Rzeszów - Sobota, 28.09.2024
Reklama

Wystawa plenerowa "Pełno ich nigdzie" na placu Ofiar Getta w Rzeszowie

Dodano: /

Od 22 października do 14 listopada br., na placu Ofiar Getta w Rzeszowie, dostępna będzie wystawa plenerowa "Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej". Wystawie towarzyszyć będą również spacery i wykłady tematyczne.

Rzeszów jest jednym z pięciu miast Polski, obok Lublina, Warszawy, Krakowa i Łodzi, w których prezentowana będzie wystawa plenerowa "Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej". W stolicy Podkarpacia wystawę będzie można zwiedzać od 22 października do 14 listopada na Placu Ofiar Getta. Wystawie towarzyszy szereg dodatkowych działań kulturalnych i edukacyjnych.

Wystawa za pomocą murali w nowatorski sposób prezentuje wybrane tematy z historii polskich Żydów, przybliża polsko-żydowskie relacje oraz sposoby przywracania pamięci o dawnych sąsiadach przez miejskich aktywistów i lokalne stowarzyszenia.

W kilkunastu sekcjach tematycznych odbiorcy dowiedzą się m.in. o wkładzie polskich Żydów w rodzimą kulturę i gospodarkę, życiu żydowskim w Polsce na przestrzeni wieków, a także polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Poruszane są tu także trudne rozdziały w polsko-żydowskiej historii, m.in. Zagłada oraz zapoczątkowana przez władze komunistyczne kampania antysemicka w marcu 1968 roku.

Wystawa "Pełno ich nigdzie" powstała w 2017 roku we współpracy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie i Norweskim Centrum Studiów nad Holocaustem i Mniejszościami w Oslo. Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy. 

Rzeszowskiej edycji wystawy towarzyszyć będą działania edukacyjne i kulturalne stworzone we współpracy z Estradą Rzeszowską i Rzeszowskim Inkubatorem Kultury. W ramach tych działań zaplanowano spacery po miejscach związanych z żydowską społecznością Rzeszowa oraz wykłady tematyczne.

Programwydarzeń towarzyszących:

23.10

- Spacer I „Sylwetki zasłużonych Rzeszowian żydowskiego pochodzenia”    

Prowadzi Marta Wójcik, rozpoczęcie o godz. 14:00 na ul. płk. Leopolda Lisa-Kuli 13 przy muralu przedstawiającym Freda Zinnemanna

Spacer po miejscach szczególnie związanych z żydowską społecznością Rzeszowa. Przypomniane zostaną sylwetki Żydów, którzy zasłużyli się dla rozwoju miasta, działali w obszarze dobroczynności, polityki, kultury, czy sportu. Spacer obejmie również trzy murale: Ireny Sendlerowej, Freda Zinnemanna oraz Janusza Korczaka.

 

24.10

-Spacer II „Przywracamy pamięć o żydowskich cmentarzach”

Prowadzi Marta Wójcik,  rozpoczęcie o godz. 14:00 na ul. Bożniczej 4, przy Synagodze Staromiejskiej

Spacer oparty o pamięć i pozostałości żydowskich cmentarzy w Rzeszowie. Na przestrzeni wieków funkcjonowały trzy żydowskie cmentarze. Dwa z nich zostały doszczętnie zniszczone. Spacer rozpocząłby się od Placu Ofiar Getta do najmłodszego z cmentarzy, przy ulicy Dołowej, na którym zachowało się kilkadziesiąt macew. Podczas spaceru opowiedziana zostanie historia żydowskich cmentarzy w Rzeszowie oraz zwyczaje pogrzebowe obowiązujące w judaizmie.

 

29.10

- Wykład Joanny Kluz „Społeczność żydowska w krajobrazie miasta, na przykładzie historii łańcuckich Żydów”

Rozpoczęcie o godz. 17:00 w Rzeszowskim Inkubatorze Kultury, ul. Jagiellońska 24

Wykład poświęcony dziejom łańcuckiej gminy żydowskiej funkcjonującej od XVII w. do 1942 r.  W oparciu o zachowane materiały archiwalne opowiedziana zostanie historia Żydów, jako najliczniejszej mniejszości narodowej Łańcuta. Opowieści o tej niezwykle barwnej i różnorodnej społeczności towarzyszyć będzie wskazanie śladów jej bytności na terenie Łańcuta oraz omówienie najważniejszych obiektów i miejsc związanych z jej codziennym funkcjonowaniem.  

 

30.10

-Spacer III „Ostatnia droga”

Prowadzi Marta Wójcik rozpoczęcie o godz. 14:00 na Placu Ofiar Getta, przy pomniku

Spacer przemierzony drogą, którą musieli pokonać Żydzi podczas akcji likwidacyjnych getta rzeszowskiego, z dzisiejszego Placu Ofiar Getta, do stacji kolejowej Rzeszów-Staroniwa, skąd wywożono ich do miejsc zagłady, między innymi do obozu zagłady w Bełżcu. Podczas spaceru zostanie przedstawiona historia rzeszowskiego getta, wspomnimy i upamiętnimy żydowskich mieszkańców miasta, którzy ponieśli wtedy śmierć.

