Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

Na czym polega obróbka laserowa metali?

Dodano:

Użycie lasera stanowi szybki i efektywny sposób obróbki metalu. Narzędzie sprawdza się szczególnie przy realizacji zleceń wymagających ogromnej precyzji. Spawanie lub cięcie z wykorzystaniem wiązki laserowej pozwala na uzyskanie skomplikowanych wzorów i kształtów. Na czym polega ta technika i z jakimi korzyściami się wiąże?


Jak przebiega laserowa obróbka metali?


Laserowa obróbka metali to nowoczesna metoda wykorzystywana w wielu gałęziach przemysłu, m.in. w branży motoryzacyjnej, lotniczej, elektronicznej. Za jej pomocą można ciąć oraz łączyć metale, a także ich stopy. Spoiwa wykonuje się w dowolnej pozycji. Spawanie laserowe od https://gieciewalcowanie.pl/spawanie-laserowe/ ma także wiele innych zalet. Przede wszystkim pozwala na zminimalizowanie ryzyka związanego z odkształceniem się opracowywanego przedmiotu.
W trakcie cięcia wykorzystuje się wiązkę laserową skoncentrowaną na niewielkim obszarze. Emitowany strumień nagrzewa powierzchnię przedmiotu do momentu stopienia się lub odparowania metalu. Spawanie polega natomiast na łączeniu ze sobą materiałów. Wiązka energii powinna być ułożona na równi z powierzchnią obrabianej rzeczy, aby doprowadzić do nadtopienia punktów styku. W celu zabezpieczenia przed wyciekiem roztopionego materiału stosuje się specjalny gaz osłonowy.
Na podkreślenie zasługuje fakt, że podczas spawania laserowego nie używa się spoiwa. Czasem miejsce spoiny wypełnia się drutem – ma to na celu redukcję efektu cieplnego w powstałym wycieku metalu. Warto wspomnieć, że zarówno w procesie cięcia, jak i łączenia przedmiotów najlepsze efekty osiąga się, stosując blachy czarne, nierdzewne lub aluminiowe o grubości od 3 do 15 mm. W przypadku grubszych materiałów można zdecydować się na spawanie hybrydowe stanowiące połączenie techniki laserowej i MAG.


Kiedy postawić na cięcie lub spawanie laserem?

Reklama
Obróbka laserem wiąże się z wyższymi kosztami inwestycyjnymi, jednak pozwala na uzyskanie wyjątkowych rezultatów. Bywa, że metoda jest jedynym sposobem na uniknięcie odkształceń przedmiotów przy jednoczesnym zachowaniu twardości oraz wytrzymałości metalu. Zastosowanie tej techniki pomaga w zwiększeniu wydajności produkcji. Stąd też poleca się ją przy realizacji projektów na dużą skalę
Na opracowanie metalu za pomocą wiązki laserowej należy zdecydować się przy zleceniach, których konstrukcja wyróżnia się wysoką dokładnością, a każdy milimetr ma ogromne znaczenie.
Zastosowanie lasera poleca się także w zakładach wykorzystujących różne gatunki stali i pracujących na wielu wymiarach arkuszy blach.

Przekonaj się, że warto zdecydować się na laserową obróbkę!


Obróbka laserowa cieszy się rosnącą popularnością. Wśród jej zalet należy wskazać:
- wysoką estetykę i jakość opracowywanych materiałów,
- poprawę wydajności produkcji,
- odporność na ścieranie,
- niską podatność na odkształcenia termiczne,
- możliwość pracy przy użyciu rozmaitych rodzajów stali,
- brak konieczności dodatkowego wykańczania spoin podczas spawania – uzyskane elementy są czyste i estetyczne.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Mikołajki i finał konkursu plastycznego Ekologiczna Rodzinka 3 grudnia w Auchan Krasne

Centrum Handlowe AUCHAN KRASNE zaprasza wszystkie dzieci do udziału w imprezie Mikołajkowej, która odbędzie się 3 grudnia br. 

Artykuł sponsorowany

Akwarium dla bojownika – na co zwrócić uwagę?

Kupując akwarium oraz planując jego wyposażenie, warto wiedzieć, jaki gatunek ryb chcesz w nim hodować. Na początek o wiele łatwiej jest opiekować się akwarium, w którym będzie żył jedynie jeden gatunek, najlepiej...

Artykuł sponsorowany

Jak oszczędzać pieniądze i nie zwariować?

Metody oszczędzania są różne, nie ma jednego skutecznego sposobu na to, aby więcej pieniędzy zostało w naszym portfelu. Trzeba wziąć pod uwagę swoje wymagania, potrzeby, ale także przyzwyczajenia. Jak oszczędzać...

Artykuł sponsorowany

ABC kierowcy, czyli jak naładować akumulator?

Zdarza się, zwłaszcza w okresie zimowym, że akumulator przestanie działać i nasze auto zostanie unieruchomione. O akumulator należy dbać jak o każdą inną część eksploatacyjną w samochodzie. Warto go doładować, a jeśli...

Artykuł sponsorowany

Wojna na Ukrainie wyzwaniem dla Podkarpacia - Kongres Polska Wielki Projekt w Sanoku

Napaść Rosji na Ukrainę trwale zmieniła architekturę bezpieczeństwa na naszym kontynencie, ale także szczególnie dotknęła Podkarpacie. Jako region przygraniczny odgrywa ono kluczową rolę w zarządzaniu skutkami wojny po stronie polskiej.

Artykuł sponsorowany

Modele outsourcingu: nearshoring oraz offshoring

Rosnąca popularność outsourcingu IT wynika z szeregu korzyści, jakie daje wydzielenie niektórych obszarów działalności przedsiębiorstwa i powierzenie ich zewnętrznym partnerom. Rozważasz taką opcję? Masz do wyboru m.in. nearshoring lub offshoring.

Artykuł sponsorowany

Live streaming - najważniejsze trendy 2022

Popularność live streamingu rośnie z roku na rok. Dziś nikogo już nie dziwi fakt, że transmisja popularnych wydarzeń sportowych czy koncertów odbywa się odpłatnie przez Internet. Z dużo większą łatwością angażujemy się...

Artykuł sponsorowany

Czy COVID-19 może powodować kurczenie się mózgu ?

Zanik mózgu odnosi się do utraty tkanek mózgowych, w tym neuronów i połączeń między nimi. "Kurczenie się mózgu" również wchodzi w zakres atrofii mózgu. Może dotyczyć całego mózgu lub tylko niektórych jego...

Reklama