polskim odznaczeniem, Orderem Orła Białego.
Reklama
Ignacy Łukasiewicz całe swoje życie zawodowe i prywatne związał z Podkarpaciem. Urodzony w 1822 r. w Zadusznikach k. Mielca, uczęszczał do popijarskiego gimnazjum w Rzeszowie. Z powodu ciężkich warunków materialnych rozpoczął pracę w łańcuckiej aptece jako praktykant. Następnie pracował jako pomocnik aptekarski w Rzeszowie. W tamtym czasie rozpoczął także działalność niepodległościową, w wyniku której został aresztowany. Studiował farmację na uniwersytetach w Krakowie i Wiedniu.

Łukasiewicz jako pierwszy na świecie wykorzystał na skalę przemysłową korzyści, jakie daje ropa naftowa. Pierwsza skonstruowana przez niego lampa naftowa rozświetliła wystawę apteki, w której pracował. 31 lipca 1853 r. jest symboliczną, oficjalną datą powstania polskiego przemysłu naftowego. Po raz pierwszy zastosowano w praktyce oświetlenie naftowe podczas operacji w szpitalu we Lwowie.

Naukowiec był także współzałożycielem pierwszej na świecie spółki naftowej i pierwszej na ziemiach polskich destylarni ropy naftowej. Ignacy Łukasiewicz wspierał finansowo ruchy narodowo-wyzwoleńcze. Stanął też na czele Krajowego Towarzystwa Naftowego.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Spowodował kolizję, wyszedł kupić alkohol, a policji tłumaczył że pił po zdarzeniu

NISKO. Policjanci zatrzymali  prawo jazdy i pobrali krew do badań na zawartość alkoholu.

Podkarpacie

Na S19 Sokołów Młp. - Jasionka powstanie druga jezdnia

Firma Mosty Katowice zajmie się zajmie się wykonaniem koncepcji dobudowy drugiej jezdni 19 na odcinku od Jasionki do Sokołowa Małopolskiego – Północ. Koszt inwestycji to blisko 3 mln zł.

Podkarpacie

Zablokowana Wisłostrada przy Tarnobrzegu. W wypadku zginęło dziecko

TARNOBRZEG. Do wypadku doszło około godz. 11.30 w Tarnobrzegu na Wisłostradzie.

Podkarpacie

Grupa Orlen rozpocznie poszukiwania gazu na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Uruchomienie produkcji gazu planowane jest na koniec 2020 roku.

Podkarpacie

Policzono zwierzynę w poł.-wsch. Polsce. Mamy 40,5 tys. saren, 551 żubrów i 1,8 tys. dzików

PODKARPACIE. W południowo-wschodniej Polsce bytuje m.in. blisko 14 tys. jeleni, 40,5 tys. saren oraz ponad 500 łosi.

Podkarpacie

31-latek chciał sobie dorobić sprzedając narkotyki. Wpadł podczas kontroli

DĘBICA. Przesłuchany w charakterze podejrzanego Maciej S. przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu.

Podkarpacie

13 mln zł na drogi trafiło w ręce samorządowców z Podkarpackich gmin

PODKARPACIE. Pieniądze zostana przeznaczone na budowę i modernizację dróg dojazdowych, zakup sprzętu do pomiaru gruntów oraz odkrzaczanie gruntów rolnych.   

Reklama