Rzeszów - Piątek, 20.09.2024
Reklama

Jak pielęgnować skórę z trądzikiem różowatym? Kosmetolog wyjaśnia!

Dodano:

Objawy trądziku różowatego

Na początek warto poznać najpowszechniejsze objawy, które mogą wskazywać na trądzik różowaty:

  • napadowe czerwienienie lub przewlekły rumień występujący najczęściej w środkowej części twarzy,

  • teleangiektazje, czyli rozszerzone naczynka krwionośne w postaci tzw. pajączków

  • grudki i krostki, którym towarzyszy często nadmierne wydzielanie łoju,

  • Przewlekły stan zapalny naczyń krwionośnych skóry, co prowadzi do rozszerzenia naczyń i zaczerwienienia,

  • w zaawansowanych fazach trądziku różowatego występuje również przerost tkanek, najczęściej w okolicach nosa.

napadowe czerwienienie lub przewlekły rumień występujący najczęściej w środkowej części twarzy,

teleangiektazje, czyli rozszerzone naczynka krwionośne w postaci tzw. pajączków

grudki i krostki, którym towarzyszy często nadmierne wydzielanie łoju,

Przewlekły stan zapalny naczyń krwionośnych skóry, co prowadzi do rozszerzenia naczyń i zaczerwienienia,

w zaawansowanych fazach trądziku różowatego występuje również przerost tkanek, najczęściej w okolicach nosa.

Jaką pielęgnację wybrać?

  1. Delikatne oczyszczanie

Delikatne oczyszczanie

Odpowiednie oczyszczanie skóry jest kluczowe w codziennej pielęgnacji trądziku różowatego. Wybierając produkty do mycia twarzy, warto unikać silnych detergentów, które mogą prowadzić do nadmiernego wysuszenia i podrażnienia skóry. Lepiej stosować łagodne środki myjące, przeznaczone specjalnie dla tego typu skóry lub dla cery wrażliwej, nadreaktywnej. Warto również podczas mycia unikać gorącej wody, która może nasilać objawy.

  1. Nawilżanie skóry

Nawilżanie skóry

Kiedy mówimy o prawidłowej pielęgnacji skóry, nie można zapominać o nawilżeniu. Przesuszona skóra z zaburzoną barierą hydrolipidową może prowadzić do większej podatności na podrażnienia. Warto, żeby krem na trądzik różowaty był lekki i wolny od składników drażniących oraz powodujących powstawanie niedoskonałości. Tego typu produkty należy stosować codziennie, aby utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry, która dzięki temu staje się bardziej odporna na niesprzyjające czynniki zewnętrzne. Specjalistyczne kremy, przeznaczone specjalnie dla skór z trądzikiem różowatym można znaleźć pod linkiem: https://www.topestetic.pl/krem-na-tradzik-rozowaty.

Reklama
  1. Aktywna pielęgnacja

Aktywna pielęgnacja

Oprócz oczyszczania i nawilżania warto zaopatrzyć się w kosmetyki na trądzik różowaty bogate w składniki o działaniu antyoksydacyjnym, wzmacniającym naczynia krwionośne, łagodzącym czy regulującym wydzielanie łoju. Trądziku różowatego niestety nie da się wyleczyć na stałe, jedynie reagować na pojawiające się zmiany, dlatego warto również do tego typu cery dobrać odpowiednią pielęgnację przeciwstarzeniową.

Wbrew niektórym mitom, w przypadku skóry z trądzikiem różowatym pielęgnacja retinoidami czy kwasami nie jest zakazana, a czasami wręcz wskazana, jednak ważne jest, aby produkty tego typu były indywidualnie dobrane dla danej skóry. Warto w takim przypadku skorzystać z porady kosmetologa, który dobierze odpowiednie składniki aktywne. Odpowiednie kosmetyki i porady kosmetologa znajdziecie w sklepie topestetic pod linkiem: https://www.topestetic.pl/tradzik-rozowaty

  1. Ochrona przeciwsłoneczna

Ochrona przeciwsłoneczna

Promieniowanie UV jest jednym z głównych czynników wyzwalających objawy trądziku różowatego. Dlatego stosowanie kremów przeciwsłonecznych o wysokim SPF jest absolutnie niezbędne. Wybieraj produkty przystosowane do wrażliwej skóry, a także pamiętaj o noszeniu okularów przeciwsłonecznych i nakrycia głowy w słoneczne dni.

