Rzeszów - Piątek, 27.09.2024
Reklama

Mail z CV – jak powinien wyglądać?

Dodano:

Proces rekrutacji jest bezwzględny. Musisz wyróżnić się na tle innych kandydatów, nie tylko prezentując doskonałe CV, ale także wysyłając odpowiedniego maila z dokumentami aplikacyjnymi. Nie popełniaj najczęstszego błędu, czyli pisania maila pod utartą formułkę.
W tym artykule znajdziesz praktyczne porady na temat tego, jak stworzyć maila z dokumentami aplikacyjnymi.


Tytuł maila


W przypadku ubiegania się o pracę, nawet najmniejszy detal może odegrać kluczową rolę w zatrudnieniu. Tytuł maila jest bardzo ważny – to właśnie on musi przyciągnąć uwagę potencjalnego szefa. Prawdopodobnie większość kandydatów korzysta z automatycznej formuły np. podanie o pracę na stanowisku XYZ. Rekruter otrzyma dziesiątki, jeżeli nie setki takich maili.
Wyróżnij się, nadając wiadomości interesujący tytuł, np. “10 lat doświadczenia w branży finansowej, specjalizacja z zakresu prawa pracy”. Podkreśl po prostu swoje największe osiągnięcia lub długi staż pracy.
Pamiętaj też, że nazwa dokumentów aplikacyjnych, np. CV i listu motywacyjnego, również musi wyglądać schludnie. Najlepiej jest nazwać dokumenty swoim imieniem i nazwiskiem dodając rodzaj dokumentu:
  • Jan_Kowalski – CV
  • Jan_Kowalski – List motywacyjny
Dokumenty o nazwach w stylu “CV najnowsze” czy “CV edycja” będą wyglądały nieprofesjonalnie. Pracodawca odniesie wrażenie, że jesteś osobą nieuporządkowaną, a nawet niechlujną. To z kolei może wpłynąć na twoje szanse na zdobycie pracy.
Uwaga! Wyjątek!
Jeżeli w ofercie pracy jasno określono, jak ma wyglądać tytuł maila, np. zawierać numer referencyjny, koniecznie to uwzględnij. Nawet jeżeli masz się czym pochwalić, ale pracodawca wymaga specyficznego tytułu – użyj wymaganej formuły. W innym wypadku twoja wiadomość może zostać odrzucona bez czytania.


Co napisać w treści maila?


Najważniejsze, abyś pamiętał, że najgorszą z opcji jest wysłanie pustego pola tekstowego z załącznikami. Jeżeli to zrobisz, najpewniej zostaniesz skreślony, bo pracodawca pomyśli, że ci nie zależy.
Wystarczy krótka formuła, w której napiszesz, że w nawiązaniu do oferty pracy na danym stanowisku, przesyłasz dokumenty aplikacyjne.
Zacznij od przywitania się. Użyj na przykład sformułowania “dzień dobry”. Następnie powiedz, gdzie dowiedziałeś się o rekrutacji, a także podkreśl, na jakie stanowisko aplikujesz. Firma może prowadzić kilka rekrutacji w tym samym czasie, doprecyzuj więc, o którą posadę się ubiegasz.
W treści maila warto też napisać kilka zdań o sobie. Jest to szczególnie istotne dla tych aplikacji, w których bycie kreatywnym w tytule maila było niemożliwe. Najlepiej podkreślić swoje osiągnięcia, długi staż pracy, albo referencje wystawione przez poprzednich pracodawców.
Reklama
Podkreśl, że w mailu dodałeś załączniki. Wymień je, w szczególności, jeżeli wysłałeś nie tylko CV, ale też list motywacyjny, czy nawet portfolio lub referencje.
Kończąc maila, podziękuj rekruterowi za czas poświęcony na przeczytanie twojego podania. Napisz też formułę, która zachęci go do kontaktu z tobą. Oczywiście musisz się też pożegnać. “Z wyrazami szacunku” to dobra formuła, której możesz użyć na zakończenie. Nie zapomnij się podpisać imieniem i nazwiskiem!


Jak można wyróżnić maila z podaniem o pracę?


