Pierwsza z dwóch zaplanowanych prelekcji historycznych pt. „Życie codzienne w rzeszowskim getcie we wspomnieniach jego mieszkańców i świadków”.
Prelekcję poprowadzi Marta Wójcik.
Żydzi obecni byli w krajobrazie kulturowym Rzeszowa przez kilkaset lat. Okres drugiej wojny światowej, niemiecka okupacja, prześladowanie ludności żydowskiej, zorganizowanie getta i zagłada jego mieszkańców doprowadziły do tego, że społeczność rzeszowskich Żydów przestała istnieć.
Wojnę przeżyli nieliczni, a niektórzy z nich opisali swoje wspomnienia z najbardziej tragicznego rozdziału w historii naszego miasta. Podczas prelekcji przynajmniej część z tych wspomnień zostanie przywołana.
Marta Wójcik
Marta Wójcik - kierowniczka Muzeum Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od 2016 roku współpracuje z Zakładem Historii i Kultury Żydów Instytutu Historii UR, podejmując działania mające na celu upamiętnienie rzeszowskich Żydów.
W 2016 roku przygotowała wystawę pod tytułem „Śladami rzeszowskich Żydów” i również od tego roku prowadzi autorskie spacery o takiej tematyce, które w latach 2016-2019 odbywały się podczas rzeszowskiego Święta Paniagi.
W 2017 roku przygotowała wystawę pod tytułem „Rzeszów we wspomnieniach Żydów, przedwojennych mieszkańców miasta. Korespondencja ze zbiorów Bogusława Kotuli”. W tym samym roku współpracowała z Dwujęzycznym Liceum Uniwersyteckim w ramach programu „Szkoła Dialogu”, który miał na celu zachęcić uczniów szkół ponadgimnazjalnych do poznania historii i kultury lokalnej społeczności żydowskiej. Również w 2017 roku zorganizowała wydarzenie „Żydowskie motywy w Rzeszowie”, podczas którego odbył się recital pieśni żydowskich w wykonaniu Izabelli Rzeszowskiej, aktorki Teatru Żydowskiego w Warszawie, oraz pokaz filmów biorących udział w Festiwalu Filmów Żydowskich w Warszawie.
W styczniu 2020 roku przygotowała wystawę „Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu – retrospekcja”, którą prezentowała podczas wizyty ówczesnego Ambasadora Izraela w Polsce, Aleksandra ben Zvi.
W październiku 2021 prowadziła wydarzenia towarzyszące rzeszowskiej edycji wystawy plenerowej „Pełno ich nigdzie” autorstwa Muzeum Żydów Polskich Polin.
Od 2022 roku pełni funkcję sekretarza Stowarzyszenia Rajsze.
Komentarze
Zaloguj się aby móc dodać komentarz