Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

Na czym polega badanie MRI i jak się do niego przygotować?

Dodano:

Rezonans magnetyczny to bezbolesne, bezinwazyjne i pod warunkiem prawidłowej kwalifikacji w pełni bezpieczne badanie, które zapewnia szczegółowe obrazowanie struktur ciała. Sprawdź, na czym polega rezonans magnetyczny i czy badanie to wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania.
 

Rezonans magnetyczny – co to za badanie?


Rezonans magnetyczny to specjalistyczna metoda obrazowania medycznego. Opiera swoje działanie na wykorzystaniu pola magnetycznego. Emitowane przez nie fale w odpowiedni sposób porządkują cząsteczki wody w organizmie, które zmieniają swój stan i oddają energię. Po wykonaniu obróbki w specjalnym programie komputerowym powstaje obraz analizowanych struktur, który jest niezwykle czuły i dokładny. Rezonans magnetyczny wykonany może być w aparatach zamkniętych lub otwartych, przy czym te pierwsze są znacznie częstsze. Niekiedy przeprowadza się go po podaniu leków uspokajających lub znieczulenia ogólnego, a w celu uzyskania jeszcze lepszego obrazowania po użyciu środka cieniującego. Poznaj listę placówek Lux Med, w których wykonywane jest badanie rezonansem magnetycznym: https://www.luxmed-diagnostyka.pl/dla-pacjentow/nasze-placowki/rzeszow/pracownia-rezonansu-magnetycznego-al-pilsudskiego-31.


Przygotowanie do badania rezonansem magnetycznym


Rezonans magnetyczny to badanie, które wymaga od pacjenta pewnego przygotowania, zwłaszcza gdy zostanie użyty środek cieniujący lub uspokajający. Każdorazowo na badanie należy ubrać się w wygodny strój, tak aby nie krępował ciała. Badanie wymaga bowiem pozostawania nieruchomo przez kilkanaście lub kilkadziesiąt minut. Odzież powinna być pozbawiona wszelkich metalowych elementów, np. pasków, haftek, guzików, ćwieków. W pokoju przygotowań należy pozostawić rzeczy osobiste, a zwłaszcza metalowe, typu: okulary, spinki, sprzęt elektroniczny, biżuteria, bo mogłyby zakłócić pracę urządzenia. Wskazane jest zmycie makijażu w przypadku obrazowania okolicy głowy, ponieważ część kosmetyków może zawierać cząsteczki metali.

Każdy pacjent powinien dostarczyć posiadaną już dokumentację medyczną. Jeśli zażywa na stałe leki, to musi je przyjąć zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. W przypadku gdy podczas badania planowane jest wykorzystanie tzw. kontrastu, pacjent powinien nie jeść przez co najmniej 2 godziny przed badaniem. Powinien dostarczyć również wyniki badania poziomu kreatyniny, które pozwalają ocenić pracę nerek, bo podany środek usuwany jest razem z moczem. Osoba zgłasza się też wcześniej na badanie celem założenia wenflonu, a po badaniu pozostaje na krótkotrwałą obserwację. Szczególną sytuacją jest podanie środków uspokajających lub sedacji. Wówczas poza kilkugodzinną przerwą w jedzeniu należy na 2 godziny przed badaniem też nic nie pić.


Kiedy nie powinno się wykonywać badania rezonansem magnetycznym?

Reklama
Rezonans magnetyczny to badanie bezpieczne, można je wykonać nawet u małych dzieci i kobiet w ciąży (najlepiej nie w pierwszym trymestrze). Niemniej istnieją pewne ograniczenia do wykonania go. Przeciwwskazania do obrazowania tą metodą są: 

  • bezwzględne, gdy pacjent posiada implanty ślimakowe czy elementy metaliczne w ciele, np. metalowe opiłki w gałce ocznej,
  • względne, gdy pacjent posiada neurostymulatory, klipsy naczyniowe, stabilizacje ortopedyczne, kardiowerter/defibrylator, stentgrafty, stymulatory serca, aparaty ortodontyczne, implanty stomatologiczne. Na podstawie wnikliwej oceny lekarza nadzorującego badanie można dopuścić do niego pacjenta.
Materiał partnera
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Na czym polega obróbka laserowa metali?

Użycie lasera stanowi szybki i efektywny sposób obróbki metalu. Narzędzie sprawdza się szczególnie przy realizacji zleceń wymagających ogromnej precyzji. Spawanie lub cięcie z wykorzystaniem wiązki laserowej pozwala na uzyskanie skomplikowanych wzorów i...

Artykuł sponsorowany

Nowy Mercedes-Benz Klasy C w wersjach Limuzyna i Kombi

Witaj w nowym, jeszcze bardziej cyfrowym i efektywnym świecie. Witaj w domu! Nowa Klasa C oferuje przyszłościową strefę komfortu na czasy globalnej transformacji.

Artykuł sponsorowany

Co obejmuje ubezpieczenie turystyczne?

Wyjazdy bez wątpienia są dobrą okazją do zobaczenia nowych miejsc i poznania innej kultury, jednak podczas takich podróży może dojść do niespodziewanych wydarzeń. Nagła konieczność skorzystania z pomocy medycznej poza granicami Polski...

Artykuł sponsorowany

Co to jest węgiel orzech?

Węgiel kamienny jest dużo częściej stosowany do ogrzewania niż węgiel brunatny. Wynika to, przede wszystkim, z tego, że jest bardziej kaloryczny. W przypadku osób korzystających z ogrzewania węglowego, wybór najczęściej pada na...

Artykuł sponsorowany

Innowacje technologiczne dla przemysłu farmaceutycznego tworzone na Podkarpaciu

Współczesny świat czeka wiele zmian i wyzwań związanych z dostosowywaniem się do post-pandemicznej rzeczywistości, na której nadejście faktycznie wciąż czekamy.

Artykuł sponsorowany

Rasy groźnych psów

Mówią, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Niejednokrotnie słyszeliśmy o przypadkach bohaterskich zwierzaków, które podjęły się heroicznego czynu, wyciągnięcie osoby z pożaru, uratowania topiącego się dziecka, czy odnalezienia jeszcze żywych ludzi pod...

Artykuł sponsorowany

Spotkania brokerskie - szansa na zdobycie nowych rynków

Ubiegły rok dla wielu przedsiębiorców przebiegł pod znakiem niepewności spowodowanej pandemią COVID-19.

Artykuł sponsorowany

Pit 37 – dla kogo?

Początek roku wielu osobom kojarzy się ze spływającymi od pracodawców drukami pit – 11 oraz oczywiście wizją rozliczeń.

Reklama