  1. Unikanie ostrej pielęgnacji i czynników wyzwalających

Unikanie ostrej pielęgnacji i czynników wyzwalających

W przypadku skóry z trądzikiem różowatym mniej znaczy więcej. Należy unikać stosowania agresywnych zabiegów, silnych detergentów oraz wysuszających kosmetyków, które mogą dodatkowo podrażnić skórę. W przypadku wielu osób trądzik różowaty jest indukowany przez nieodpowiednią pielęgnację, zbyt intensywne zabiegi profesjonalne czy nadużywanie kąpieli słonecznych, które prowadzą do zaostrzenia objawów.

Również takie czynniki jak wysokie temperatury, ostre przyprawy, alkohol czy stres nie sprzyjają temu schorzeniu. Odpowiednie zrozumienie tej choroby i czynników wyzwalających objawy oraz próba ich unikania może znacząco pomóc w bezobjawowym przebiegu tego schorzenia. Warto prowadzić notatki, aby śledzić, które sytuację i składniki nasilają objawy i starać się ich unikać.

  1. Konsultacja ze specjalistą

Konsultacja ze specjalistą

Najlepszym krokiem, jaki możemy zrobić w pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym, jest konsultacja z doświadczonym kosmetologiem i dermatologiem. Specjalista będzie w stanie zdiagnozować rodzaj trądziku i zalecić leczenie oraz dobrać odpowiednie produkty do pielęgnacji skóry.

Trądzik różowaty jest skomplikowanym schorzeniem skóry, ale odpowiednia pielęgnacja i unikanie czynników wyzwalających mogą pomóc w kontrolowaniu objawów. Pamiętaj o delikatnym oczyszczaniu, nawilżaniu, ochronie przeciwsłonecznej i konsultacji ze specjalistą. Wspólnie z ekspertem można dostosować strategię pielęgnacyjną, która pomoże Ci w osiągnięciu zdrowszej i piękniejszej skóry.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Czym wyróżnia się dobry kredyt konsumencki?

Szeroko pojęte kredyty oraz pożyczki zaliczane są w obecnych czasach do jednych z najistotniejszych usług finansowych, z których korzystają konsumenci.

Artykuł sponsorowany

Eobuwie.pl oraz MODIVO uruchamiają w Rzeszowie wspólny koncept

​Eobuwie.pl to znany mieszkańcom Rzeszowa brand, którego sklep stacjonarny był już obecny w Galerii Rzeszów. Spółka wraca z konceptem w nowej odsłonie. 27. stycznia ponownie otwarto salon, tym razem wspólnie z ofertą...

Artykuł sponsorowany

Akwarium morskie – popularne fakty i mity

Akwaria morskie – pełne barw, bajecznych kształtów i stworzeń rodem przeniesionych z tajemniczych głębin mórz i oceanów – zawsze budziły spore emocje, zarówno oglądających je gości, jak i akwarystów, którzy je tworzą....

Artykuł sponsorowany

Problemy z jedzeniem i brak apetytu u osób starszych. Jak im pomóc?

Problemy z łaknieniem u seniorów nie są rzadkim zjawiskiem i mogą dotyczyć nie tylko samego pacjenta, lecz także jego rodziny.

Artykuł sponsorowany

Łączony koncept eobuwie.pl i MODIVO w Rzeszowie

Już 27. stycznia spółka MODIVO uruchomi w Rzeszowie łączony koncept ze stacjonarnym dostępem do ponad 20 000 produktów z oferty eobuwie.pl.

Artykuł sponsorowany

Opiekunka osoby starszej opcją na nową pracę?

Pandemia koronawirusa sprawiła, że świat zwolnił i często mieliśmy więcej czasu na wszelkiego rodzaju przemyślenia oraz późniejsze wnioski dotyczące naszego dotychczasowego życia, czy pracy.

Artykuł sponsorowany

Regeneracja podczas snu - kilka elementów

Sen to ważna część naszego życia. Im jesteśmy młodsi, tym więcej potrzebujemy godzin snu. Noworodek śpi snem przerywanym, osoba dorosła najbardziej ceni sobie sen ciągły, w ilości ok. 6-8 godzin. Jeszcze innych...

Artykuł sponsorowany

Czym się charakteryzuje praca z osobami starszymi?

Otwarcie rynku pracy po wejściu Polski do Unii Europejskiej sprawiło, że w wielu branżach pojawiły się nowe perspektywy zawodowe.

Reklama