Rzeszów - Sobota, 28.09.2024
Reklama

Zakończenie sezonu artystycznego w Filharmonii Podkarpackiej

Dodano: /

W najbliższy piątek, 24 czerwca odbędzie się koncert kończący sezon artystyczny 2021/2022 w Filharmonii Podkarpackiej. Orkiestrę poprowadzi Paweł Kos – Nowicki. Solistą wieczoru będzie Edward Wolanin. W programie: Uwertura do opery „Euryanthe” Webera, koncert fortepianowy A-dur KV 414 Mozarta oraz suita „Sen nocy letniej” Mendelssohna. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 19:00.

Piątkowy koncert rozpoczną piękne melodie i barwna instrumentacja uwertury „Euryanthe” (1823) Carla Marii von Webera. W dalszej części wieczoru, salę Filharmonii Podkarpackiej wypełnią dźwięki koncertu fortepianowego A- dur KV 414 (1782) Wolfganga Amadeusa Mozarta. Pogodne części skrajne tego utworu kontrastują z poruszającym Andante napisanym w hołdzie dla zmarłego przyjaciela i mentora Mozarta – Johanna Christiana Bacha. To właśnie na temacie pochodzącym z Uwertury do „La calamita de’ cuori” Bacha oparł Mozart ten niezwykle emocjonalny fragment Koncertu.

Na zakończenie koncertu przypomniana zostanie nastrojowa Suita ze „Snu nocy leniej” Feliksa Mendelssohna, uważana za wizytówkę stylu kompozytora. Suitę otwiera mistrzowska Uwertura napisana przez zaledwie 17  – letniego młodzieńca, ale największą popularnością cieszy się do naszych czasów Marsz weselny – często wykorzystywany jako oprawa muzyczna ceremonii ślubnych.

Paweł Kos-Nowicki – dyrygent

Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie kształcił się pod kierunkiem prof. Bogusława Madeya. Uczestniczył w kursach dyrygenckich prowadzonych przez Sir Colina Daviesa i Jerzego Salwarowskiego. Laureat III Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku, stypendysta Ministra Kultury i Sztuki.

Jest cenionym interpretatorem muzyki oratoryjnej oraz dzieł klasycznych. Nie stroni również od muzyki innych epok oraz dzieł najnowszych. Zadebiutował w 1999 r. w sali Filharmonii Lubelskiej jako dyrygent Orkiestry Trybunału Koronnego. Współpracował także z orkiestrami: Akademii Muzycznej w Warszawie, Opery i Filharmonii Podlaskiej, Filharmonii Podkarpackiej, Filharmonii Częstochowskiej oraz Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Zamojską Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Kameralną Academia i Elbląską Orkiestrą Kameralną. W latach 2000-2010 był szefem Nowej Orkiestry Kameralnej. W 2010 r. z jego inicjatywy rozpoczęły działalność chór i orkiestra Warsaw Camerata.

Ma w swoim dorobku archiwalne nagrania dla Polskiego Radia, m.in.: Czterech pór roku z Katarzyną Dudą, oratorium Mesjasz Georga. Friedricha Handla z Emmą Kirkby i Michelem Chancem, Koncertu fortepianowego Es-dur op. 42 Ferdinanda Riesa i in. Dokonał szeregu prawykonań utworów kompozytorów polskich i zagranicznych, m.in.: Piotra Mossa, Romualda Twardowskiego, Adriana Williamsa, Jonathana Dawe’a.

Współpracuje z wieloma znakomitymi solistami, m.in.: Emmą Kirkby, Elisabeth Connell, Mirjam Tschopp, Michaelem Chancem, Krzysztofem Jakowiczem, Katarzyną Dudą, Martą Boberską, Pawłem Kowalskim, Piotrem Kusiewiczem, Robertem Gierlachem, Wojciechem Gierlachem, Zbigniewem Pilchem.

 

Edward Wolanin

Edward Wolanin w wieku 5 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie u Urszuli Hop. Następnie, w Rzeszowie ukończył średnią szkołę muzyczną w klasie Krystyny Matheis-Domaszowskiej. Jako najmłodszy w historii uczelni student, w wieku 15 lat rozpoczął naukę w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Studiował pod kierunkiem prof. Jana Ekiera, prof. Bronisławy Kawalli, a w klasie kameralistyki u prof. Jerzego Marchwińskiego. Po uzyskaniu dyplomu kontynuował naukę na Studium Podyplomowym u prof. Jana Ekiera.

Edward Wolanin odniósł wiele sukcesów na konkursach krajowych i zagranicznych. Jeszcze w trakcie studiów został laureatem konkursów na stypendia artystyczne im. F. Chopina oraz Estrady Młodych na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1984). W XI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie, jako członek polskiej ekipy, otrzymał nagrodę dla najlepszego polskiego pianisty, który nie przeszedł do III-go etapu. Trzy tygodnie po warszawskim konkursie zdobył II nagrodę na III Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Palma de Mallorca (1985). Kilka lat później (1989) został laureatem I nagrody na III Europejskim Konkursie Chopinowskim w Darmstadt, otrzymując także szereg nagród specjalnych za najlepsze wykonanie etiud, nokturnów, polonezów i mazurków.

Repertuar koncertowy pianisty obejmuje dzieła kompozytorów wszystkich epok – od Domenico Scarlattiego do twórców muzyki współczesnej – szczególnie Romualda Twardowskiego. Jako solista występował z wieloma orkiestrami, m.in. Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Concerto Avenna Andrzeja Mysińskiego, NOSPR w Katowicach, grając pod batutą wielu wybitnych dyrygentów, m.in. Bogusława Madeya, Jerzego Maksymiuka, Tadeusza Strugały, Antoniego Wita, Tadeusza Wojciechowskiego i Marka Pijarowskiego.

