Hindi to miejsce niepowtarzalne, jakiego w Rzeszowie jeszcze nie było

Dodano: 14.07.2017 r.

W pierwszy weekend czerwca przy ul. Mickiewicza (w miejscu byłej restauracji Kryjówka) otwarto pierwszą w Rzeszowie prawdziwą restaurację indyjską Hindi, w której gotują kucharze z Indii i Nepalu.

Restauracje otworzył pan Jan Kula wspólnie z indyjskimi przyjaciółmi, który przez wiele lat podróżował i przebywał w Indiach. To tam poznał i zakochał się w smakach kuchni indyjskiej, która jak mówi „powoduje pozytywne oddziaływanie energetyczne na organizm” i zamarzył, aby przenieść to doświadczenie na nasz grunt.

Oferta restauracji Hindi jest niezwykle bogata. Możecie spróbować dań z tradycyjnego indyjskiego pieca Tandoor i różnego rodzaju chlebków naan. Są bardzo ciekawe przekąski, są dania typowo bazujące na ryżu, ale także kilka pozycji z kuchni tajskiej i chińskiej. 

Jak się okazuje, pomimo tak krótkiego stażu restauracja już szykuje kilka zmian i udogodnień dla klientów. W najbliższych planach jest wprowadzenie opcji dowozu dań oraz wydłużenie godzin otwarcia restauracji, szczególnie w weekendy, kiedy to smakosze indyjskiego piwa chcieliby posiedzieć dłużej.

Co wyróżnia Hindi na tle innych rzeszowskich restauracji? Czym charakteryzuje się kuchnia indyjska? Dlaczego potrawy serwowane w Hindi są wyjątkowe i niepowtarzalne? Co warto skosztować w menu restauracji? Co to jest piec Tandoor, w którym przygotowuje się większość indyjskich dań i na czym polega jego specyfika? Czy będzie można zamówić indyjskie jedzenie na dowóz? O to zapytaliśmy Jana Kulę – właściciela restauracji Hindi.

Jak ocenia Pan sytuację i miejsce restauracji Hindi na gastronomicznej mapie Rzeszowa po tych kilku tygodniach od jej otwarcia?

Nasza restauracja to miejsce niepowtarzalne, jakiego w Rzeszowie jeszcze nie było, a obserwując jak rozwija się nasz region, a co za tym idzie również oczekiwania oraz potrzeby klientów rzeszowskiego rynku gastronomicznego, nasza restauracja jest idealną alternatywą na kulinarnej mapie Rzeszowa i doskonale uzupełnia ten brakujący do tej pory element jakim jest kuchnia indyjska. Widać to przede wszystkim po zainteresowaniu Rzeszowian naszą kuchnią oraz samą indyjską kulturą, co na pewno bardzo pozytywnie nas zaskoczyło. 


 

Skąd nazwa Hindi i dlaczego Rzeszów wybrał Pan na miejsce dla swojej restauracji?

Nazwa Hindi została podsunięta nam przez jedną z osób biorących udział w konkursie na nazwą restauracji. Wybraliśmy ją z uwagi na swoją niepowtarzalność oraz prostotę skojarzeń. Z tego co udało mi się ustalić nie ma drugiej restauracji o takiej nazwie na terenie całej Polski. Nie chcieliśmy być kolejną restauracją "Namaste" "Curry" czy "Tandoor", a prostota skojarzeń języka używanego w Indiach spajającego różne regiony dała nam taką ciekawą i unikatową nazwę. Wszystkie osoby które brały udział w konkursie wraz ze zwycięzcą zaprosimy na wspólny poczęstunek. 

Dlaczego Rzeszów? Pochodzę z Podkarpacia i widzę jak rozwija się nasze województwo, w tym w sposób szczególny stolica regionu. Sam jestem wielkim miłośnikiem kuchni indyjskiej jak i indyjskiej kultury, wielokrotnie odwiedzałem, a także mieszkałem w Indiach i osobiście brakowało mi miejsca w Rzeszowie, gdzie mógłbym choć trochę poczuć się jak w Indiach.

