Rzeszów - Czwartek, 17.04.2025
Reklama

Czy COVID-19 może powodować kurczenie się mózgu ?

Dodano:

Zanik mózgu odnosi się do utraty tkanek mózgowych, w tym neuronów i połączeń między nimi. "Kurczenie się mózgu" również wchodzi w zakres atrofii mózgu. Może dotyczyć całego mózgu lub tylko niektórych jego części.
 

Jak COVID-19 wpływa na Twój mózg?


Z niezrozumiałych jeszcze powodów, niektóre osoby, u których doszło do zakażenia COVID-19, mogą odczuwać objawy przez kilka tygodni, miesięcy lub lat po wyzdrowieniu. Te warunki po zakażeniu COVID są powszechnie znane jako "długi COVID". Występuje u osób, które niedawno miały COVID-19 i doświadczają nowych, nawracających lub trwających objawów 4 tygodnie lub dłużej po początkowym początku zakażenia. Kurczenie się mózgu jest jednym z takich stanów, które mogą powstać w wyniku długiego COVID. Jeżeli interesuje cię tematyka zdrowia to w serwisie medicot.pl znajdziesz wiele ciekawych informacji, odnośnie zarówno diet jak i zdrowego stylu życia.


Co mówią badania


Na przykład, jedno z 2022 badań wykorzystało dwa skany mózgu metodą rezonansu magnetycznego (MRI) u 785 uczestników. Badacze znaleźli zmiany w mózgu w 401 przypadkach, które testowały pozytywne dla COVID-19 między każdym skanowaniem. Zmiany obejmowały: zmniejszenie substancji szarej (zewnętrznej warstwy mózgu), uszkodzenia tkanek w obszarach mózgu związanych z węchem, zmniejszony rozmiar mózgu.

Badanie wykazało również, że ci sami uczestnicy, którzy wykazywali kurczenie się mózgu, byli narażeni na większe ryzyko wystąpienia zaburzeń poznawczych. Było więcej uszkodzeń tkanki w obszarach mózgu, które kontrolują zapach. Możliwe wyjaśnienia obejmuje zapalenie lub bezpośrednie zakażenie wirusowe komórek mózgowych.

W innym badaniu również wykorzystano techniki MRI do oceny mózgów osób, które doświadczyły infekcji COVID-19. Tutaj badacze stwierdzili uszkodzenie małych naczyń krwionośnych w mózgu. W wielu badaniach powiązano lek COVID-19 z zakrzepami krwi. Związek ten może dotyczyć uszkodzenia naczyń krwionośnych w mózgu. Możliwość powstania zakrzepów krwi w mózgu zwiększa również ryzyko udaru po zakażeniu COVID-19.

W jednym z badań z 2022 roku zauważono również uszkodzenia mózgu u pacjentów, którzy zmarli z powodu powikłań związanych z COVID-19 podczas pierwszej fali pandemii (od marca do lipca 2020 roku). Podobna tematyka na jedzmy-zdrowo.pl . Naukowcy znaleźli dowody na wycieki białka i uszkodzenia neuronów podczas przeprowadzania autopsji mózgu. Zasugerowali również, aby klinicyści zwrócili większą uwagę na zmiany w mózgu u osób, które przeżyły zakażenie COVID-19 i skarżą się na objawy poznawcze, które mogą być oznakami długiego COVID.

Tzw. mgła covidowa, o której słyszy się od początku pandemi została zatem w dużej części udowodniona naukowo. Jeśli jesteś w gronie osób, które długo po wyzdrowieniu odczuwają pogorszenie swoich funkcji poznawczych, tzn. że istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, iż przyczyną tego jest koronawirus.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Szykuje się nowa opłata - od opakowań

Rozmowa z Jarosławem Knopem, właścicielem firmy AD-EKO, ekspertem w zakresie ochrony środowiska, prowadzącym szkolenia dla przedsiębiorców z obszaru MŚP, organizowane przez ośrodek Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania z...

Artykuł sponsorowany

Najlepsze ćwiczenia na triceps dla początkujących

Żaden inny mięsień nie gwarantuje tak imponująco wyglądających ramion jak triceps, który stanowi dwie trzecie masy naszego ramienia. Jeśli chcemy osiągnąć ten cel warto znać ćwiczenia stymulujące rozwój mięśni trójgłowych ramion.

Artykuł sponsorowany

Jak nie dać się przeziębieniu?

Przeziębienie to stan w którym spotykają nas różne uporczywe dolegliwości. Pojawia się najczęściej w okresie jesienno-zimowym. Jak go uniknąć, w jaki sposób walczyć i szybko wrócić do zdrowia? Podpowiadamy.

Artykuł sponsorowany

GKS Tychy vs Resovia Rzeszów – zapowiedź!

W 19. kolejce 1. Ligi dojdzie do bardzo ciekawej rywalizacji pomiędzy GKS-em Tychy, a Resovią Rzeszów. Oba zespoły w ostatnim czasie grały w kratkę, dlatego też nie wiadomo, czego można się po...

Artykuł sponsorowany

10 najpiękniejszych miejsce w Polsce

Cudze chwalicie, swego nie znacie. To przysłowie, mimo iż stare nadal jest bardzo aktualne. Jeśli do tej pory nie miałeś okazji zwiedzać Polski i chcesz nadrobić zaległości, przygotowaliśmy dla ciebie listę najpiękniejszych...

Artykuł sponsorowany

Mikołajki i finał konkursu plastycznego "Spełniamy Marzenia" 4 grudnia w Auchan Krasne

Centrum Handlowe AUCHAN KRASNE zaprasza wszystkie dzieci do udziału w imprezie Mikołajkowej, która odbędzie się 4 grudnia br.

Artykuł sponsorowany

Resovia podejmie na swoim boisku Odrę!

​W najbliższej kolejce rozgrywek 1. Ligi Resovia Rzeszów podejmie na swoim boisku Odrę Opole. Czy Wikingowie Południa przełamią się w wyjazdowej rywalizacji z tym przeciwnikiem? W tym tekście sprawdzimy, jak prezentują się...

Artykuł sponsorowany

Wstąp do Klubu Flex i zgarniaj kody promocyjne

Najbardziej innowacyjna usługa Orange, czyli Flex, to nie tylko elastyczna oferta bez zobowiązań, wygodne zarządzanie kontem czy automatyczne płatności. Sprawdź, czym jest Klub Orange Flex i zobacz, jakie kody promocyjne w nim...

Reklama