Rzeszów - Niedziela, 06.04.2025
Reklama

2022 rokiem Ignacego Łukasiewicza

Dodano:

fot. Politechnika Rzeszowska
fot. Politechnika Rzeszowska
Sejm podjął uchwałę w sprawie ustanowienia 2022 rokiem Ignacego Łukasiewicza. Na przyszły rok przypada 200. rocznica urodzin oraz 140. rocznica śmierci pochodzącego z Podkarpacia naukowca. Działania w kierunku organizacji obchodów roku Ignacego Łukasiewicza zainicjowała Politechnika Rzeszowska.

Ignacy Łukasiewicz to wybitny farmaceuta i przedsiębiorca, pionier przemysłu naftowego w Europie, chemik i fizyk, a także działacz polskiego podziemia niepodległościowego. Politechnika Rzeszowska, której patronem jest naukowiec, zainicjowała działania w kierunku organizacji obchodów roku Ignacego Łukasiewicza, która właśnie zakończyła się sukcesem.

Jak możemy przeczytać w uchwale podjętej 29 października, "Sejm RP szczególnie ze względu na wielkie i niezwykłe zasługi Ignacego Łuksiewicza dla przemysłu i gospodarki Polski, a także jego zaangażowanie w walkę o niepodległość Ojczyzny oraz dbałość o pracowników, ustanawia rok 2022 Rokiem Ignacego Łukasiewicza”.

Ponadto senat w swojej uchwale pozytywnie zaopiniował i poparł wniosek o zwrócenie się do prezydenta i Kapituły Orderu Orła Białego o odznaczenie pośmiertnie Ignacego Łukasiewicza najwyższym polskim odznaczeniem, Orderem Orła Białego.
Reklama
Ignacy Łukasiewicz całe swoje życie zawodowe i prywatne związał z Podkarpaciem. Urodzony w 1822 r. w Zadusznikach k. Mielca, uczęszczał do popijarskiego gimnazjum w Rzeszowie. Z powodu ciężkich warunków materialnych rozpoczął pracę w łańcuckiej aptece jako praktykant. Następnie pracował jako pomocnik aptekarski w Rzeszowie. W tamtym czasie rozpoczął także działalność niepodległościową, w wyniku której został aresztowany. Studiował farmację na uniwersytetach w Krakowie i Wiedniu.

Łukasiewicz jako pierwszy na świecie wykorzystał na skalę przemysłową korzyści, jakie daje ropa naftowa. Pierwsza skonstruowana przez niego lampa naftowa rozświetliła wystawę apteki, w której pracował. 31 lipca 1853 r. jest symboliczną, oficjalną datą powstania polskiego przemysłu naftowego. Po raz pierwszy zastosowano w praktyce oświetlenie naftowe podczas operacji w szpitalu we Lwowie.

Naukowiec był także współzałożycielem pierwszej na świecie spółki naftowej i pierwszej na ziemiach polskich destylarni ropy naftowej. Ignacy Łukasiewicz wspierał finansowo ruchy narodowo-wyzwoleńcze. Stanął też na czele Krajowego Towarzystwa Naftowego.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Przy S19 oraz autostradzie A4 na Podkarpaciu powstanie 6 ramp do odśnieżania ciężarówek

PODKARPACIE. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poszukuje firmy, która wybuduje rampy do odśnieżania samochodów ciężarowych na terenie Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP) znajdujących się przy drodze ekspresowej S19 oraz autostradzie A4

Podkarpacie

Nowa konsultant wojewódzki w dziedzinie diabetologii

PODKARPACIE. Dr Anna Juza została powołana na 5-letnią kadencję, na stanowisko konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie diabetol.

Podkarpacie

Tragiczny wypadek w Bieszczadach. Nie żyje 56-letni mężczyzna, dwie osoby ranne

PODKARPACIE. 56-mężczyzna kierujący samochodem terenowym, wypadł z drogi leśnej i dachował. Niestety, zginął na miejscu. Pojazdem podróżowało jeszcze dwie osoby, które zostały przewiezione do szpitala.

Podkarpacie

Wypadek autokaru z turystami w Makowej

PODKARPACIE. Autokar z około 40 pasażerami wjechał do rowu i przewrócił się na bok. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Podkarpacie

Wiosenna akcja szczepienia lisów na Podkarpaciu

PODKARPACIE. W dniach od 3 do 13 kwietnia 2025 r. na terenie województwa podkarpackiego odbędzie się wiosenna akcji szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie.

Podkarpacie

Tragiczny wypadek w m. Golcowa. Ciągnik przygniótł 68-letniego mężczyznę

PODKARPACIE. Dziś przed południem w miejscowości Golcowa, 68-letni mężczyzna został przygnieciony przez ciągnik rolniczy. Niestety, pomimo interwencji służb ratunkowych, jego życia nie udało się uratować.

Podkarpacie

Trwa rozbudowa 32-kilometrowego odcinka drogi od Nowej Dęby do Niska

PODKARPACIE. 17 marca br. odbyło się symboliczne wbicie łopaty pod rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 872 na odcinku od skrzyżowania z DK 9 w Nowej Dębie do skrzyżowania z DK 77 w Nisku.

Podkarpacie

Ważny krok w kierunku budowy II etapu obwodnicy Sanoka

PODKARPACIE. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad złożyła do wojewody podkarpackiego wniosek o wydanie decyzji ZRID budowy II etapu obwodnicy Sanoka. Przedłużenie obwodnicy Sanoka zakłada budowę około 3-kilometrowego odcinka drogi krajowej nr...

Reklama