Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

Jak magnesy dbają o czystość podczas produkcji?

Dodano:

Zastanawiasz się, w jaki sposób magnesy mogą dbać o czystość podczas produkcji? Jednym z urządzeń, które mogą zostać wykorzystane w tym celu, są separatory magnetyczne. Umożliwiają one oddzielenie drobinek metalowych z różnych mieszanek, zarówno sypkich, jak i ciekłych. Można je stosować zarówno w trakcie produkcji, jak i już po produkcji materiału. Przeczytaj o tym, jak dzielą się separatory magnetyczne i gdzie można je zastosować. 


Separator magnetyczny – co to za urządzenie? 


Separator magnetyczny to urządzenie, które wykorzystywane jest do wychwytywania metalicznych zanieczyszczeń magnetycznych z różnego typu mieszanek, zarówno tych sypkich, jak i ciekłych. Można stosować je zarówno przed, w trakcie, jak i po produkcji materiału, a także dostosowywać, aby z łatwością wyłapywały poszczególne materiały magnetyczne z różną intensywnością. Pomimo tego, że ich zastosowanie ma niemalże zawsze przemysłowy charakter, posiadają one mnóstwo różnych zastosowań w wielu branżach. Separatory magnetyczne to nieodłączny element wyposażenia hal produkujących żywność czy leki. Za pomocą odpowiedniej siły magnetycznej separatory wychwytują i oddzielają ferromagnetyczne, a w niektórych przypadkach paramagnetyczne zanieczyszczenia metaliczne. Czym oprócz wielkości różnią się między sobą poszczególne urządzenia? 
Separatory najczęściej dzieli się ze względu na rodzaj separacji, na separatory automatyczne i ręczne. Jak mówi sama ich nazwa, automatyczna segregacja nie wymaga obsługi manualnej, której nie da się uniknąć w przypadku ręcznych separatorów magnetycznych. Ponadto separatory można podzielić także ze względu na rodzaj separowanego materiału – suchy lub ciekły. Do suchych materiałów, przy których produkcji często wykorzystuje się te urządzenia, można zaliczyć takie produkty spożywcze jak zboża, mąkę, mak, cukier czy sól. Natomiast materiały ciekłe mogą obejmować emulsje do płukania i odtłuszczania, oleje czy syropy. 


Jak działają separatory magnetyczne? 

Reklama
Separatory magnetyczne wytworzone z magnesów stałych, zarówno neodymowych jak i ferrytowych, są obwodami magnetycznymi o odpowiednio skierowanym i skupionym strumieniu magnetycznym. Każdy element ze stali magnetycznej miękkiej, który będzie znajdował się w polu magnetycznym separatora zostaje przyciągnięty. Po oczyszczeniu separatora magnetycznego wszystkie przyczepione do niego elementy rozmagnesowują się i można je łatwo zebrać. W zależności od celu wykorzystania separatora, powinien on być czyszczony z materiału separowanego odpowiednio często. 
Wśród separatorów wyróżnić można płytowe, belkowe oraz separacyjne bębny magnetyczne, które wykorzystywane są przeważnie do separacji elementów dużych, ale nadają się one także do materiałów sypkich takich jak opiłki metali. Z sukcesem stosuje się je w przemyśle spożywczym, tytoniowym, drzewnym, farmaceutycznym, ceramice, recyklingu materiałów odpadowych czy przetwórstwie tworzyw sztucznych. Wyróżnić można również separatory magnetyczne rusztowe i kanałowe, które szczególnie dobrze sprawdzają się do wychwytywania drobnych materiałów magnetycznie miękkich. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat separatorów, odwiedź stronę producenta urządzeń magnetycznych Magnepol. 
Artykuł sponsorowany

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Czy wiek konsumenta ma wpływ na wybór sklepu internetowego?

Zakupy przez internet robi 77% użytkowników sieci w Polsce, a wpływ na to, co zamawiają online konsumenci, ma między innymi wiek. Osoby młodsze częściej kupują biżuterię, gry komputerowe oraz bilety do kina...

Artykuł sponsorowany

Gdzie kupować akcje GPW razem z aktywami z innych rynków z całego świata?

W celu rozpoczęcia przygody z inwestowaniem na giełdzie potrzebny jest rachunek maklerski. Szukając brokera, warto zwrócić uwagę, aby oferta obejmowała wszystkie interesujące nas akcje – nie tylko z warszawskiej GPW, lecz także...

Artykuł sponsorowany

Światło inspiruje. Konkurs dla uczniów i studentów w Roku Ignacego Łukasiewicza. Wysokie nagrody!

20 tys. zł wynosi pula nagród w konkursie „Świat się zmienia. Światło dawniej i dziś” zorganizowanym z okazji Roku Ignacego Łukasiewicza przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie.

Artykuł sponsorowany

Ponad 30 nowych bitomatów na terenie Rzeszowa! Co warto wiedzieć o tych urządzeniach?

Dotychczas w Rzeszowie działały zaledwie 4 bitomaty. W porównaniu do innych miast wojewódzkich to wyjątkowo skromna liczba. Sytuacja jednak diametralnie zmieniła się w 2022 roku, kiedy to operator ATM Egera wzbogacił mapę...

Artykuł sponsorowany

Mali artyści na start! Rusza coroczny konkurs plastyczny AUCHAN dla dzieci

Jak dbam o środowisko, mój wymarzony przyjaciel zwierzak, a może rodzinna wycieczka na łono natury? To tematy, które doskonale sprawdzą się jako motywy przewodnie prac plastycznych.

Artykuł sponsorowany

Czym się kierować przy wyborze projektu domu?

Budowa domu to duża inwestycja, wymagająca od Inwestorów podjęcia szeregu ważnych decyzji i zmierzenia się z różnymi wyzwaniami.

Artykuł sponsorowany

EUROCOLOR - sprawdzony producent okien, drzwi i rolet

Wybór drzwi, rolet lub stolarki okiennej to ważna decyzja na mapie inwestycji budowy domu lub remontu mieszkania. Ten tekst poświęcamy jednemu z wytwórców wspomnianych w tytule elementów budowlanych - firmie EUROCOLOR.

Artykuł sponsorowany

Co jeść zamiast słodyczy i chipsów? Zdrowe przekąski

Podjadanie między posiłkami to podstawowy powód, dla którego wiele osób nie potrafi skutecznie schudnąć. Czym można zastąpić niezdrowe i wysokokaloryczne słodycze? Jak zrezygnować ze słonych przekąsek? Czy są sposoby na to, aby...

Reklama