Toast rozpocznie się w dniu 2 lipca koncertem na terenie Fontanny Multimedialnej i w Rzeszowskich Piwnicach, a jego finał nastąpi na dziedzińcu Zamku Lubomirskich 9 lipca.
• 2 lipca, 17:00, Rzeszów, koncerty - Fontanna Multimedialna, Rzeszowskie Piwnice
• 9 lipca, 20:00, Rzeszów, koncerty- dziedziniec Zamku Lubomirskich
PROGRAM:
niedziela 2 lipca, godz. 17:00, Fontanna Multimedialna
Koncert Malwiny Masternak, polskiej wokalistki, kompozytorki i pedagog, specjalizującej się w jazzie i muzyce współczesnej. Masternak ukończyła prestiżową uczelnię Berklee Global Jazz Institute w Bostonie (USA), gdzie studiowała pod okiem m.in. takich osobistości jak Terri Lyne Carrington, Danilo Pérez i John Patitucci. Aktywnie koncertuje na całym świecie, mimo młodego wieku wystąpiła w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, Chinach, koncertowała w Europie i Ameryce Południowej. Jednym z jej ostatnich osiągnięć jest występ w prestiżowej Dizzy’s Club Coca-Cola w Nowym Jorku, gdzie wystąpiła w zespole, którym kierował John Pattitucci.
Debiutancki album Malwiny Masternak „Perspektywa”, oddaje perspektywę jej podróży poprzez różne kraje, idee i muzyczne inspiracje z ostatnich lat. Połączenie tych perspektyw daje słuchaczowi szansę zanurzenia się w świat kompozycji Malwiny napisanych do wierszy legendarnych polskich i międzynarodowych pisarzy, takich jak Leopold Staff, Wisława Szymborska, Maya Angelou czy William Davis oraz aranżacji standardów jazzowych. Na albumie możemy posłuchać hiszpańskiego pianistę, Iñigo Ruiz de Gordejuela, zwycięzcę nagrody BBK za Najlepszy Album Jazzowy Roku (2019), perkusistę Daniela Lizarraga, holenderskiego kontrabasistę Jorta Terwajna oraz gościa specjalnego, perkusistkę, kompozytorkę, 6-krotna zdobywczyni nagrody Grammy Awards, Terri Lyne Carrington.
Masternak jest również zapalonym pedagogiem wokalnym oraz muzycznym. Jako studentka Berklee College of Music stworzyła wokalny zespół jazzowy. Wybrany repertuar komponowała oraz aranżowała czerpiąc zarówno z jazzu, jak i muzyki klasycznej. Aktualnie wykłada wokalistykę jazzową na Uniwersytecie w Chile oraz prowadzi chór jazzowy do którego tworzy aranże.
niedziela 2 lipca, godz. 20:00, Rzeszowskie Piwnice
Koncert Paweł Palcowski Quintet
Paweł Palcowski Quintet to zespół pochodzącego z Rzeszowa trębacza, kompozytora, doktora oraz nauczyciela akademickiego Pawła Palcowskiego. Na swoim koncie posiada dwie, bardzo docenione w kraju i zagranicą płyty. Pierwsza z nich była bestsellerem sklepu DiskUnion w Tokyo oraz doczekała się wersji winylowej. Obie płyty poza nośnikami CD dostępne są na wszystkich serwisach streamingowych typu Spotify, Tidal, YouTube, ITunes, itp.
Paweł Palcowski Quintet oprócz autorskich kompozycji lidera, wykona również własne interpretacje utworów Tomasza Stańko.