Część klientów narzekała na chaos, jaki panował podczas pierwszego weekendu otwarcia: długi czas oczekiwania, mylenie przez kelnerów potraw, itp. ? Czy sytuacja już się unormowała, jak wygląda ona teraz?

Faktycznie już od pierwszej godziny otwarcia klienci mile nas zaskoczyli, a zainteresowanie restauracją przerosło nasze oczekiwania. Kto był w Indiach ten wie, że lekki chaos jest w pewien sposób nierozerwalnie związany z tym krajem, a słowo "zaraz" znaczy "za trzy miesiące". Poważnie jednak podsumowując ten temat sytuacja z obsługą jest już zdecydowanie lepsza. Kelnerzy z dnia na dzień poznawali coraz lepiej kuchnię, która dla większości z nich była po prostu nowa, a komunikacja w języku polsko-hindusko-angielskim musiała się dotrzeć. Obecnie zdecydowanie poprawiliśmy jakość i formę obsługi. Wiemy jak ważny jest to element w restauracji i będziemy kłaść nacisk, by nasza restauracja pozostała jedną z najlepszych w Rzeszowie. 

Jeśli chodzi o długi czas oczekiwania to związane jest po części z dużym zainteresowaniem restauracją, ale przede wszystkim ze specyfiką kuchni indyjskiej. Nie jest to fast food czy kuchnia garnkowa z przygotowaną zupą na cały dzień. Każde z dań przygotowane jest indywidualnie na patelni dopiero po zamówieniu go przez klienta. W procesie przygotowania potrawy ważne jest nie tylko doświadczenie indyjskich szefów kuchni czy ilość dodanych przypraw, ale również i czas ich dodania w odpowiednim momencie. Kucharz ze starannością dodaje do sosu każdą przyprawę, tak by wydobyć z niej cały aromat, a nie utraciła ona żadnych właściwości, w tym również prozdrowotnych. 
 

Kto gotuje w restauracji Hindi?

Kucharze to moi koledzy rodowici hindusi i nepalczycy. Zdobywali swoje doświadczenie zarówno w restauracjach w swoim kraju, jak i za granicą. 

Czym charakteryzuje się indyjska kuchnia i jaka jest jej specyfika, na czym polega wyjątkowość tej kuchni?

Tak jak już nadmieniłem, kuchnia ta charakteryzuje się zarówno bogactwem przypraw jak i specyfiką ich użycia.  Na przykład zmiana kolejności powoduje inny smak i całkowicie inne oddziaływanie na organizm, a odpowiedni moment ich dodania pozwala na zachowanie wszystkich właściwości smakowych i odżywczych.  W mojej opinii jest to rzemiosło, którego nawet po godzinnych kursach i praktykach nie da się nauczyć. Tradycje kulinarną Indii sięgającą wielu tysięcy lat trzeba wyssać z mlekiem matki.  Sam będąc w Indiach próbowałem swoich sił w kuchni z pomocą swoich przyjaciół i mimo tego, że robiłem jakąś potrawę kilkukrotnie, to nie była ona taka jak spod ręki hindusa. Trzeba tutaj zaznaczyć, że w kuchni azjatyckiej obok podstawowych smaków takich jak słodki, słony czy pikantny, na specyfikę potrawy w dużej mierze wpływa smak, który nazwany został smakiem umami. Hindusi są mistrzami w wydobywaniu tego rodzaju smaku i to sprawia, że kuchnia ta jest tak charakterystyczna, niepowtarzalna i bardzo pożądana na całym świecie.  

Non-Veg Platter

Jakie potrawy szczególnie Pan poleca spróbować klientom?

