Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

Czy COVID-19 może powodować kurczenie się mózgu ?

Dodano:

Zanik mózgu odnosi się do utraty tkanek mózgowych, w tym neuronów i połączeń między nimi. "Kurczenie się mózgu" również wchodzi w zakres atrofii mózgu. Może dotyczyć całego mózgu lub tylko niektórych jego części.
 

Jak COVID-19 wpływa na Twój mózg?


Z niezrozumiałych jeszcze powodów, niektóre osoby, u których doszło do zakażenia COVID-19, mogą odczuwać objawy przez kilka tygodni, miesięcy lub lat po wyzdrowieniu. Te warunki po zakażeniu COVID są powszechnie znane jako "długi COVID". Występuje u osób, które niedawno miały COVID-19 i doświadczają nowych, nawracających lub trwających objawów 4 tygodnie lub dłużej po początkowym początku zakażenia. Kurczenie się mózgu jest jednym z takich stanów, które mogą powstać w wyniku długiego COVID. Jeżeli interesuje cię tematyka zdrowia to w serwisie medicot.pl znajdziesz wiele ciekawych informacji, odnośnie zarówno diet jak i zdrowego stylu życia.


Co mówią badania


Na przykład, jedno z 2022 badań wykorzystało dwa skany mózgu metodą rezonansu magnetycznego (MRI) u 785 uczestników. Badacze znaleźli zmiany w mózgu w 401 przypadkach, które testowały pozytywne dla COVID-19 między każdym skanowaniem. Zmiany obejmowały: zmniejszenie substancji szarej (zewnętrznej warstwy mózgu), uszkodzenia tkanek w obszarach mózgu związanych z węchem, zmniejszony rozmiar mózgu.

Badanie wykazało również, że ci sami uczestnicy, którzy wykazywali kurczenie się mózgu, byli narażeni na większe ryzyko wystąpienia zaburzeń poznawczych. Było więcej uszkodzeń tkanki w obszarach mózgu, które kontrolują zapach. Możliwe wyjaśnienia obejmuje zapalenie lub bezpośrednie zakażenie wirusowe komórek mózgowych.

W innym badaniu również wykorzystano techniki MRI do oceny mózgów osób, które doświadczyły infekcji COVID-19. Tutaj badacze stwierdzili uszkodzenie małych naczyń krwionośnych w mózgu. W wielu badaniach powiązano lek COVID-19 z zakrzepami krwi. Związek ten może dotyczyć uszkodzenia naczyń krwionośnych w mózgu. Możliwość powstania zakrzepów krwi w mózgu zwiększa również ryzyko udaru po zakażeniu COVID-19.

W jednym z badań z 2022 roku zauważono również uszkodzenia mózgu u pacjentów, którzy zmarli z powodu powikłań związanych z COVID-19 podczas pierwszej fali pandemii (od marca do lipca 2020 roku). Podobna tematyka na jedzmy-zdrowo.pl . Naukowcy znaleźli dowody na wycieki białka i uszkodzenia neuronów podczas przeprowadzania autopsji mózgu. Zasugerowali również, aby klinicyści zwrócili większą uwagę na zmiany w mózgu u osób, które przeżyły zakażenie COVID-19 i skarżą się na objawy poznawcze, które mogą być oznakami długiego COVID.

Tzw. mgła covidowa, o której słyszy się od początku pandemi została zatem w dużej części udowodniona naukowo. Jeśli jesteś w gronie osób, które długo po wyzdrowieniu odczuwają pogorszenie swoich funkcji poznawczych, tzn. że istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, iż przyczyną tego jest koronawirus.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Dlaczego półkolonie windsurfingowe i kitesurfingowe są idealnym rozwiązaniem dla każdego dziecka?

Dzieci wyjeżdżające wraz z rodzicami na wakacje niejednokrotnie obawiają się, że spędzą ten czas bez obfitej rozrywki. Tymczasem, jak się okazuje, idealnym dla nich rozwiązaniem stają się półkolonie windsurfingowo-kitesurfingowe.

Artykuł sponsorowany

Grill weekend z Mikołajem Reyem

Kilka propozycji BBQ, opracowanych przez Mikołaja Reya, które zaskoczą ciekawym smakiem, a które jednocześnie z łatwością przygotujecie samodzielnie z produktów marki Szubryt.

Artykuł sponsorowany

Nowy Nissan Qashqai już w Rzeszowie. Nissan zaprasza 21-25 czerwca na prezentację w salonie AUTONIX

W rzeszowskim autoryzowanym salonie Nissan AUTONIX egzemplarz tego wszechstronnego crossovera będzie można zobaczyć i przetestować w dniach 21 – 25 czerwca.

Artykuł sponsorowany

Stół w nowoczesnej jadalni

Jadalnia to z całą pewnością najważniejsze miejsce w każdym domu. Tutaj nie tylko wspólnie spożywamy posiłki, ale również spotykamy się w gronie rodziny i znajomych, by celebrować wspólnie spędzony czas.

Artykuł sponsorowany

Męskie rękawiczki do ekranów dotykowych - jakie wybrać?

Z telefonów korzystamy nieustannie — nawet na największym mrozie. Problem pojawia się wtedy, gdy mamy na dłoniach rękawice. W nich bowiem nie obsłużymy urządzeń z dotykowym ekranem. Na szczęście na rynku pojawiła...

Artykuł sponsorowany

Instalacja fotowoltaiczna w Rzeszowie – ogromny zwrot z inwestycji

Fotowoltaika to obecnie jedna z najlepiej rozwijających się technologii z nurtu OZE, czyli Odnawialnych Źródeł Energii. Pozyskiwanie prądu z naturalnych źródeł jest bardzo ekologiczne i oszczędne, zaś same źródła stanowią te zasoby,...

Artykuł sponsorowany

Piłka nożna i siatkówka to chętnie obstawiane sporty – jak przebiega rozwój tych dyscyplin w Rzeszowie?

W Polsce już od dekad to piłka nożna uchodzi za tzw. sport narodowy. Co prawda, popularność siatkówki nie jest aż tak duża. Trzeba jednak przyznać, że siatkówka to jedna z nielicznych dyscyplin,...

Artykuł sponsorowany

Czym się kierować przy wyborze kostki brukowej?

Kostka brukowa to najpopularniejszy z materiałów wykończeniowych wykorzystywanych na zewnątrz. Stosuje się ją wokół domu, buduje chodniki i ścieżki, a także wyznacza solidne parkingi i podjazdy.

Reklama