Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

Odsunięcie wprowadzenia obligatoryjnego KSEF

Dodano:

fot. Shutterstock
fot. Shutterstock
KSEF, czyli Krajowy System e-Faktur miał wejść obowiązkowo od 1 lipca 2024 r. Termin ten został jednak przesunięty w czasie, chociaż nie wiemy jeszcze konkretnie, kiedy konieczne będzie rozliczanie faktur wyłącznie w taki sposób. Powodem są błędy, które zostaną dokładnie wykryte i usunięte poprzez zlecony zewnętrzny audyt informatyczny.
 
Nowe zasady korygowania faktur in minus 

Warto przypomnieć o nowych zasadach korygowania faktur in minus. W ramach pakietu SLIM VAT 1 wprowadzono zmiany związane z okresem rozliczeniowym dotyczących faktury korygującej. Wcześniej sprzedawca ewidencjonował in minus w sytuacji, jeśli uzyskał potwierdzenie odbioru. Od stycznia 2021 r. obowiązują już inne zasady. Przepisy wskazują, że podatnik może rozliczać korekty in minus w dacie wystawiania lub otrzymania faktury, ale pod warunkiem że korekta jest wystawiona w KSEF, a nabywca zgodzi się na otrzymywanie rozliczeń przez ten system. Wraz ze wdrożeniem KSEF na stałe obowiązkowo, oczywistym jest, że zgoda nie będzie już konieczna. Niezbędne jednak będzie zamieszczenie odpowiedniego NIP-u nabywcy na dokumencie. W przeciwnym razie faktura korygująca może nie pojawić się w systemie.
 
KSEF bez not korygujących 

Jeśli chodzi o KSEF, różnica w wystawianiu faktur dotyczy także not korygujących. Faktury wystawione przez KSEF, nie będą mogły być korygowane notą korygującą bez wyjątków. Możliwe jest jedynie korygowanie ich fakturą wystawioną przez sprzedawcę. Co więcej, już od lipca tego roku planowano całkowitą likwidację możliwości wystawiania noty korygujących w jakikolwiek sposób przez nabywców. Za proces korygowania błędów będzie odpowiedzialny dostawca. Przepisy te będą się odnosić też do faktur wystawianych poza systemem.
 
Reklama
Nawet jeśli zajdzie niewielka pomyłka i popełni się drobny błąd na fakturze, nie będzie można poprawić go już notą korygującą - mówi księgowy z biura rachunkowego Partner Gospodarczy.

W takiej sytuacji niezbędne będzie uzyskanie faktury korygującej od dostawcy. Przykładowo jeśli kupujący towar otrzyma fakturę z błędnymi danymi, musi zgłosić to do sprzedawcy, a ten jest zobowiązany wystawić fakturę korygującą. Co więcej, gdy nabywca otrzyma już skorygowany dokument, musi uwzględnić go w JPK, pomimo tego, że faktura nie zmniejsza wysokości podstawy opodatkowania - tłumaczy.

 
Od kiedy pojawi się KSEF? 

KSEF pojawił się już w 2022 roku i od tego czasu można dobrowolnie korzystać z systemu wystawiania faktur. Nie jest to jednak jeszcze konieczne, a decyzja należy do przedsiębiorców. Planowano wprowadzenie KSEF na pełną skalę w lipcu 2024 r. Odtąd wszyscy mieli rozliczać się wyłącznie za pośrednictwem systemu. W wyniku błędów zdecydowano o przesunięciu tego terminu.
 
Jak powiedział Minister Finansów, Andrzej Domański: Zdiagnozowaliśmy błędy, które uniemożliwiają wprowadzenie obligatoryjnego KSeF w zakładanym terminie. Dlatego podjąłem decyzję o przeprowadzeniu zewnętrznego audytu informatycznego i przesunięciu terminu wdrożenia obowiązkowego KSeF. System nie wejdzie w życie w 2024 r. Wyniki audytu będą podstawą do wskazania nowego terminu.
 
Konkretna data jeszcze nie jest znana, jednak szacuje się, że KSEF może być wprowadzony obligatoryjnie dopiero w przyszłym roku.


 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Dlaczego półkolonie windsurfingowe i kitesurfingowe są idealnym rozwiązaniem dla każdego dziecka?

Dzieci wyjeżdżające wraz z rodzicami na wakacje niejednokrotnie obawiają się, że spędzą ten czas bez obfitej rozrywki. Tymczasem, jak się okazuje, idealnym dla nich rozwiązaniem stają się półkolonie windsurfingowo-kitesurfingowe.

Artykuł sponsorowany

Grill weekend z Mikołajem Reyem

Kilka propozycji BBQ, opracowanych przez Mikołaja Reya, które zaskoczą ciekawym smakiem, a które jednocześnie z łatwością przygotujecie samodzielnie z produktów marki Szubryt.

Artykuł sponsorowany

Nowy Nissan Qashqai już w Rzeszowie. Nissan zaprasza 21-25 czerwca na prezentację w salonie AUTONIX

W rzeszowskim autoryzowanym salonie Nissan AUTONIX egzemplarz tego wszechstronnego crossovera będzie można zobaczyć i przetestować w dniach 21 – 25 czerwca.

Artykuł sponsorowany

Stół w nowoczesnej jadalni

Jadalnia to z całą pewnością najważniejsze miejsce w każdym domu. Tutaj nie tylko wspólnie spożywamy posiłki, ale również spotykamy się w gronie rodziny i znajomych, by celebrować wspólnie spędzony czas.

Artykuł sponsorowany

Męskie rękawiczki do ekranów dotykowych - jakie wybrać?

Z telefonów korzystamy nieustannie — nawet na największym mrozie. Problem pojawia się wtedy, gdy mamy na dłoniach rękawice. W nich bowiem nie obsłużymy urządzeń z dotykowym ekranem. Na szczęście na rynku pojawiła...

Artykuł sponsorowany

Instalacja fotowoltaiczna w Rzeszowie – ogromny zwrot z inwestycji

Fotowoltaika to obecnie jedna z najlepiej rozwijających się technologii z nurtu OZE, czyli Odnawialnych Źródeł Energii. Pozyskiwanie prądu z naturalnych źródeł jest bardzo ekologiczne i oszczędne, zaś same źródła stanowią te zasoby,...

Artykuł sponsorowany

Piłka nożna i siatkówka to chętnie obstawiane sporty – jak przebiega rozwój tych dyscyplin w Rzeszowie?

W Polsce już od dekad to piłka nożna uchodzi za tzw. sport narodowy. Co prawda, popularność siatkówki nie jest aż tak duża. Trzeba jednak przyznać, że siatkówka to jedna z nielicznych dyscyplin,...

Artykuł sponsorowany

Czym się kierować przy wyborze kostki brukowej?

Kostka brukowa to najpopularniejszy z materiałów wykończeniowych wykorzystywanych na zewnątrz. Stosuje się ją wokół domu, buduje chodniki i ścieżki, a także wyznacza solidne parkingi i podjazdy.

Reklama