Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

Zakończenie sezonu artystycznego w Filharmonii Podkarpackiej

Dodano: /

W najbliższy piątek, 24 czerwca odbędzie się koncert kończący sezon artystyczny 2021/2022 w Filharmonii Podkarpackiej. Orkiestrę poprowadzi Paweł Kos – Nowicki. Solistą wieczoru będzie Edward Wolanin. W programie: Uwertura do opery „Euryanthe” Webera, koncert fortepianowy A-dur KV 414 Mozarta oraz suita „Sen nocy letniej” Mendelssohna. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 19:00.

Piątkowy koncert rozpoczną piękne melodie i barwna instrumentacja uwertury „Euryanthe” (1823) Carla Marii von Webera. W dalszej części wieczoru, salę Filharmonii Podkarpackiej wypełnią dźwięki koncertu fortepianowego A- dur KV 414 (1782) Wolfganga Amadeusa Mozarta. Pogodne części skrajne tego utworu kontrastują z poruszającym Andante napisanym w hołdzie dla zmarłego przyjaciela i mentora Mozarta – Johanna Christiana Bacha. To właśnie na temacie pochodzącym z Uwertury do „La calamita de’ cuori” Bacha oparł Mozart ten niezwykle emocjonalny fragment Koncertu.

Na zakończenie koncertu przypomniana zostanie nastrojowa Suita ze „Snu nocy leniej” Feliksa Mendelssohna, uważana za wizytówkę stylu kompozytora. Suitę otwiera mistrzowska Uwertura napisana przez zaledwie 17  – letniego młodzieńca, ale największą popularnością cieszy się do naszych czasów Marsz weselny – często wykorzystywany jako oprawa muzyczna ceremonii ślubnych.

Paweł Kos-Nowicki – dyrygent

Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie kształcił się pod kierunkiem prof. Bogusława Madeya. Uczestniczył w kursach dyrygenckich prowadzonych przez Sir Colina Daviesa i Jerzego Salwarowskiego. Laureat III Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku, stypendysta Ministra Kultury i Sztuki.

Jest cenionym interpretatorem muzyki oratoryjnej oraz dzieł klasycznych. Nie stroni również od muzyki innych epok oraz dzieł najnowszych. Zadebiutował w 1999 r. w sali Filharmonii Lubelskiej jako dyrygent Orkiestry Trybunału Koronnego. Współpracował także z orkiestrami: Akademii Muzycznej w Warszawie, Opery i Filharmonii Podlaskiej, Filharmonii Podkarpackiej, Filharmonii Częstochowskiej oraz Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Zamojską Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Kameralną Academia i Elbląską Orkiestrą Kameralną. W latach 2000-2010 był szefem Nowej Orkiestry Kameralnej. W 2010 r. z jego inicjatywy rozpoczęły działalność chór i orkiestra Warsaw Camerata.

Ma w swoim dorobku archiwalne nagrania dla Polskiego Radia, m.in.: Czterech pór roku z Katarzyną Dudą, oratorium Mesjasz Georga. Friedricha Handla z Emmą Kirkby i Michelem Chancem, Koncertu fortepianowego Es-dur op. 42 Ferdinanda Riesa i in. Dokonał szeregu prawykonań utworów kompozytorów polskich i zagranicznych, m.in.: Piotra Mossa, Romualda Twardowskiego, Adriana Williamsa, Jonathana Dawe’a.

Współpracuje z wieloma znakomitymi solistami, m.in.: Emmą Kirkby, Elisabeth Connell, Mirjam Tschopp, Michaelem Chancem, Krzysztofem Jakowiczem, Katarzyną Dudą, Martą Boberską, Pawłem Kowalskim, Piotrem Kusiewiczem, Robertem Gierlachem, Wojciechem Gierlachem, Zbigniewem Pilchem.

 

Edward Wolanin

Edward Wolanin w wieku 5 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie u Urszuli Hop. Następnie, w Rzeszowie ukończył średnią szkołę muzyczną w klasie Krystyny Matheis-Domaszowskiej. Jako najmłodszy w historii uczelni student, w wieku 15 lat rozpoczął naukę w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Studiował pod kierunkiem prof. Jana Ekiera, prof. Bronisławy Kawalli, a w klasie kameralistyki u prof. Jerzego Marchwińskiego. Po uzyskaniu dyplomu kontynuował naukę na Studium Podyplomowym u prof. Jana Ekiera.

Edward Wolanin odniósł wiele sukcesów na konkursach krajowych i zagranicznych. Jeszcze w trakcie studiów został laureatem konkursów na stypendia artystyczne im. F. Chopina oraz Estrady Młodych na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1984). W XI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie, jako członek polskiej ekipy, otrzymał nagrodę dla najlepszego polskiego pianisty, który nie przeszedł do III-go etapu. Trzy tygodnie po warszawskim konkursie zdobył II nagrodę na III Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Palma de Mallorca (1985). Kilka lat później (1989) został laureatem I nagrody na III Europejskim Konkursie Chopinowskim w Darmstadt, otrzymując także szereg nagród specjalnych za najlepsze wykonanie etiud, nokturnów, polonezów i mazurków.

Repertuar koncertowy pianisty obejmuje dzieła kompozytorów wszystkich epok – od Domenico Scarlattiego do twórców muzyki współczesnej – szczególnie Romualda Twardowskiego. Jako solista występował z wieloma orkiestrami, m.in. Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Concerto Avenna Andrzeja Mysińskiego, NOSPR w Katowicach, grając pod batutą wielu wybitnych dyrygentów, m.in. Bogusława Madeya, Jerzego Maksymiuka, Tadeusza Strugały, Antoniego Wita, Tadeusza Wojciechowskiego i Marka Pijarowskiego.

