Rzeszów - Niedziela, 22.12.2024
Reklama

Festiwal Fredrowski w Rzeszowie. Trzydniowa uczta dla miłośników teatru

Dodano: /

Początkiem marca w Rzeszowie będzie można zobaczyć trzy najwybitniejsze sztuki Aleksandra Fredry. Spektakle będą prezentowane w ramach Festiwalu Fredrowskiego Teatru Klasyki Polskiej.

Trzydniowe wydarzenie odbędzie się w dniach 1 - 3 marca 2024 r. w auli Instytutu Teologiczno-Pastoralnego przy ul. Witolda 11a w Rzeszowie. Na scenie pojawią się m.in Jarosław Gajewski, Dariusz Kowalski, Leszek Zduń, Henryk Gołębiewski czy Łukasz Lewandowski. Bilety na festiwal dostępne są na stronie biletyna.pl

Program festiwalu i opis spektakli:

 

1.03.2024

ZEMSTA, reż. Michał Chorosiński

Pierwszego dnia zaprezentowana zostanie „Zemsta” w reżyserii Michała Chorosińkiego. Od prawie dwustu lat sztuka ta cieszy się niesłabnącym scenicznym powodzeniem, a Fredro za jej pomocą bawi i zachwyca kolejne pokolenia Polaków. Wpływa na to niezwykła intryga oraz miłość Wacława i Klary. Pojawia się także nieszczęśliwie zakochany i wykorzystywany przez głównych bohaterów Papkin. Interesująca jest geneza komedii. W swoim zamku Kamieniec w Odrzykoniu Fredro odnalazł dokument, opisujący burzliwe spory dwóch rodów – poprzednich, siedemnastowiecznych właścicieli Kamieńca – co zainspirowało go do napisania „Zemsty” i stworzenia tak wyrazistych, pełnokrwistych, niejednoznacznych charakterów. Cóż, historia Cześnika i Rejenta, przeniesiona z XVII do XIX wieku może powtórzyć się i w XXI wieku w brawurowej inscenizacji Teatru Klasyki Polskiej. Misterne intrygi i dialogi na tyle charakterystyczne, że znane nawet literackim dyletantom („Jeśli nie chcesz mojej zguby krokodyla kup mi luby”, „Niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba!” czy „Hej Gerwazy, daj gwintówkę! Niechaj sprzątnę tę makówkę!”)

Obsada: Joanna Kwiatkowska-Zduń, Karolina Piwosz, Jarosław Gajewski, Henryk Gołębiewski, Dariusz Kowalski, Łukasz Lewandowski, Paweł Lipnicki, Tomasz Osica, Leszek Zduń.

 

2.03.2024

ŚLUBY PANIEŃSKIE, reż. Lidia Sadowa

W drugim dniu Festiwalu Fredrowskiego wystawione zostaną „Śluby panieńskie” w reżyserii Lidii Sadowej. To ponadczasowa komedia Aleksandra Fredry, napisana prawie dwieście lat temu, a jakby dzisiaj, najpóźniej wczoraj. Swoją aktualność zawdzięcza uniwersalnemu tematowi, który podejmuje – miłości. Fredro wzbija się ponad schematy narzucane przez epokę i opowiada o miłości po swojemu, czyli serio, nie stroniąc od dowcipu i uszczypliwości, a jednak ostatecznie głosząc pochwałę magnetyzmu i „bliskości serc”. Fredro wykorzystuje elementy „Strajku miłosnego”, figury obecnej już w starożytności w „Lizystracie” Arystofanesa, a także w polskiej XVII-wiecznej literaturze sowizdrzalskiej – w „Sejmie panieńskim”.

Dajmy się porwać historii „Ślubów Panieńskich”, która w klasycznej adaptacji Lidii. Sadowej zachwyciła już dziesiątki widzów Teatru, ujmując lekkością formy i bogactwem języka.  

Obsada: Marta Dylewska, Andżelika Kurowska, Joanna Węgrzynowska, Ksawery Szlenkier, Maciej Wyczański, Przemysław Wyszyński, Leszek Zduń.

 

3.03.2024

DOŻYWOCIE reż. Michał Chorosiński

Z kolei w trzecim dniu Festiwalu zaprezentowane zostanie ,,Dożywocie’’ w reżyserii Michała Chorosińskiego. To wybitna klasyka polskiej komedii w tradycyjnym wykonaniu. Łatka – główny bohater dramatu, chciwy, przebiegły skąpiec – kupuje dożywocie młodego panicza Leona Birbanckiego i dzięki temu może czerpać dochód z procentów jego majątku – dopóki Birbancki żyje. Ten nie dba jednak ani o majątek, ani o zdrowie, a korzysta z młodości pełnymi garściami, prowadząc hulaszczy tryb życia… ku rozpaczy swojego protektora. Łatka chciałby wycofać się z nieudanej inwestycji. Równocześnie robi wszystko, aby chronić zdrowie Birbanckiego, ponieważ boi się utraty dożywocia.