Skład:
Paweł Palcowski - trąbka
Jarosław Bothur - saksofon tenorowy
Kajetan Borowski - fortepian
Maciej Kitajewski - kontrabas
Arek Skolik - perkusja
niedziela 9 lipca, godz. 20:00, dziedziniec Zamku Lubomirskich
Projekt „Stańko Shuffle”
Sławomir Kurkiewicz to cieszący się chyba największym uznaniem kontrabasista jazzowy z Polski. Jego muzyczna droga zaczęła się na dobre, gdy do współpracy zaprosił go – i jego młodych kolegów: Marcina Wasilewskiego i Michała Miśkiewicza – Tomasz Stańko. Od tego czasu jego kontrabas usłyszeć można na 6 albumach z Wasilewski Trio, 3 płytach z Tomaszem Stańko, dwóch ze słynnym francuskim perkusistą Manu Katche czy w nagraniach z Jacobem Youngiem – by wymienić tylko te tytuły, które ukazały się nakładem bodaj najbardziej prestiżowego wydawnictwa na europejskiej scenie jazzowej – ECM.
Projekt przygotowany na TOAST dla Tomasza Stańko będzie niejako debiutem Kurkiewicza jako kompozytora i leadera zespołu.
Inspiracją do przygotowania projektu „Stańko Shuffle” jest jedno ze wspomnień kontrabasisty ze współpracy z Tomaszem Stańko. Trębaczowi wielką radość przynosiło słuchanie muzyki w trybie shuffle, czyli gdy sam odtwarzacz, mając do dyspozycji całą cyfrową bibliotekę muzyczną użytkownika sam – losowo, czy w oparciu o własne algorytmy - generuje listę odtwarzania. W ten sposób Stańko słuchał fragmentu symfonii Gustava Mahlera, która płynnie przechodziła w utwór Jamesa Browna, by za chwilę sięgnąć po nagranie freejazzowej awangardy. Podobnie pomyślany jest ten koncert. Biblioteką muzyczną będą specjalizacje i gusta zaproszonych wykonawców: świat muzyki klasycznej i współczesnej reprezentować będzie kwartet smyczkowy, delikatność kobiecego głosu w swych wokalizach zapewni Dorota Miśkiewicz, pulsujący beat z tendencją do muzyki elektronicznej zapewni perkusista Dawid Fortuna.
Przy fortepianie zasiądzie Piotr Orzechowski, równie swobodnie czujący się w jazzowym głównym nurcie, jak i minimalizmie, muzyce elektronicznej czy eksperymentalnej. Brzmienie trąbki wniesie młody trębacz. Całością zawiadywać będzie z kontrabasem Sławomir Kurkiewicz, który – jak zapowiada – będzie robił wszystko to, na co nie starcza na co dzień miejsca w jego codziennej pracy z Marcin Wasilewski Trio czy innymi stricte jazzowymi formacjami.
Skład:
Sławomir Kurkiewicz – koncepcja, aranżacja, kontrabas, elektronika
Piotr Orzechowski – fortepian / fender-rhodes
Philip Dizack – trąbka
Dorota Miśkiewicz - wokalizy, instrumenty perkusyjne
Dawid Fortuna – perkusja, elektronika
Kwartet smyczkowy
Projekt „Darker Eyes”
Jakob Bro, to duński gitarzysta, który, dzięki oryginalnemu brzmieniu i konsekwencji doszedł do dość wyjątkowej pozycji na jazzowej scenie – z powodzeniem koncertując po obu stronach Atlantyku. Można powiedzieć, że jego także odkrył Tomasz Stańko, zapraszając do nagrania albumu „Dark Eyes”. Dziś Jakob Bro ma w swym dorobku 6 autorskich płyty dla ECM – w tym ostatnią, nagraną z wielkim saksofonistą tenorowym Joe Lovano, w hołdzie ikonie jazzowej perkusji – Paulowi Motianowi.
Bro po śmierci Tomasza Stańko nagrał poświęcony mu utwór „To Stanko” na swojej płycie „Uma Elmo”.
Jakob Bro na koncert w ramach TOASTu przygotuje specjalny projekt, który nawiązywać będzie do muzyki, którą tworzył z Tomaszem Stańko w ramach „skandynawskiego kwintetu” Dark Eyes.
Skład:
- Jakob Bro – koncepcja, aranżacja, gitara elektryczna
- Avishai Cohen – trąbka
- Andrew D'Angelo - saksofon altowy
- Anders Christensen – kontrabas
- Joey Baron - perkusja
Komentarze
Zaloguj się aby móc dodać komentarz