Rzeszów - Środa, 22.01.2025
Reklama

IMPREZY I WYDARZENIA W RZESZOWIE

Życie codzienne w rzeszowskim getcie...
22 Wrz

Życie codzienne w rzeszowskim getcie...

Piątek, 22.09.2023
18:00

Pierwsza z dwóch zaplanowanych prelekcji historycznych pt. „Życie codzienne w rzeszowskim getcie we wspomnieniach jego mieszkańców i świadków”.

Prelekcję poprowadzi Marta Wójcik.

Żydzi obecni byli w krajobrazie kulturowym Rzeszowa przez kilkaset lat. Okres drugiej wojny światowej, niemiecka okupacja, prześladowanie ludności żydowskiej, zorganizowanie getta i zagłada jego mieszkańców doprowadziły do tego, że społeczność rzeszowskich Żydów przestała istnieć.

Wojnę przeżyli nieliczni, a niektórzy z nich opisali swoje wspomnienia z najbardziej tragicznego rozdziału w historii naszego miasta. Podczas prelekcji przynajmniej część z tych wspomnień zostanie przywołana.

Marta Wójcik

Marta Wójcik - kierowniczka Muzeum Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od 2016 roku współpracuje z Zakładem Historii i Kultury Żydów Instytutu Historii UR, podejmując działania mające na celu upamiętnienie rzeszowskich Żydów.

W 2016 roku przygotowała wystawę pod tytułem „Śladami rzeszowskich Żydów” i również od tego roku prowadzi autorskie spacery o takiej tematyce, które w latach 2016-2019 odbywały się podczas rzeszowskiego Święta Paniagi.

W 2017 roku przygotowała wystawę pod tytułem „Rzeszów we wspomnieniach Żydów, przedwojennych mieszkańców miasta. Korespondencja ze zbiorów Bogusława Kotuli”. W tym samym roku współpracowała z Dwujęzycznym Liceum Uniwersyteckim w ramach programu „Szkoła Dialogu”, który miał na celu zachęcić uczniów szkół ponadgimnazjalnych do poznania historii i kultury lokalnej społeczności żydowskiej. Również w 2017 roku zorganizowała wydarzenie „Żydowskie motywy w Rzeszowie”, podczas którego odbył się recital pieśni żydowskich w wykonaniu Izabelli Rzeszowskiej, aktorki Teatru Żydowskiego w Warszawie, oraz pokaz filmów biorących udział w Festiwalu Filmów Żydowskich w Warszawie.

W styczniu 2020 roku przygotowała wystawę „Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu – retrospekcja”, którą prezentowała podczas wizyty ówczesnego Ambasadora Izraela w Polsce, Aleksandra ben Zvi.

W październiku 2021 prowadziła wydarzenia towarzyszące rzeszowskiej edycji wystawy plenerowej „Pełno ich nigdzie” autorstwa Muzeum Żydów Polskich Polin.

Od 2022 roku pełni funkcję sekretarza Stowarzyszenia Rajsze.

 

Komentarze

Pozostałe wydarzenia w: Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa

Reklama