Pianista bardzo chętnie koncertuje także jako kameralista, współpracując z wybitnymi artystami, jak Jerzy Artysz, Tomasz Strahl, Krzysztof i Kuba Jakowiczowie, Koncertował w wielu krajach Europy, w takich ośrodkach kulturalnych, jak Paryż, Londyn, Wiedeń (Bösendorfer-Saal), Rotterdam, Berlin (Charlottenburg, Schauspielhaus), Praga, Moskwa, a także w Japonii, Chinach, Iraku, Jordanii, Tunezji, Kuwejcie, Nigerii, Meksyku i USA. Brał udział w renomowanych Festiwalach Muzycznych: w Dusznikach-Zdroju, Słupsku, Antoninie, Mariańskich Łaźniach, Nohant, a jako kameralista także w Szlezwiku-Holsztynie i Montpellier.

Edward Wolanin dokonał wielu nagrań radiowych i telewizyjnych oraz płyt z muzyką solową i kameralną. W latach 2000-2001 ukazały się dwie płyty firmy fonograficznej Dux z utworami F. Chopina. Znalazły się na nich Preludia op. 28, Mazurki op. 30 oraz transkrypcje utworów kameralnych i Allegro de concert op. 46 na fortepian i orkiestrę symfoniczną. W ostatnich latach ukazały się trzy płyty z muzyką Romualda Twardowskiego: Koncert na fortepian i orkiestrę, Mały koncert na fortepian i grupę instrumentów oraz Campane I z cyklu ,,Symfonie dzwonów” na fortepian (Acte Préalable). W 2006 roku ukazały się dwie płyty z muzyką kameralną wydane przez wytwórnię Dux: Sonata d-moll na skrzypce i fortepian op. 24 Józefa Wieniawskiego, nagrana z Patrycją Piekutowską (nominacja do nagrody Fryderyka 2006), oraz 2 cykle pieśni Karola Szymanowskiego Rymy dziecięce op. 49 do słów Kazimiery Iłłakowiczówny i Pieśni księżniczki z baśni op. 31 do słów Zofii Szymanowskiej, nagrane z Anną Mikołajczyk. W 2007 roku ukazały się w Meksyku Sonaty na skrzypce i fortepian Johannesa Brahmsa, nagrane z Eriką Dobosiewicz dla wytwórni fonograficznej Quindecim.W lipcu 2016 roku ukazała się najnowsza płyta artysty " Rzeka EN" z utworami Chopina , Rachmaninowa i Mahlera (DUX).

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

HUŚTAWKA

Ostatnia w tym sezonie premiera Teatru Maska

Jeszcze przed wakacjami w repertuarze Teatru Maska pojawi się nowy spektakl. 1 czerwca odbędzie się premiera „Huśtawki” na podstawie bestsellerowej książki Timo Parveli pod tym samym tytułem. Przedstawienie przewidziane jest dla dzieci...

Aktualności

KultURalia 2024. Poparzeni Kawą Trzy dołączają do line-upu

„Gotowi na koncert, w czasie którego z pewnością nie będziecie w stanie stać spokojnie? Możemy Wam zagwarantować, że niejeden KAWAŁEK DO TAŃCA na nim poleci!” – tak organizatorzy KultURaliów zapowiedzieli w mediach...

ŚWIĘTO MELOMANÓW

Kolejny weekend Muzycznego Festiwalu w Łańcucie [17 - 19.05.2024]

Wiele muzycznych emocji czeka melomanów podczas najbliższego weekendu. Przed nami kolejne, wyjątkowe koncerty w ramach 63. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie. Spotkania z muzyką odbędą się zarówno w sali zamkowej łańcuckiego Zamku jak...

Etno-Wiosna

Turbo Balkan Groove w wykonaniu orkiestry Fanfara Awantura w WDK

W sobotę, 18 maja 2024 r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbędzie się kolejny koncert z cyklu Etno-Wiosna. Tym razem na scenie orkiestra dęta Fanfara Awantura w projekcie Turbo Balkan Groove....

NOC MUZEÓW W RZESZOWIE

Noc Biblioteki „Z historią Rzeszowa w tle”. Literackie perełki za 2 zł

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza do wzięcia udziału w Nocy Biblioteki „Z historią Rzeszowa w tle”. Wydarzenie odbędzie się w ramach tegorocznej edycji Nocy Muzeów w Rzeszowie.

XII Rzeszowskie KultURalia Studenckie 2024

Kolejni wykonawcy w line-upie Kulturaliów. Ruszyła sprzedaż biletów

10 gwiazd na scenie głównej, scena klubowa, strefa foodtrucków, strefa chilloutu oraz wesołe miasteczko - tak będą wyglądały tegoroczne Rzeszowskie KultURalia Studenckie.

63. Muzyczny Festiwal w Łańcucie

Multimedialne przedstawienie „Charlie Chaplin’s Smile” w Filharmonii Podkarpackiej

Trwa 63. Muzyczny Festiwal w Łańcucie. W piątek, 10 maja przed publicznością wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej pod batutą izraelskiego dyrygenta Naoma Zura. W programie multimedialne przedstawienie „Uśmiech Charliego Chaplina”.

NOCNE ZWIEDZANIE

18 instytucji, kilkadziesiąt wydarzeń. Noc Muzeów w Rzeszowie

Zbliża się kolejna edycja Nocy Muzeów. Już 18 maja 2024 r. rzeszowskie muzea, galerie i instytucje kultury otworzą swoje drzwi dla zwiedzających. W wydarzeniu udział weźmie osiemnaście placówek, które przygotowały kilkadziesiąt wydarzeń.

Reklama