Z pewnością chcesz, żeby pracodawca zwrócił uwagę na twoją aplikację. Pamiętaj, że aby to zrobić, nie należy powtarzać informacji, które już są w twoim CV. Twoim głównym celem w mailu jest zachęcenie pracodawcy do przeczytania dokumentów z załącznika. Jeżeli informacje się powtarzają, pracodawca może się zniechęcić, a nawet odrzucić twoją kandydaturę.
Jeżeli pracodawca oczekuje od ciebie konkretnego tytułu, ale nadal masz trochę miejsca, możesz dodać krótką, chwytliwą informację np. “ 5 lat doświadczenia”. Pamiętaj jednak, że tytuł określony przez pracodawcę musi być na pierwszym miejscu.
Pamiętaj też o sformatowaniu maila. Możesz wyjustować tekst, a także wypunktować najważniejsze informacje. Przekazując najważniejsze osiągnięcia, możesz nawet pogrubić niektóre słowa lub zdania.
W przypadku ubiegania się o pracę w firmie, która nie prowadzi rekrutacji, zasady będą podobne. Jednak treść maila możesz potraktować jako miejsce na list motywacyjny, w którym omówisz, dlaczego aplikujesz właśnie do tej firmy.
Wiesz już, jak powinien wyglądać e-mail z podaniem o pracę. Pamiętaj, że diabeł tkwi w szczegółach. Sprawdź, czy w treści lub tytule nie ma żadnych błędów. Przyłóż się do napisania dobrego maila, a z pewnością zdobędziesz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Studia online czy stacjonarne – które wybrać?

Chociaż studia online stały się powszechne już u początków XXI wieku, to do lawinowego wzrostu ich popularności znacząco przyczyniła się pandemia COVID.

Artykuł sponsorowany

Jaką pościel 160x200 kupić? Wybieramy odpowiedni model

Odpowiedni materiał, z którego wykonana jest nasza pościel ma bardzo duży wpływ na jakość snu. Z artykułu dowiesz się na co warto zwrócić uwagę kupując nową pościel.

Artykuł sponsorowany

Rozliczenie PIT - co trzeba wiedzieć w 2023 roku?

Rozliczenie PIT to coroczny obowiązek każdego Polaka, który posiada dochód. Mimo sporadycznych wyjątków, każdy, kto uzyska przychód, musi rozliczyć się z fiskusem, niezależnie od wielkości zarobku czy związanych z nim kosztów. Jak...

Artykuł sponsorowany

Czym jest alternator i jak działa?

W samochodzie prąd potrzebny jest tak samo, jak paliwo. Inaczej pojazd nie będzie mógł jechać czy też włączyć świateł. Ciągła dostawa prądu do akumulatora jest możliwa dzięki alternatorowi. Co warto o nim...

Artykuł sponsorowany

Na czym polega badanie MRI i jak się do niego przygotować?

Rezonans magnetyczny to bezbolesne, bezinwazyjne i pod warunkiem prawidłowej kwalifikacji w pełni bezpieczne badanie, które zapewnia szczegółowe obrazowanie struktur ciała. Sprawdź, na czym polega rezonans magnetyczny i czy badanie to wymaga od...

Artykuł sponsorowany

Buty Caterpillar - poznaj je bliżej!

Zakup jak najlepszego produktu, to cel, który zawsze przyświeca każdemu konsumentowi. Nie inaczej jest też w sytuacji szeroko rozumianych środków ochrony indywidualnej.

Artykuł sponsorowany

Ochronne etui na klucze samochodowe - dlaczego warto je mieć?

Klucze samochodowe użytkowane są przez nas praktycznie każdego dnia. Niestety noszone w kieszeniach mogą zarysować obudowę naszego telefonu, z kolei włożone do torebki bardzo łatwo się gubią wśród innych przedmiotów. Aby uniknąć...

Artykuł sponsorowany

Survival - na czym polega i jak rozpocząć przygodę?

Przetrwanie w ekstremalnych warunkach (np. w bieszczadzkich odludziach) wymaga odpowiedniego przygotowania, wiedzy i umiejętności. Wbrew pozorom każdy z nas powinien zdobyć podstawowe informacje o tym, co zrobić w trudnym środowisku, by zapewnić...

Reklama