Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

IMPREZY I WYDARZENIA W RZESZOWIE

Koncert symfoniczny: Mozart, Guthman
13 Sty

Koncert symfoniczny: Mozart, Guthman

Piątek, 13.01.2023
19:00
30 / 40 zł

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII PODKARPACKIEJ
MIROSŁAW JACEK BŁASZCZYK – dyrygent
GARY GUTHMAN – trąbka
MAŁGORZATA ZALEWSKA – harfa

W programie:
W. A. Mozart – Uwertura do opery Wesele Figara
G. Guthman –    Concerto Romantico na harfę i orkiestrę
Koncert na trąbkę i orkiestrę
Margarita na trąbkę, harfę i orkiestrę

MIROSŁAW JACEK BŁASZCZYK
Ukończył z odznaczeniem studia w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie kształcił się w klasie dyrygentury Karola Stryji. W 1993 roku był stypendystą American Society for Polish Music w Los Angeles. W latach 1984-1986 dyrygował zespołem złożonym z muzyków katowickiej Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji podczas festiwali „Warszawska Jesień” i „Śląskie Dni Muzyki Współczesnej”. W 1986 roku został dyrektorem artystycznym Państwowej Orkiestry Symfonicznej w Zabrzu, a w 1990 roku dyrektorem naczelnym i artystycznym Państwowej Filharmonii w Białymstoku, z którą odbył tournée po USA (1995; m.in. nowojorska Carnegie Hall). Przez dwa sezony był dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Poznańskiej (1996). Od 1998 roku – dyrektor artystyczny Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego, a od 1999 – dyrektor artystyczny i juror Międzynarodowych Konkursów Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. Członek Rady Artystycznej – koordynator ds. artystycznych Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus.
W latach 1999-2002 był głównym dyrygentem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Porto (Portugalia), a w 2003 r. jurorem i dyrygentem na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Maroku. Dwa lata później został powołany na stanowisko dyrektora artystycznego II Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego w Toruniu, pełnił je także w 2013 roku; w III i IV toruńskim konkursie (2013, 2016 r.) był także jurorem. W 2011 r. objął stanowisko przewodniczącego jury VIII Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. W. Lutosławskiego w Warszawie. Był przewodniczącym jury VI Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów w Białymstoku (2016).
Koncertuje na wszystkich estradach w kraju, z Filharmonią Narodową na czele i za granicą (m.in. Albania, Austria, Białoruś, Chiny, Czechy, Francja, Hiszpania, Irlandia, Japonia, Kanada, Korea Południowa, Litwa, Łotwa, Maroko, Meksyk, Niemcy, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Tunezja, Ukraina i USA). Z zespołami Filharmonii Śląskiej nagrał kilkadziesiąt płyt. Górecki. Mikołaj/Henryk Mikołaj (DUX 0924) nominowana była do Fryderyka 2013. Ma na swym koncie wiele prawykonań. Filharmonicy śląscy pod jego batutą byli pierwszymi wykonawcami w Polsce IV Symfonii „Tansman Epizody” Henryka Mikołaja Góreckiego, zamykając cykl światowych prawykonań tego utworu (2014/2015 Londyn – Los Angeles – Amsterdam – Łódź/Katowice). Jako drugie na świecie w 2016 r. wykonanie to wydano na CD. W 2017 roku ukazała się płyta z II Symfonią Kopernikowską H. M. Góreckiego pod jego batutą.
Za promowanie muzyki polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem współczesnej, oraz za osiągnięcia filharmoników śląskich pod jego batutą otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie kultury. Podobną uhonorowany został także przez prezydenta Rybnika. Jest kierownikiem Katedry Dyrygentury Symfoniczno-Operowej w Akademii Muzycznej w Katowicach. W 2012 roku prezydent RP nadał artyście tytuł profesora sztuk muzycznych.