Sztuka pisana w latach 1834-1835 należy obok „Ślubów Panieńskich”, „Pana Jowialskiego” i „Zemsty” do kwartetu najwybitniejszych komedii Aleksandra Fredry. W sposób arcy komiczny ukazuje pozbawiony skrupułów, pełen chciwości świat, w którym, aby pozbyć się długów, ojciec jest w stanie sprzedać nawet własną córkę… Utwór mimo XIX-wiecznego anturażu pozostaje komedią żywą. Niezależnie od zmian, które przynosi upływający czas, problemy głównych bohaterów pozostają aktualne dla współczesnego odbiorcy.

Obsada: Karolina Piwosz, Jarosław Gajewski, Henryk Gołębiewski, Mateusz Grydlik, Dariusz Kowalski, Paweł Lipnicki, Cezary Łukaszewicz, Radosław Osypiuk, Ksawery Szlenkier, Leszek Zduń.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Rzeszowski Dom Kultury nagrał teledysk do świątecznego utworu. Premiera 20 grudnia

20 grudnia o godz. 17:00 odbędzie się premiera teledysku do utworu „Piosenka na święta”, który powstał dzięki współpracy uczestników zajęć, instruktorów oraz pracowników Rzeszowskiego Domu Kultury.

Aktualności

Weekend w Świątecznym Miasteczku [20 – 22.12.2024]

RZESZÓW. Przed nami kolejne trzy dni pełne atrakcji w Świątecznym Miasteczku. Co tym razem będzie się działo w centrum rzeszowskiej starówki? Koncerty, warsztaty, świąteczna impreza taneczna i wiele więcej. Jednym z głównych...

Aktualności

Słownik artystyczny - cykl spotkań z historii sztuki dla dzieci i młodzieży

Rzeszowskie Piwnice zapraszają młodzież w wieku 13-18 lat na niezwykłą podróż w świat sztuki podczas cyklu spotkań edukacyjnych „Słownik artystyczny”. To wyjątkowa okazja, aby w atrakcyjny sposób poszerzyć swoją wiedzę o najważniejszych...

Aktualności

Muzyka trzech wybitnych kompozytorów zabrzmi w Filharmonii Podkarpackiej

Uwertura do baletu „Twory Prometeusza” Beethovena, Wariacje na temat Haydna Brahmsa oraz V Koncert skrzypcowy A – dur Mozarta – to utwory, które złożyły się na program piątkowego koncertu symfonicznego w Filharmonii...

Aktualności

"Dziurdziowie. Zapomniana opowieść" - prapremiera nowego spektaklu Teatru Przedmieście

21 grudnia swoją prapremierę będzie miał nowy spektakl Teatru Przedmieście zatytułowany „Dziurdziowie. Zapominana opowieść” na podstawie powieści Elizy Orzeszkowej. Sztukę wyreżyserowała Aneta Adamska-Szukała.

Aktualności

Filmowy poranek dla dzieci. Baranek Shaun, bezpłatna pizza i warsztaty w komunikacji

Przed nami kolejna, filmowa niedziela w kinie Helios przy al. Powstańców Warszawy, pełna atrakcji dla najmłodszych kinomanów. Głównym punktem Filmowego Poranka będzie spotkanie z panią Anią Marczak – trenerem komunikacji.

Aktualności

Weekend w Świątecznym Miasteczku na rzeszowskim Rynku [13 – 15.12.24]

Karaoke przy studni, Christmas Party, kino plenerowe, koncerty i występy artystyczne, motocykliści i pojazdy zabytkowe – tak zapowiada się drugi weekend w Świątecznym Miasteczku w centrum rzeszowskiej starówki. Sprawdźcie bogaty program na...

Aktualności

Kino Rzeszowskich Piwnic na dwa tygodnie zmieni się w fascynujące reptarium

Estrada Rzeszowska wspólnie Mini-ZOO WildLife z Łańcuta organizuje nietypowe wydarzenie w Rzeszowskich Piwnicach. Od 14 grudnia w sali kinowej Piwnic będzie można podziwiać polskie i egzotyczne płazy oraz gady.

Reklama