Klientom, którzy po raz pierwszy odwiedzają naszą restaurację poleciłbym jedną ze sztandarowych potraw indyjskich takich jak Tikka Masala lub Curry. Dla ludzi, którzy kiedyś odwiedzili Indie poleciłbym sugerować się upodobaniami smakowymi, w tym szczególnie pikantnością dań czy też ich słodkością. Dania takie jak Madras czy Vindaloo swoją ostrością zaspokoją podniebienia rzeszowian nastawionych na mocniejsze doznania, z kolei dania takie jak Butter chicken, Korma  czy Palak Chicken wyróżniają się swoim łagodnym, ale interesującym smakiem. Jedną ze specjalności naszej kuchni jest baranina. Nie taka jak w kebabach czy lokalach typu fast food, lecz prawdziwa baranina, co ciekawe z Podkarpacia. Ten rodzaj mięsa wymaga specjalnego i starannego przygotowania oraz zdecydowanie większej uwagi. Z dań z baraniną polecam spróbować danie o nazwie Rogan Josh, osobiście jedno z moich ulubionych. Przy wyborze dań sugeruję zwrócić uwagę na ich oznaczenia. W naszym menu ilość umieszczonych papryczek obok nazwy świadczy o ostrości potrawy. W naszej ofercie znajdują się również potrawy wegetariańskie i wegańskie, z których polecam, np. Baigan Bhartha czy Bombay Aloo. 

Wyselekcjonowaliśmy również dla naszych klientów pewnego rodzaju top 10 indyjskich smaków, które są widoczne w naszej ofercie, a które każdy miłośnik Indii musi w swoim życiu spróbować.


Veg Platter


Tom Kha Soup

Które potrawy cieszą się największym zainteresowaniem klientów Hindi?

Myślę, że największym zainteresowaniem cieszyły się te najbardziej znane takie jak właśnie Tikka Masala czy Curry. Na pewno pozytywną niespodzianką okazało się być zainteresowanie daniami z baraniną, w tym między innymi właśnie Rogan Josh czy Madras. Również, co ciekawe, jedną z lepiej sprzedających się pozycji z menu był jogurtowy cocktail Mango Lassi oraz Bombay Masala Tea czyli specyficzna indyjska herbata z mlekiem. Uwagę klientów przyciągnęło także specjalnie sprowadzane przez nas indyjskie piwo Cobra i Kingfisher, które mamy w swojej ofercie. 


Chicken Tikka Masala

Wiele potraw kuchni indyjskiej przygotowywanych jest w piecu Tandoor. Na czym polega jego specyfika, w jaki sposób przygotowuje się w nim potrawy?

Oryginalny piec tandoor, to obok umiejętności indyjskich kucharzy podstawa każdej kuchni indyjskiej. Jest to kamienny piec, który przez specyfikę swojego cylindrycznego kształtu pozwala na przygotowanie potraw w tradycyjnym indyjskim stylu. Wszelkie rodzaje bardzo smacznych chlebków naan wypiekane są na jego kamiennych bocznych ściankach, natomiast przyprawione mięso na specjalnie przygotowanych sztycach wewnątrz tego kamienia. 


Chicken Tikka Masala + chlebek Naan

Prosimy o kilka zdań na temat wystroju lokalu.

Wnętrza lokalu swoją kolorystyką i wystrojem przenoszą do Rzeszowa prawdziwy klimat Indii. Satysfakcjonującym dowodem na to jest fakt, że rzeszowska społeczność hinduska czuje się w naszej restauracji jak w domu. Wnętrze nie było projektowane według jednej koncepcji architekta lecz powstało wspólnymi siłami naszego polsko-hinduskiego zespołu przy współpracy i doradztwie kilku rzeszowskich zaprzyjaźnionych podróżników. Przy tej okazji chciałbym wszystkim jeszcze raz podziękować za wielogodzinny wkład. Tym, którzy jeszcze nie zdążyli nas odwiedzić gorąco polecam dolną część restauracji, gdzie utworzyliśmy ciągle rozwijającą się galerie zdjęć naszych gości z ich podróży po Indiach. Planujemy, by nasza restauracja była pewnego rodzaju rzeszowskim centrum informacji o podróżach do tego niesamowicie ciekawego kraju i już planujemy cykliczne spotkania w tym temacie. 

Czy w najbliższym czasie planowane są jakieś nowości w restauracji? 

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom klientów, już w najbliższym czasie planujemy ruszyć z dowozem naszych dań. W naszych planach jest również wydłużenie pracy lokalu do godzin późniejszych, szczególnie w weekendy, kiedy to smakosze piwa indyjskiego chcieliby posiedzieć dłużej.  (obecnie restauracja czynna jest w godz. 11:00 – 22:00).

 

Komentarze

Reklama