GARY GUTHMAN
Trębacz, muzyk jazzowy i kompozytor pochodzący ze Stanów Zjednoczonych. Wystąpił we wszystkich 50 odcinkach popularnego na całym świecie programu „In Concert”. nadawanego przez telewizję ITV i współpracował wówczas z największymi osobistościami światowej sceny muzycznej, wśród których znaleźli się Ray Charles, Dionne Warwick, Neil Sadaka, Procol Harum, Stan Kenton, Louis Bellson, The Dorsey Brothers, Clark Terry i Doc Severinsen, Engelbert Humperdinck, Jack Jones, Paul Williams, Lou Rawls, Connie Stevens, Sergio Mendez, Burt Bacharach, Mitch Miller, Peter Nero, Roger Whitaker, Michel Legrand i Anne Murray. Do swoich najważniejszych nagrań z tego okresu zalicza autorskie albumy Moonchild, Tribute to Harry James, Swingmatism oraz Love Talk.
Koncertował jako solista w ponad 300 salach filharmonicznych Kanady i Stanów Zjednoczonych, prezentując swoje projekty „Tribute to Harry James” oraz „Trumpet Greats” zawierające jego własne kompozycje i aranżacje orkiestrowe. W latach 2002-2004 występował jako solista i dyrygent w wielokroć nagradzanym spektaklu (w stylu broadwayowskim) zatytułowanym Forever Swing, który był prezentowany m.in. w Chicago Theatre w Chicago, Place des Arts w Montrealu, Aladdin Theatre for the Performing Arts w Las Vegas, Warner Theatre w Waszyngtonie, Elgin and Winter Garden Theatre Centre w Toronto i Los Angeles Theatre w Los Angeles. Z projektem „Tribute to Harry James” został w 2004 roku zaproszony do Carnegie Hall przez słynnego dyrygenta i twórcę The New York Pops, Skitcha Hendersona. W tym samym roku skomponował i wyprodukował widowisko Swingmatism, którego wielokrotne wykonanie miało miejsce podczas Vancouver International Jazz Festival a od czasu przyjazdu do Europy w 2007 roku z powodzeniem występował wielokrotnie na festiwalach jazzowych oraz w filharmoniach ze swoimi autorskimi projektami.
W 2011 roku nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia wydał płytę Solar Eclipse, pierwszy album jazzowy nagrany przez amerykańskiego artystę w historii Polskiego Radia. W 2016 roku ukazała się płyta Woman in Black, do której napisał muzykę i słowa. Jest też kompozytorem muzyki będącej hołdem dla twórczości poety Mirona Białoszewskiego, wydanej w 2019 roku na CD Autoportrety. Wśród jego kompozycji orkiestrowych znaleźć można takie utwory jak m.in.: Mistrz i Małgorzata na harfę i orkiestrę (2007), Concerto Romantico na harfę i orkiestrę (2018) oraz Koncert na trąbkę i orkiestrę (2020).
Jednym z najbardziej ambitnych projektów artystycznych Guthmana jest cykl 21 utworów, skomponowanych dla potrzeb trzygodzinnego musicalu zatytułowanego List z Warszawy, do którego stworzył zarówno muzykę jak i teksty piosenek. Spektakl miał premierę na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej w listopadzie 2019 roku, a w 2020 roku został nominowany do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii „Wydarzenie roku”. Jesienią 2021 odbyła się premiera jego suity kameralnej The Traveler, skomponowanej w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Artysta ukończył pracę nad Koncertem na flet i orkiestrę symfoniczną, tworzonym w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie” Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