Pianista bardzo chętnie koncertuje także jako kameralista, współpracując z wybitnymi artystami, jak Jerzy Artysz, Tomasz Strahl, Krzysztof i Kuba Jakowiczowie, Koncertował w wielu krajach Europy, w takich ośrodkach kulturalnych, jak Paryż, Londyn, Wiedeń (Bösendorfer-Saal), Rotterdam, Berlin (Charlottenburg, Schauspielhaus), Praga, Moskwa, a także w Japonii, Chinach, Iraku, Jordanii, Tunezji, Kuwejcie, Nigerii, Meksyku i USA. Brał udział w renomowanych Festiwalach Muzycznych: w Dusznikach-Zdroju, Słupsku, Antoninie, Mariańskich Łaźniach, Nohant, a jako kameralista także w Szlezwiku-Holsztynie i Montpellier.

Edward Wolanin dokonał wielu nagrań radiowych i telewizyjnych oraz płyt z muzyką solową i kameralną. W latach 2000-2001 ukazały się dwie płyty firmy fonograficznej Dux z utworami F. Chopina. Znalazły się na nich Preludia op. 28, Mazurki op. 30 oraz transkrypcje utworów kameralnych i Allegro de concert op. 46 na fortepian i orkiestrę symfoniczną. W ostatnich latach ukazały się trzy płyty z muzyką Romualda Twardowskiego: Koncert na fortepian i orkiestrę, Mały koncert na fortepian i grupę instrumentów oraz Campane I z cyklu ,,Symfonie dzwonów” na fortepian (Acte Préalable). W 2006 roku ukazały się dwie płyty z muzyką kameralną wydane przez wytwórnię Dux: Sonata d-moll na skrzypce i fortepian op. 24 Józefa Wieniawskiego, nagrana z Patrycją Piekutowską (nominacja do nagrody Fryderyka 2006), oraz 2 cykle pieśni Karola Szymanowskiego Rymy dziecięce op. 49 do słów Kazimiery Iłłakowiczówny i Pieśni księżniczki z baśni op. 31 do słów Zofii Szymanowskiej, nagrane z Anną Mikołajczyk. W 2007 roku ukazały się w Meksyku Sonaty na skrzypce i fortepian Johannesa Brahmsa, nagrane z Eriką Dobosiewicz dla wytwórni fonograficznej Quindecim.W lipcu 2016 roku ukazała się najnowsza płyta artysty " Rzeka EN" z utworami Chopina , Rachmaninowa i Mahlera (DUX).

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

4 części kultowej polskiej komedii "Kogel-mogel" na ekranie Kina za Rogiem Cafe

W sierpniu Kino Za Rogiem Cafe pokaże wszystkie cztery części kultowej polskiej komedii Kogel – mogel. Projekcje będą odbywały się w każdy kolejny wtorek. Pierwszy seans zaplanowano na 8 sierpnia o godz....

Aktualności

Plenerowa projekcja filmu "Lejdis" i dodatkowe atrakcje w centrum Rzeszowa

Projekcja filmu „Lejdis” poprzedzona prelekcją reżysera, nauka samobadania oraz bezpłatny makijaż to część atrakcji, jakie przygotowała Rzeszowska Rada Kobiet i Rzeszowski Inkubator Kultury w ramach wydarzenia pod nazwą „Siłaczki mieszkańcom Rzeszowa”.

Aktualności

Spektakl "Kroniki podwórkowe" w plenerze

Zbliża się kolejny spektakl plenerowy organizowany w ramach Letniej Sceny Teatru Przedmieście.

Aktualności

Bezpłatne warsztaty fotograficzne dla seniorów w Rzeszowie

Od sierpnia do października br., Rzeszowskie Stowarzyszenie Fotograficzne organizuje warsztaty fotograficzne dla seniorów. Bezpłatne szkolenia będą odbywać się w Galerii Nierzeczywistej RSF przy ul. Jana Matejki 10 oraz podczas plenerów miejskich.

Aktualności

"Niebo nad Berlinem" na zakończenie retrospektywy Wima Wendersa

W poniedziałek, 31 lipca 2023 r. w Kinie Za Rogiem Cafe odbędzie się ostatnia projekcja filmowa w ramach „Retrospektywy Wima Wendersa”. Wyświetlony zostanie film „Niebo nad Berlinem”. Początek seansu o godz. 18:30.

Aktualności

Spotkanie z Iloną Łepkowską w Ogrodach Bernardyńskich

Ilona Łepkowska spotka się z rzeszowską publicznością w ramach cyklu „Letnie Ogrody Literackie” organizowanego przez Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Rzeszowie.

Aktualności

Koncert Jack Dupon i Mark and The Boomers na rzeszowskim Rynku

Wydarzenie odbędzie się w ramach nowego cyklu zatytułowanego „Improwizacje na Skwerze”.

Aktualności

Końskie życie na fotografiach Elżbiety Kaliszewskiej. Nowa wystawa w Rzeszowskich Piwnicach

„Konie światłem malowane” to tytuł nowej wystawy, która od 1 sierpnia br. będzie prezentowana w Rzeszowskich Piwnicach. Autorką jest Elżbieta Kaliszewska, która fotografuje od dawna, a ta życiowa pasja wywodzi się z...

Reklama