Rzeszów - Poniedziałek, 07.04.2025
Reklama

2022 rokiem Ignacego Łukasiewicza

Dodano:

fot. Politechnika Rzeszowska
fot. Politechnika Rzeszowska
Sejm podjął uchwałę w sprawie ustanowienia 2022 rokiem Ignacego Łukasiewicza. Na przyszły rok przypada 200. rocznica urodzin oraz 140. rocznica śmierci pochodzącego z Podkarpacia naukowca. Działania w kierunku organizacji obchodów roku Ignacego Łukasiewicza zainicjowała Politechnika Rzeszowska.

Ignacy Łukasiewicz to wybitny farmaceuta i przedsiębiorca, pionier przemysłu naftowego w Europie, chemik i fizyk, a także działacz polskiego podziemia niepodległościowego. Politechnika Rzeszowska, której patronem jest naukowiec, zainicjowała działania w kierunku organizacji obchodów roku Ignacego Łukasiewicza, która właśnie zakończyła się sukcesem.

Jak możemy przeczytać w uchwale podjętej 29 października, "Sejm RP szczególnie ze względu na wielkie i niezwykłe zasługi Ignacego Łuksiewicza dla przemysłu i gospodarki Polski, a także jego zaangażowanie w walkę o niepodległość Ojczyzny oraz dbałość o pracowników, ustanawia rok 2022 Rokiem Ignacego Łukasiewicza”.

Ponadto senat w swojej uchwale pozytywnie zaopiniował i poparł wniosek o zwrócenie się do prezydenta i Kapituły Orderu Orła Białego o odznaczenie pośmiertnie Ignacego Łukasiewicza najwyższym polskim odznaczeniem, Orderem Orła Białego.
Reklama
Ignacy Łukasiewicz całe swoje życie zawodowe i prywatne związał z Podkarpaciem. Urodzony w 1822 r. w Zadusznikach k. Mielca, uczęszczał do popijarskiego gimnazjum w Rzeszowie. Z powodu ciężkich warunków materialnych rozpoczął pracę w łańcuckiej aptece jako praktykant. Następnie pracował jako pomocnik aptekarski w Rzeszowie. W tamtym czasie rozpoczął także działalność niepodległościową, w wyniku której został aresztowany. Studiował farmację na uniwersytetach w Krakowie i Wiedniu.

Łukasiewicz jako pierwszy na świecie wykorzystał na skalę przemysłową korzyści, jakie daje ropa naftowa. Pierwsza skonstruowana przez niego lampa naftowa rozświetliła wystawę apteki, w której pracował. 31 lipca 1853 r. jest symboliczną, oficjalną datą powstania polskiego przemysłu naftowego. Po raz pierwszy zastosowano w praktyce oświetlenie naftowe podczas operacji w szpitalu we Lwowie.

Naukowiec był także współzałożycielem pierwszej na świecie spółki naftowej i pierwszej na ziemiach polskich destylarni ropy naftowej. Ignacy Łukasiewicz wspierał finansowo ruchy narodowo-wyzwoleńcze. Stanął też na czele Krajowego Towarzystwa Naftowego.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Nowi konsultanci wojewódzcy w ochronie zdrowia

PODKARPACIE. Wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul powołała na 5-letnią kadencję nowych konsultantów wojewódzkich w ochronie zdrowia.

Podkarpacie

Empik otworzył nowy salon na Podkarpaciu

PODKARPACIE. W Sędziszowie Małopolskim otwarto pierwszy w mieście salon Empik. Na pierwszych klientów czekają atrakcyjne promocje – m.in. 50% rabat na drugi produkt.

Podkarpacie

Na moście w Rudzie Łańcuckiej wprowadzono ruch wahadłowy

PODKARPACIE. W związku z remontem mostu przez rzekę Trzebośnica w Rudzie Łańcuckiej wprowadzono ruch wahadłowy sterowany sygnalizacją świetlną. Utrudnienia będą występować do zakończenia remontu, który przewidziany jest na lipiec br.

Podkarpacie

Niebezpieczne zdarzenie na autostradzie A4. 87-latek z Rzeszowa jechał pod prąd

PODKARPACIE. Nieco zamiesznia narobił 87-letni kierowca z Rzeszowa. Mężczyzna jechał peugeotem pod prąd na podkarpackim odcinku A4. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Senior stracił prawo jazdy, a o jego dalszym...

Podkarpacie

Dachowanie na A4 w Mirocinie. Kierowca dacii w poważnym stanie trafił do szpitala

PODKARPACIE. 36-letni kierowca dacii z niewyjaśnionych przyczyn zjechał z drogi, uderzył w bariery ochronne, następnie betonowy przepust i dachował. Mężczyzna trafił do szpitala.

Podkarpacie

Tragiczny wypadek w Straszęcinie. Nie żyje 35-letni kierowca hondy

PODKARPACIE. Kierujący hondą, wypadł z drogi i uderzył w ogrodzenie. Jego życia nie udało się uratować. Jadący z nim pasażer trafił do szpitala.

Podkarpacie

Szedł środkiem jezdni, został potrącony przez samochód. 56-latek zginął na miejscu

PODKARPACIE. Jasielscy policjanci wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku. Kierowca fiata potrącił 56-letniego pieszego, który szedł środkiem jezdni. Niestety jego życia nie udało się uratować.

Podkarpacie

Ciężarówka najechała na mężczyznę. 65-latek zginął na miejscu

PODKARPACKIE. Do śmiertelnego potrącenia doszło dziś w nocy (po godz. 2:00) w miejscowości Kurzyna Wielka w powiecie niżańskim. Pod kołami samochodu ciężarowego zginął 65-letni mężczyzna.

Reklama