MAŁGORZATA ZALEWSKA
Jest jedną z niewielu artystek na świecie koncertujących na kilku rodzajach harf (harfa koncertowa, celtycka, elektryczna, barokowa arpa doppia oraz harfa gotycka). Występowała jako solistka z takimi artystami, jak m.in: Francisco Araiza, Brigitte Balley, Mirosław Jacek Błaszczyk, Massimiliano Caldi, Łukasz Długosz, Agnieszka Duczmal, Chikara Imamura, Jerzy Maksymiuk, Wojciech Michniewski, Daniel Stabrawa, Tomasz Strahl, Małgorzata Walewska oraz Tadeusz Wojciechowski, a także z zespołami Graz Trio, Warszawska Sinfonietta, Leopoldinum, Capella Bydgostiensis, MACV, Sinfonia Varsovia, Europa Galante, Orkiestra XVIII wieku, a także wieloma orkiestrami filharmonicznymi w Polsce i za granicą.
Na prośbę producenta harf CAMAC Joela Garniera wzięła udział w światowej promocji harfy „Atlantyda” jako jedyna do tej pory harfistka z Europy Wschodniej, a jej zdjęcie promujące instrument ukazało się na okładkach prestiżowych czasopism „Harpa” (Europa) i „Harp International” (Stany Zjednoczone). Na swoim koncie ma również nagrania (jako muzyk orkiestrowy oraz kameralny) ok. 50 płyt CD dla firm fonograficznych EMI, Decca, Hungaroton, EMI, Pro Musica, Sony Classical, Sony. W latach 1994-2010 była solistką-kameralistką Warszawskiej Opery Kameralnej, realizując solistyczne partie basso continuo (arpa doppia/Estee) pracując m.in. z Jean-Claude Malgoire, Władysławem Kłosiewiczem, Olgą Pasiecznik oraz Dariuszem Paradowskim. Wzięła udział w kilku autorskich programach telewizyjnych poświęconych muzyce harfowej (1996,1997, 2010, 2018) oraz dokonała telewizyjnej rejestracji recitalu wykonywanego na Festiwalu w Radziejowicach pod patronatem Jerzego Waldorffa i uznanego przez niego za najlepszy koncert tego Festiwalu (TVP2, 1998), recitalu „Impresje” wykonywanego na Międzynarodowym Festiwalu w Łańcucie (TV Polonia, 1999), Koncertu na harfę i flet C-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta wykonywanego na Festiwalu Mozartowskim w Warszawie (TVP1 i TVP2, 1996, 1999, 2001) oraz prezentacji fragmentów z projektu „Master and Margarita” (TVP1 2007, ComCast 2009, TVP2 2014) oraz recitali kameralnych nagrywanych specjalnie na zamówienie Festiwalu Warszawa Singera oraz Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca (2020). Była także inicjatorką. solistką i producentem projektu „Classics Meets Jazz” (2020), którego projekcję online oglądało naraz ponad 2000 widzów w ramach programu „Kultura w sieci”. W 2005 ukazała się solistyczna płyta artystki „Harp Solo” (DUX), dofinansowana w całości ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2007 miała miejsce premiera suity koncertowej Master&Margarita na harfę i orkiestrę symfoniczną skomponowanej specjalnie dla niej przez Gary Guthmana oraz ukazała się wysoko oceniony przez recenzentów album CD pod tym samym tytułem (DUX). W lutym 2018 odbyła się premiera koncertu na harfę i orkiestrę zatytułowanego Concerto Romantico, a w 2021 roku odbyło się prawykonanie suity kameralnej The Traveler Gary’ego Guthmana. Harfistka przez ostatnie 22 lata reprezentuje Polskę w kraju i poza granicami na częste zamówienia Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Kancelarii Prezydenta i Premiera RP oraz jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest ambasadorką harf CAMAC.

 

Komentarze

Pozostałe wydarzenia w: Filharmonia Podkarpacka

Mikołajkowy koncert dla dzieci

06 Gru

Godzina

18:00

Bilety

35 zł

Dla dzieci
Koncert symfoniczny: Bach, Santangelo, Lutosławski
Patronat
Koncert Sylwestrowy: Wiedeński Bal
Patronat

Koncert Sylwestrowy: Wiedeński Bal

31 Gru

Godzina

18:00

Bilety

160 zł

Pozostałe wydarzenia z kategorii: Koncert

Kury - Jesienna deprecha tour

24 Lis

Godzina

19:00

Bilety

70 / 90 zł

KULT

24 Lis

Miejsce

Pod Palmą

Godzina

19:00

DŻEM

01 Gru

Godzina

19:00

Bilety

149 / 170 zł

Mikołajkowy koncert dla dzieci

06 Gru

Godzina

18:00

Bilety

35 zł

Dla dzieci
Koncert symfoniczny: Bach, Santangelo, Lutosławski
Patronat
Koncert Sylwestrowy: Wiedeński Bal
Patronat

Koncert Sylwestrowy: Wiedeński Bal

31 Gru

Godzina

18:00

Bilety

160 zł

Reklama