 

5.11

- Wykład Marty Wójcik „Życie codzienne rzeszowskich Żydów w latach 30. XX wieku, na łamach czasopisma >Przegląd Rzeszowski. Bezpartyjny tygodnik żydowski<”

Rozpoczęcie o godz. 17:00 w Rzeszowskim Inkubatorze Kultury, ul. Jagiellońska 24

Wykład, podczas którego przeniesiemy się do Rzeszowa z lat trzydziestych ubiegłego wieku. Odczytane zostaną fragmenty artykułów pochodzących z czasopisma wydawanego w Rzeszowie i drukowanego w drukarni Mojżesza Goldberga. Cytowane treści zostaną uzupełnione o komentarz odwołujący się do ówczesnej sytuacji panującej w mieście, powrócimy do zdarzeń z tamtego okresu, poznamy ofertę kulturalną dostępną wtedy dla mieszkańców miasta, odczytamy relacje z wydarzeń sportowych odbywających się w Rzeszowie. Wykładowi będzie towarzyszyć prezentacja zdjęć miejsc związanych z żydowską społecznością Rzeszowa, a także reprodukcje reklam lokali handlowych i usługowych.

12.11

- Wykład prof. Wacława Wierzbieńca "Kultura galicyjskich Żydów w XIX i XX wieku. Na ile jeszcze obecna? czy zapomniana?"

Rozpoczęcie o godz. 17:00 w Biurze Wystaw Artystycznych, ul. Jana III Sobieskiego 18

Wykład będzie dotyczył wybranych, a zarazem najbardziej charakterystycznych dla tego regionu elementów kultury żydowskiej. Zostanie przedstawiona specyfika kulturowa społeczności żydowskiej Galicji (różnice ze społecznościami żydowskimi innych części Europy). Autor wykładu odniesie się do cmentarzy z charakterystycznymi ohelami cadyków w Leżajsku, Rymanowie, Dynowie. Przedstawi różnice i podobieństwa między synagogą „Tempel“ i synagogami tradycyjnymi (na przykładzie Przemyśla). Wskaże na przedmioty związane z praktykami religijnymi (na przykładzie zbiorów Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej oraz własnych zbiorów), a także na rytuały dotyczące życia religijnego (na przykładzie Rzeszowa, Grodziska Dolnego i Dynowa).  

Udział we wszystkich rzeszowskich wydarzeniach jest bezpłatny. Na wykłady obowiązują bezpłatne wejściówki, która można pobrać na stronie Estrady Rzeszowskiej w zakładce „bilety”.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Pokazy kosmetyczne, niespodzianki i seans filmowy, czyli Babski Wieczór w kinie Zorza

Przed nami kolejne filmowe (i nie tylko) spotkanie dla Pań w kinie Zorza. Tym razem w ramach cyklu „Babski Wieczór” wyświetlona zostanie przedpremierowo włoska komedia „Marcello Mio”. Oczywiście, nie tego wieczoru przewidziano...

NIE/GRZECZNI

Rusza 14. edycja festiwalu teatralnego „Maskarada” [PROGRAM]

10 spektakli znalazło się w programie tegorocznej edycji Festiwalu Teatru Ożywionej Formy „MASKARADA”. Wydarzenie rozpocznie się w sobotę, 28 września i potrwa do wtorku 1 października. W ramach festiwalu odbędzie się m.in....

Uczta dla melomanów

Inauguracja 70. sezonu koncertowego w Filharmonii Podkarpackiej

Utwory Jerzego Maksymiuka i Ludwika van Beethovena rozpoczną nowy, jubileuszowy sezon artystyczny w Filharmonii Podkarpackiej. Orkiestrę poprowadzi sam maestro Maksymiuk, a solistą wieczoru będzie pianista Paweł Kowalski. Koncert inauguracyjny odbędzie się już...

Aktualności

Święto Kina w Rzeszowie. Bilety za jedyne 13 zł

Święto Kina to doskonała okazja, aby zanurzyć się w świat filmu tym bardziej że bilety na seanse będą kosztować jedyne 13 zł. Akcja odbędzie się już w najbliższy weekend – 28 i...

Aktualności

Rat Kru i Komety zagrają w Rzeszowskich Piwnicach

W październiku Rzeszowskie Piwnice staną się miejscem dwóch niezwykłych wydarzeń muzycznych. Na scenie zagości energetyczny duet RAT KRU oraz legendarny zespół KOMETY. Każdy z koncertów zapowiada zupełnie inne, ale równie fascynujące doznania...

Aktualności

Wirtuoz i Małgorzata, czyli Waldemar Malicki i piękna wiolonczelistka w Filharmonii Podkarpackiej

Przed nami pierwszy w nowym sezonie artystycznym koncert w ramach cyklu BOOM (Balet, Opera, Operetka, Musical). W czwartek, 26 września w Sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej wystąpi Waldemar Malicki oraz wiolonczelistka Malgorzata Krzyżanowicz....

Aktualności

Koncert dla powodzian na rzeszowskim Rynku

W najbliższy piątek na Rynku w Rzeszowie odbędzie się koncert charytatywny na rzecz osób, które ucierpiały w wyniku powodzi. W ramach wydarzenia zbierane będą produkty dla poszkodowanych.

Reklama