Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

Czy COVID-19 może powodować kurczenie się mózgu ?

Dodano:

Zanik mózgu odnosi się do utraty tkanek mózgowych, w tym neuronów i połączeń między nimi. "Kurczenie się mózgu" również wchodzi w zakres atrofii mózgu. Może dotyczyć całego mózgu lub tylko niektórych jego części.
 

Jak COVID-19 wpływa na Twój mózg?


Z niezrozumiałych jeszcze powodów, niektóre osoby, u których doszło do zakażenia COVID-19, mogą odczuwać objawy przez kilka tygodni, miesięcy lub lat po wyzdrowieniu. Te warunki po zakażeniu COVID są powszechnie znane jako "długi COVID". Występuje u osób, które niedawno miały COVID-19 i doświadczają nowych, nawracających lub trwających objawów 4 tygodnie lub dłużej po początkowym początku zakażenia. Kurczenie się mózgu jest jednym z takich stanów, które mogą powstać w wyniku długiego COVID. Jeżeli interesuje cię tematyka zdrowia to w serwisie medicot.pl znajdziesz wiele ciekawych informacji, odnośnie zarówno diet jak i zdrowego stylu życia.


Co mówią badania


Na przykład, jedno z 2022 badań wykorzystało dwa skany mózgu metodą rezonansu magnetycznego (MRI) u 785 uczestników. Badacze znaleźli zmiany w mózgu w 401 przypadkach, które testowały pozytywne dla COVID-19 między każdym skanowaniem. Zmiany obejmowały: zmniejszenie substancji szarej (zewnętrznej warstwy mózgu), uszkodzenia tkanek w obszarach mózgu związanych z węchem, zmniejszony rozmiar mózgu.

Badanie wykazało również, że ci sami uczestnicy, którzy wykazywali kurczenie się mózgu, byli narażeni na większe ryzyko wystąpienia zaburzeń poznawczych. Było więcej uszkodzeń tkanki w obszarach mózgu, które kontrolują zapach. Możliwe wyjaśnienia obejmuje zapalenie lub bezpośrednie zakażenie wirusowe komórek mózgowych.

W innym badaniu również wykorzystano techniki MRI do oceny mózgów osób, które doświadczyły infekcji COVID-19. Tutaj badacze stwierdzili uszkodzenie małych naczyń krwionośnych w mózgu. W wielu badaniach powiązano lek COVID-19 z zakrzepami krwi. Związek ten może dotyczyć uszkodzenia naczyń krwionośnych w mózgu. Możliwość powstania zakrzepów krwi w mózgu zwiększa również ryzyko udaru po zakażeniu COVID-19.

W jednym z badań z 2022 roku zauważono również uszkodzenia mózgu u pacjentów, którzy zmarli z powodu powikłań związanych z COVID-19 podczas pierwszej fali pandemii (od marca do lipca 2020 roku). Podobna tematyka na jedzmy-zdrowo.pl . Naukowcy znaleźli dowody na wycieki białka i uszkodzenia neuronów podczas przeprowadzania autopsji mózgu. Zasugerowali również, aby klinicyści zwrócili większą uwagę na zmiany w mózgu u osób, które przeżyły zakażenie COVID-19 i skarżą się na objawy poznawcze, które mogą być oznakami długiego COVID.

Tzw. mgła covidowa, o której słyszy się od początku pandemi została zatem w dużej części udowodniona naukowo. Jeśli jesteś w gronie osób, które długo po wyzdrowieniu odczuwają pogorszenie swoich funkcji poznawczych, tzn. że istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, iż przyczyną tego jest koronawirus.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Na czym polega obróbka laserowa metali?

Użycie lasera stanowi szybki i efektywny sposób obróbki metalu. Narzędzie sprawdza się szczególnie przy realizacji zleceń wymagających ogromnej precyzji. Spawanie lub cięcie z wykorzystaniem wiązki laserowej pozwala na uzyskanie skomplikowanych wzorów i...

Artykuł sponsorowany

Nowy Mercedes-Benz Klasy C w wersjach Limuzyna i Kombi

Witaj w nowym, jeszcze bardziej cyfrowym i efektywnym świecie. Witaj w domu! Nowa Klasa C oferuje przyszłościową strefę komfortu na czasy globalnej transformacji.

Artykuł sponsorowany

Co obejmuje ubezpieczenie turystyczne?

Wyjazdy bez wątpienia są dobrą okazją do zobaczenia nowych miejsc i poznania innej kultury, jednak podczas takich podróży może dojść do niespodziewanych wydarzeń. Nagła konieczność skorzystania z pomocy medycznej poza granicami Polski...

Artykuł sponsorowany

Co to jest węgiel orzech?

Węgiel kamienny jest dużo częściej stosowany do ogrzewania niż węgiel brunatny. Wynika to, przede wszystkim, z tego, że jest bardziej kaloryczny. W przypadku osób korzystających z ogrzewania węglowego, wybór najczęściej pada na...

Artykuł sponsorowany

Innowacje technologiczne dla przemysłu farmaceutycznego tworzone na Podkarpaciu

Współczesny świat czeka wiele zmian i wyzwań związanych z dostosowywaniem się do post-pandemicznej rzeczywistości, na której nadejście faktycznie wciąż czekamy.

Artykuł sponsorowany

Rasy groźnych psów

Mówią, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Niejednokrotnie słyszeliśmy o przypadkach bohaterskich zwierzaków, które podjęły się heroicznego czynu, wyciągnięcie osoby z pożaru, uratowania topiącego się dziecka, czy odnalezienia jeszcze żywych ludzi pod...

Artykuł sponsorowany

Spotkania brokerskie - szansa na zdobycie nowych rynków

Ubiegły rok dla wielu przedsiębiorców przebiegł pod znakiem niepewności spowodowanej pandemią COVID-19.

Artykuł sponsorowany

Pit 37 – dla kogo?

Początek roku wielu osobom kojarzy się ze spływającymi od pracodawców drukami pit – 11 oraz oczywiście wizją rozliczeń.

Reklama